Biała Tarnowska Bobowa - Gromnik


Biała Tarnowska to rzeka niezwykła. (poniższy opis dotyczy rzeki na odcinku od Bobowej do Gromnika). Odznacza się wysokim stopniem powodziowym. Potrafi bardzo szybko przybierać wody i równie szybko woda opada. Wezbrania tej rzeki bardzo często zmieniają strukturę dna.
Rzekę można podzielić na kilka odcinków pod względem budowy. Są odcinki w których dno zbudowane jest ze skały (tzw. Piaskowiec Ciężkowicki) co nie powoduje zmiany jego ukształtowania. Bogate one są w pułki skalne, rafy a kierunek biegu rzeki utrzymują liczne opaski. Na tych odcinkach dominuje: świnka i w głębszych miejscach brzana. Do rzadkości można spotkać klenia pstrąga i lipienia. Pozostałe odcinki rzeki mają budowę żwirowo-piaszczystą. Woda tutaj zwalnia. Podczas wezbrań rzeki w tych miejscach często zmienia się struktura dna. Tworzą się „głęboczki” i rynny. Trzeba uważać brodząc rzeką żeby nie wpaść w dołek i przypadkiem się nie skąpać. Te miejsca chętnie zasiedla kleń i brzana. Na przelewach i zaraz za nimi można spotkać ładnego pstrąga. Biała na tym odcinku nie jest przyjazna wędkarzom. W najlepszych miejscach brzegi są bardzo zakrzaczone co uniemożliwia dojście do wody. W miejscach z dobrym dostępem do rzeki nie ma dobrych łowisk wiele.
Odcinek opisywany znajduje się na w dwóch okręgach PZW: PZW Nowy Sącz (do ujścia potoku Kąśnianka) i PZW Tarnów (od ujścia potoku Kąśnianka)Biała Tarnowska Bobowa - Gromnik opis łowiska:

Akwen: Rzeka Biała Tarnowska »
GPS: N 49o 47' 7" E 20o 57' 53"
Położenie: Województwo: Małopolskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Nowy Sącz » (zobacz porozumienia Okręg PZW Nowy Sącz 2023r »)
Regulamin połowu:Regulamin PZW
Noclegi w pobliżu: Ciężkowice - meteor
Tagi łowiska: MAŁOPOLSKIE RZEKI GÓRSKIE, RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Nowy Sącz

 

3.5
Oceń
(8 głosów)

Biała Tarnowska Bobowa - Gromnik mapa:- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy