Akwen Dratów

/ 6 komentarzy / 2 zdjęć


Dane ogólne

Jest to zbiornik sztuczny. Zasilany wodą pochodzącą z kanału Wieprz-Krzna. Zbiornik ma ok. 107 ha powierzchni. Głębokość waha się w granicach 0,5-2,5m. Porośnięty w dużej mierze trzciną i sitowiem. Brzeg w miejscu rozgrywania zawodów to wał porośnięty trawą, miejscami pojedyncze krzaki. Brzeg nachylony jest pod kątem 30-40 stopni. Głębokość łowiska od 0,5 do 2m w zależności od stanu wody i miejsce wędkowania. W odległości do 13m od brzegu miejscami występuje duża ilość zaczepów, pozostałości trzcin, i gałęzi. Dno w przeważającej części piaszczyste w głębszych miejscach przechodzące w mulisto-piaszczyste i muliste.

Występujące gatunki ryb

Główną zdobyczą na zawodach jest drobna płoć (8-12cm). Jest jej bardzo dużo. Łowi się ją zarówno blisko brzegu jak i w znacznej odległości. Na wiosnę gdy woda ogrzeje się wystarczająco, przebywa blisko brzegu i skupia się w stada. Dobrze reaguje na donęcanie. Niestety trudno jest ją utrzymać bardzo blisko brzegu, wszelki ruch i hałas powoduje, że ryby odpływają z łowiska. Drugim gatunkiem który interesuje nas na zawodach jest leszcz. Najczęściej łowi się 15-20cm rybki. Oczywiście sporadycznie trafiają się ryby do 1kg i większe. Leszczyki pojawiają się w niewielkich stadach, najczęściej łowi się je na zestaw skrócony w odległości 11-13m. Stanowią także bonus w czasie łowienia blisko brzegu. Dodatkowym przyłowem są karasie srebrzyste. Szczególnie wiosną gdy zbliża się tarło i bezpośrednio po nim. Najczęściej ryby te pojawiają się w miejscach płytkich i zarośniętych. Karpie , liny, karasie złociste i okonie są bardzo rzadką zdobyczą. Te ostatnie często pojawiają się w pobliżu kul z jokersem i potrafią skutecznie przeszkadzać w łowieniu płoci. Karpie bywają naprawdę duże a wyholowanie takiego bonusa winduje nas automatycznie bardzo wysoko.

Dojazd i łowisko

Bezpośrednio z Lublina jedziemy w kierunku Łęcznej. Po przejechaniu mostu na rz. Wieprz na głównym skrzyżowaniu w Łęcznej skręcamy w lewo i kierujemy się na Ludwin. W Ludwinie skręcamy w prawo na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Po przejechaniu mostu na kanale Wieprz-Krzna skręcamy w prawo do miejscowości Dratów. Zbiornik mamy po prawej stronie za widocznym wałem. Możemy również skręcić w prawo bezpośrednio przed wspomnianym mostem i dojechać polną drogą. Miejscem zbiórki na zawodach jest najczęściej zapora znajdująca się na kanale.

więcej informacji o łowisku dowiesz się na stronie Lubelskiego Portalu Wędkarskiego
www.wedkarstwo-lublin.pl
Akwen Dratów opis łowiska:

Akwen: Jezioro Dratów »
GPS: N 51o 20' 23" E 22o 56' 41"
Położenie: Województwo: Lubelskie » Powiat: Łęczna » Gmina: Łęczna
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Lublin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Lublin 2022r »)
Regulamin połowu:zgodnie z regulaminem PZW
Noclegi w pobliżu: Ludwin - meteor
Tagi łowiska: LUBELSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Lublin

 

4.4
Oceń
(10 głosów)

Akwen Dratów mapa:- opinie i komentarze

mintajmintaj
0
Zbiornik dratów nie jest to największy zbiornik w okręgu łeczna jeżdzi tam wielu wędkarzy z poza województwa co świadczy o niezwykłości tego zbiornika najlepiej łowi się tam ,karasie,leszcze,zdarzaja sie rowniez szczupaki i wiele innych.pozdrawiam(2009-01-15 06:49)
majki1982majki1982
0
Witam wszystkich po kiju. Chciałem zamieścić parę słów o moim ulubionym łowisku jakim jest Dratów. Dla wędkujących nastawiających się na leszcza jest to raj, ryba ta jest wszech obecna i mało wybredna nawet nie wymaga nęcenia na tym zbiorniku o czym osobiście się przekonałem. Jednak nie są to za duże okazy w większości ale trafiają się też takie "medalowe" sztuki jak mi 56cm oczywiście zwróciłem go do wody. Płoć, karp czy lin nie miał okazji być złowionym przez moją osobę ale z opowiadań innych wędkujących są tu bardzo duże okaz (karp). Co ciekawe z opinii osób tam wędkujących dowiedziałem się że dużo jest tam tzw kolucha ja jednak łowiąc tam już wiele razy tylko raz wyłowiłem ww, Natomiast ostatnio coraz częściej zaczepia mi się na hak jazgaz a to przykra sprawa bo może zrobić nie lada spustoszenie w narybku. Co do ryb to tyle co do samego łowiska to zaletami nie wątpliwie są: czyste i zadbane brzegi co parę metrów mam kosze na śmieci, nie wątpliwie łatwy dojazd do łowiska, poza tym wielki plus dla pzw dbający o zgodne z prawem łowienie (częste kontrole) Wadami są: duża ilość wędkujących (często bywa że trzeba przejść zbiornik prawie dookoła zanim się znajdzie miejsce do łowienia, często odbywają się tam zawody), duża ilość osób łowiących bez uprawnień( tu chodzi o miejscowych) , brak toalet jest tam dużym problemem zwłaszcza dla osób zostających tam na weekend lub dłużej, no i parking przydał by się większy i do tego ochrona parkingu przynajmniej w weekend z rozmowy z paroma osobami dowiedziałem się że po skończonym łowieniu zastawali uszkodzone pojazdy( spuszczone powietrze w kołach czy urwane lusterko) osobiście jednak nie doświadczyłem tego. Całą wiedzę jaka posiadałem na temat w/w łowiska zamieściłem powyżej w razie nowych informacji systematycznie będę uzupełniał opisami. pozdrawiam. (2009-08-19 14:09)
seboaseboa
0
slyszalem ze sa tez sumiki karlowate
(2010-02-28 22:32)
lukaszexlukaszex
0
Przepiękny zbiornik łatwiej tam o cisze co jest rzadkością na jeziorach w woj.Lubelskim.Można połapać tam najczęściej leszcze trafiały mi się często bonusy.
(2011-02-27 20:40)
VeloVelo
0
Fajny zbiornik, choć po pierwszym razie nic nie złapałem to następne wypady już były udane.
Przeważnie trafiały się leszcze i karpie. Kolega miał dobre branie na kiju czuł ładnego karpia ale wpadł w przybrzeżne trzciny i się zerwał
(2011-04-22 20:22)
pablo366pablo366
0
W wakacje byłem tam 2 razy i ani razu nic nie złowiłem. Nie było żadnego brania. Innym wędkarzom też wtedy ryby nie brały. (2012-01-07 14:21)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy