Sztucznie utworzony zbiornik retencyjny na rzece Widawie w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Namysłów. Usytuowany pomiędzy Michalicami a sąsiednią wsią – Józefkowem.
Zbudowany został półtora kilometra od Namysłowa, na północ od miasta. Ma 3 kilometry licząc od ujścia rzeki (w pobliżu Kowalowic) aż do zapory. Obwód zbiornika wynosi ok. 8 kilometrów. Powierzchnia zalewu waha się przy różnych stanach lustra wody od 93 ha do 95,6 ha. W najszerszym miejscu (północno-wschodnia część jeziora) ma ok. 300 m, głębokość wynosi: najmniejsza – 1,5 m, największa – 3 m.
Po raz pierwszy zbiornik został napełniony pod koniec stycznia 2001 roku. Położone wyżej skrawki terenu o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych utworzyły na zalewie dwie wyspy. Są one ostoją kaczek, które przelatując tędy wiosną i jesienią zatrzymują się na odpoczynek. Na terenie zalewu można obserwować łyski, krzyżówki i cyranki. Na wyspach, nieużytkach i zakolach gnieżdżą się żurawie i błotniaki.
Wokół zbiornika powstają gospodarstwa agroturystyczne nastawione na turystów poszukujących możliwości uprawiania sportów wodnych. Szczególnie dobre warunki są do uprawiania windsurfingu.
Dzięki systematycznemu zarybianiu akwenu jest on odwiedzany przez wędkarzy. Od 2001 roku Polski Związek Wędkarski wpuścił do zalewu ponad 20 ton ryb – karpi, węgorzy, jazi, szczupaków, sandaczy i sumów. Inne gatunki ryb i fauny słodkowodnej znalazły się tu wraz z wodami Widawy. Ostatnie zarybianie odbyło się 4 czerwca 2008 roku, wpuszczono 6 tysięcy sztuk szczupaka. Zalew jest szczególnie popularny wśród karpiarzy. W 2006 r. odbyły się tutaj dwie ważne imprezy VIII Otwarte Mistrzostwa Polski Karpiarzy oraz karpiowe Grand Prix Polski.


Akwen Michalice opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Michalickie »
GPS: N E
Położenie: Województwo: Opolskie » Powiat: Namysłów » Gmina: Namysłów
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Opole » (zobacz porozumienia Okręg PZW Opole 2023r »)
Noclegi w pobliżu: meteor-turystyka.pl
Tagi łowiska: OPOLSKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Opole

 

4
Oceń
(5 głosów)- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy