Chodelka

/ 1 komentarzy / 7 zdjęć


Rzeka Chodelka
Kilka słów o Chodelce
Chodelka swoje źródła ma we wsi Ryczywół w powiecie lubelskim. Płynie ona przez Kotlinę Chodelską i wpływa do Wisły (jest prawym dopływem) na wysokości Krowiej Wyspy, kilometr za Podgórzem. Ma długość 48 km a głębokość zależy w dużym stopniu od stanu wody w Wiśle. Na wiosnę i jesienią kiedy stan wody na Wiśle jest wysoki woda cofa się na kilka kilometrów w górę Chodelki aż po wieś Urządków. W takich sytuacjach stan jest bardzo wysoki i wynosi ok 4 metrów. Latem, podczas suszy woda jest tak niska, że jak mawiają miejscowi „żaby na kolanach chodzą”.Od źródeł do wsi Grabówka Chodelka jest wodą górską od Grabówki staje się wodą nizinną. Chodelka zachwyca urokliwością i różnorodnością. To niewielka, ale czysta i bystra rzeczka, przy której znajduje się wiele malowniczych stawów. Największym kompleksem stawów w Kotlinie Chodelskiej jest Pustelnia (825 ha) Łąki poprzecinane kanalikami, piękne lasy mieszane, nieliczne wsie, niezbyt ruchliwe drogi i krystaliczne powietrze.
Chciałbym przybliżyć odcinek rzeki od wsi Urządków do jej ujścia. Wybrałem ten odcinek gdyż ten znam najlepiej i najczęściej na nim bywam. W Urządkowie na Chodelce utworzone są tzw „stawidła” czyli zapora spiętrzająca wodę w rzece. Służy do regulowania poziomu piętrzenia i przepływu wody. Poniżej stawideł jest młyn wodny. Od Urządkowa do samego ujścia Chodelka nie napotyka już żadnych sztucznych przeszkód. Około 1,5 km za młynem jest most na szosie Wilków-Dobre. Od prawej strony do rzeki zbliża się Skarpa Dobrska wznosząca się do 80-90 m nad dolinę. Z góry dokładnie widać piękno doliny Wisły i Chodelki.
Teraz jako, że jest to opis łowiska trochę o rybach.
W odcinku górskim rzeka zarybiana jest pstrągami, kleniami i jaziami. W internecie znalazłem informację że średnia waga pstrągów łowionych przez wędkarzy wynsi 2 kg.
W związku z tym iż Chodelka przepływa przez kompleks stawów hodowlanych w Pustelni, poniżej stawów jest dobrze zarybiona linami, karpiami i wszelkimi innymi rybami, które często ze stawów uciekaja lub też są spuszczane razem z wodą.
Stawidła takie jak w Urządkowie czy wcześniej w Kosiorowie są bardzo dobrymi łowiskami. Większość ryb ze stawów przynajmiej na jakiś czas zatrzymuje się w tych spiętrzeniach.
Poniżej Urządkowa Chodelka również jest bardzo rybna, a to za sprawą cofającej się wody z Wisły. Do czystej wody z Chodelki ciągną wszelkie gatunki ryb prosto z Królowej Polskich Rzek. Chodelka na tym odcinku jest rzeką bardzo krętą, jej brzegi są porośnięte drzewami, które często kończą w wodzie. W ten sposób tworzą się idealne warunki dla bytowania ryb. W zastoiskach i różnych zagłębieniach zostają ryby po tym jak woda z cofki wraca do Wisły. W tych miejscach można spotkać chyba każdy gatunek ryb śródlądowych żyjących w Polsce. Dodatkowo z Wisły za drobnicą do Chodelki wchodzą wielkie drapieżniki. Słyszałem o kilkukilogramowych szczupakach, ponad dwudziesto kilogramowych sumach i pięknych miętusach.
48 kilometrów to jest naprawdę niewiele a każdy znajdzie coś dla siebie. Ci co lubią wody górskie, karpiarze, spławikowcy, spiningiści i grunciarze. Dodatkowo piękna i malownicza dolina Chodelki i bliskość takich miasteczek jak Kazimierz Dolny, Janowiec sprawiają, że staje się idealnym miejscem do wypoczynku.Chodelka opis łowiska:

Akwen: Rzeka Chodelka »
GPS: N 51o 14' 53" E 21o 53' 30"
Położenie: Województwo: Lubelskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Lublin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Lublin 2023r »)
Regulamin połowu:Od źródła do wsi Garbówka obowiązują obostrzenia
Obostrzenia obowiązujące na wodach górskich Okręgu PZW w Lublinie.

1. Wędkarz zobowiązany jest do odnotowania w rejestrze swojej obecności przed rozpoczęciem wędkowania.
2. Wymiar ochronny pstrąga potokowego do 35 cm - dobowy limit połowu 2 szt. łącznie.
3. Każda ryba przeznaczona do zabrania powinna zostać odnotowana w rejestrze zaraz po złowieniu, a przed kolejnym rzutem, każde odstępstwo od tej zasady będzie skutkowało utratą zezwolenia na wędkowanie.
4. Na oznakowanych OBRĘBACH OCHRONNYCH obowiązuje całkowity zakaz WĘDKOWANIA I BRODZENIA .
5. Zakaz stosowania haczyków i kotwic z zadziorami. Obowiązek posiadania podbieraka
6. Zakaz zabierania pstrągów i lipieni (no kill) z następujących odcinków rzek:
• na rzece Bystrej od mostu drogowego w Wąwolnicy przy targowisku do zapory w m. Iłki
• na rzece Bystrzycy od brodu powyżej młyna w Kiełczewicach G. do mostu w Strzyżewicach oraz od jazu piętrz. w Osmolicach do jazu w Prawiednikach
• na zbiorniku Zakrzówek od mostu drogowego do kładki na wysokości kościoła w Zakrzówku.
• na rzece Chodelce od jazu przy hodowli w m. Jeżów do mostu na drodze gruntowej w m. Budzyń
• na rzece Urzędówce na całej jej długości
• na rzece Kosarzewce od jazu piętrzącego w m. Tuszów do ujścia do rzeki Bystrzycy
• na rzece Krężniczance od mostu drogowego w m. Krężnica Jara do jazu piętrzącego przy hodowli w w/w m.
7. Na wodach górskich Okręgu lubelskiego ustala się limit miesięczny dla pstrąga potokowego łącznie w ilości 4 szt.
8. Obowiązuje zakaz zabierania pstrągów w okresie od 1 stycznia do 1 lutego. Obowiązuje zakaz spinningowania od 1 września do 31grudnia.
9. Na odcinku ,,Złów i Wypuść" (no kill) wędkarz nie może posiadać przy sobie pstrągów , a ryby złowione należy możliwie szybko wypuścić .
10. W roku 2013 na wszystkich wodach Okręgu lubelskiego obowiązuje całkowity zakaz zabierania lipienia.

Od wsi garbówka do ujścia obowiązuje :
Na wszystkich wodach administrowanych przez Zarząd Okręgu w Lublinie obowiązuje podwyższony wymiar ochronny i limit dobowy połowu dla niżej wymienionych ryb:

szczupak 50 cm limit dobowy 2 szt.
sandacz 50 cm limit dobowy 2 szt.
okoń 18 cm


Noclegi w pobliżu: Janowiec - meteor
Tagi łowiska: LUBELSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Lublin

 

4.6
Oceń
(9 głosów)

Chodelka mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

agalekagalek
0
Z przyjemnością odwiedzę to rzekę. Fajnie ją opisałeś  (2013-10-02 11:22)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy