Zaloguj się do konta

Cegielinka

Regalica wschodnia odnoga Odry w obszarze przyujściowym jest jednym z najsłynniejszych łowisk Polski zachodniej. Częścią najpopularniejszą Regalicy jest kanał Cegielinka, który zaczyna się w Zdrojach jeszcze przed ulicą Jarzębinową, a kończy przy moście im Pionierów Miasta Szczecina zwanym też nowym Mostem Cłowym. Długość kanału wynosi 1550 m a jego powierzchnia wynosi 13,9 ha. Głębokość Cegielinki przy brzegu sięga nawet 8 m.
Jeśli jadąc ulicą Batalionów Chłopskich w zdrojach skręcimy w ulicę Jarzębinową możemy się spodziewać z fragmentem naturalnej „rzeki”, której brzegi porastają trzciny. Tu pełno jest dzikiej przyrody, drzew, krzewów i traw. Idąc stamtąd w stronę mostu cłowego napotykamy na odcinek na którym jest mnóstwo zadaszonych kładek, pobudowanych przez miejscowych wędkarzy. Kładki te utrudniają dostęp do wody, no chyba, że nie przeszkadza nam fakt iż skorzystamy z cudzej własności, wykorzystując którąś kładkę jako swoje miejsce połowu. Docierając do ulicy Eskadrowej napotykamy na Cegielince betonowa opaskę. Pod mostem znajdziemy też parking dla samochodów. Ten odcinek jest zagospodarowany i wysypany żwirem. Są tu nie liczne ławki. Cała Cegielinka jest oblegana przez wędkarzy. Nic w tym dziwnego, bo można w niej złowić ryby wszelakich gatunków i to wcale nie mało i nie małe. Szczególnie znana jest Cegielinka z ogromnych sumów, dużych leszczy, płoci morskiej, a także okoni, rozpiórów, miętusów, sandaczy i krąpi.
Na Cegielince ruch jednostek pływających ograniczony jest do jednostek małych. Śmiało można zatem wybrać się na nią z małą łódką, czy nawet pontonem. Wędkarze na Cegielince przeważnie łowią z gruntu z koszykiem zanęntowym. Nie brakuje tu również spinningistów a ostatnio pojawiają się także i spławikowcy. Zmorą tego miejsca są szarpakowcy – kłusole, z którymi nie potrafią sobie poradzić miejscowe władze.
Cegielinka uznana została za ostoję – zimowisko ryb wędrujących i wprowadzono na niej całkowity zakaz połowu ryb w okresie od 1 stycznia aż do 15 maja. Czy ten przepis faktycznie chroni ryby, to już kwestia jak się na to patrzy. Z całą pewnością o czym wszyscy wiedzą ułatwia to szarpakowcom ich robotę. Ci właśnie będąc „nie przeganiani” w tym okresie przez nieobecnych wędkarzy, być morze robią więcej szkody w rybostanie niż prawdziwi wędkarze, stosujący coraz częściej zasadę No Kill.


Oświadczam, że udostępniam powyższy tekst wyłącznie użytkownikom Portalu www.wedkuje.pl.jako materiał do przeglądania i czytania. Nie zezwalam na wykorzystywanie moich tekstów jako cytaty, zapożyczenia. Zabraniam kopiowania lub powielania moich tekstów, a dotyczy to całości jak również fragmentów tekstu oraz zdjęć ilustrujących teksty. W sprawach związanych z chęcią wykorzystania mojego tekstu, proszę o kontakt wyłącznie ze mną jako autorem, pod adresem marfish@marfish.pl.

Opis łowiska

Mapa

Jak było dziś na rybach?

Opinie (1)

goryl25

uwielbiam te łowisko :D moje najlepsze z całej polski :D i jeżdże na nie 130 km żeby sobie połowić piękne morskie płocie i okazałe leszcze :) [2010-01-11 19:38]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej