Ciepła Narew

/ 8 komentarzy

Od kiedy Zespół Elektrowni Ostrołęka zrzuca ciepłe wody pochłodnicze do Narwi, rzeka - na odcinku od nowego spustu wody, zwanego wśród miejscowych „nową ciepłą wodą”, aż do Różana - płynie zimą bez kry i pokrywy lodowej. Sprzyja to zimowemu wędkowaniu, choć trzeba pamiętać, że większość gatunków ryb, które łowi się w sezonie letnim, ma teraz okres ochronny.

Odcinek Narwi na wysokości Ostrołęki to prawdziwa kraina wędkarskiej szczęśliwości. Jeszcze w czasach istnienia okręgu ostrołęckiego postanowiono, że na odcinku 1 km do granic miasta do tzw. starorzecza Siekierka rybacy będą mieli zakaz odłowów sieciowych. Później wszystkie trzy ostrołęckie koła PZW: „Narew”, „Kiełbik” i „Energopap” porozumiały się i za wspólne składki przeprowadziły zarybienia brzaną. Obecny gospodarz, czyli Okręg Mazowiecki PZW, już za okręgowe pieniądze kontynuuje te zarybienia. Trudno więc się dziwić, że z tego terenu dopływa coraz więcej meldunków o połowach rekordowych rap.
rycerstwo europejskie
rycerstwo polskie
Oczywiście na takich odcinkach rzeki, jak w przypadku ostrołęckiego odcinka Narwi, podejmując się zimowego wędkowania, trzeba wziąć pod rozwagę, że ciepła woda w rzece ściąga na zimowisko wiele ryb. Tymczasem zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb wędkowanie na zimowiskach jest zabronione. W okolicach Ostrołęki nie ustawiono tablic, że wolne od kry wody Narwi są zimowiskiem, ale w tej sytuacji nie zapominajmy przynajmniej o gatunkach okresowo chronionych, jak sandacz, szczupak, sum czy świnka, którą ostatnio zarybiono ten odcinek rzeki.

Narew poniżej Ostrołęki oferuje wędkarzom wiele wspaniałych miejsc do zimowego wędkowania. Najsłynniejsze miejscówki poniżej Ostrołęki znajdują się przy ujściu Omulwi, na wysokości Nożewa, Dobrołęki, Żerania, a także Kołaków, Modzeli i Ogonów koło Młynarzy. Czy ciepła woda dotrze do Dyszobaby przed Różanem, to zależy od pogody, ale w tym roku można się spodziewać, że tamtejsze wspaniałe łowiska będą dostępne. Oczywiście pod warunkiem, że drogi dojazdowe do rzeki, trudne do przejechania w porze suchej, zimą pozwolą nam podjechać na odległość umożliwiającą transport zimowego ekwipunku.

Miejscowi wędkarze czekają na wiosenny ciąg płoci, tzw. zegrzynki. Właśnie wówczas, najczęściej na przełomie lutego i marca, zaludniają się nadrzeczne miejscówki, a z brzegów wyrasta las ustawionych w niebo gruntówek i feederów. Oczywiście przy tej okazji podnoszą się głosy wędkarzy apelujących o ochronę ciągu tarłowego płoci, ale zew tradycji jest silniejszy i nad rzeką niosą się opowieści o masie i rozmiarach rekordowych okazów zimowej płoci. A rzeczywiście trafiają się okazy o masie po 70 dag i więcej.

Jeśli więc naprawdę nie mamy gdzie połowić zimą, to zapraszam do Ostrołęki nad zimową, ciepłą Narew, która kusi naprawdę wspaniałymi widokami i daje szansę na prawdziwe wędkarskie doznania.

Po wędkowaniu ciepły posiłek można zjeść w „Tanim Barze” tuż po zjeździe z nowego mostu w Ostrołęce, w barze „Koziołek” między Kołakami a Żeraniem oraz w „Zajeździe Rycerskim” przy wyjeździe z Różana na Warszawę. Zresztą przy drodze nr 61, która stanowi najbardziej popularne połączenie Warszawy z Mazurami, znajdzie się wiele innych miejsc do gastronomicznej biesiady, a więc nasza wyprawa może połączyć przyjemne z pożytecznym. Czego wszystkim życzę.

Antoni KustuszCiepła Narew opis łowiska:

Akwen: Rzeka Narew: Ostrołeka - Pułtuska »
GPS: N 53o 5' 39" E 21o 34' 1"
Położenie: Województwo: Mazowieckie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Mazowiecki » (zobacz porozumienia Okręg PZW Mazowiecki 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Ostrołęka - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Mazowiecki

 

4.5
Oceń
(11 głosów)

Ciepła Narew mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

dariuszdyldariuszdyl
+1
Pan Antoni dobrze prawi, ale Okręg powinien też właśnie pomyśleć o zimowiskach ryb na naszym terenie. Dlaczego jedni mogą ich unikać a inni specjalnie na nich łowią. Najbardziej chyba znanym zimowiskiem jest tzw. "Stara Ciepła", czy nie można zrobić tam na okres zimy zakazu wędkowania, to samo zresztą jest na "Nowej Ciepłej" (kanał zrzutowy ciepłej wody z elektrowni) a dodatkowo jest tam też całoroczna hodowla karpia w sadzach i ryba z rzeki ciągnie tam po pożywienie. Według mnie "Stara Ciepła" powinna zostać wyłączona z wędkowania na okres zimowy, natomiast na "Noweja Ciepłej" powinien być całkowity zakaz połowu.

Z wędkarskim pozdrowieniem

Dariusz Dylewski
Koło PZW "Narew" Ostrołęka (2008-06-03 19:29)
mercelimerceli
0
ZGADZAM SIĘ to co się dzieje na tych łowiskach woła o pomstę, na starej ciepłej łowią niewymiarowe płoteczki ,klonki i inne ryby przez całą zimę biorą je do domu ,,dla kota,, sam widziałem i słyszałem wiele razy, natomiast ciepła woda czyli nowa ciepła to już bigFishing dla kłusoli którzy nazywają się wędkarzami co roku wczesną wiosną padają ich łupem wielkie sumy 25kg to nie rewelacja widziałem takie złowione,,zkłusowane raczej,, po ponad 30 i 40 kilo, po wyholowaniu oczywiście zaraz jest telefon,,no mam sumka....tyle kilo i tyle za kilogram,, TAK TAK tu się łowi na zamówienie, co roku widze tych samych ludzi z ciężkimi spinningami wiosną nikt im nic nie może zrobić ,niby się kryją ale i tak każdy wie po co tam chodzą WIOSNA BLISKO !! (2009-01-17 08:30)
Ogon006Ogon006
-1
no i macie prze tego 1 typa. Zagrodzili Starą cieplną i teraz dojscia nie ma. Ale i tak będę tam łowił. W d*pie ich mam, na samym dnie. Nawet mi się myśleć nie chce. Byłem tam wczoraj .10 szczupaków. kazdy od 50cm- 75cm . Pozdrawiam . Przepraszam jeżeli kogoś uraziłem ale przez takich ludzi NIE można spokojnie połowić. Pozdrawiam i Połamania życzę :D:D:DD:D:<zły>
(2011-05-05 20:46)
lomzak1lomzak1
0
Byłem na "ciepłej" i to co widziałem przeraziło mnie. Wygląda na to, że połowa Ostrołęki żre tylko skułsowane tam ryby. Wszystko do wora. Można tam połowić, ale już nie długo. Przy takim postępowaniu mięsiarze bardzo szybko wytłuką wszystko co żyje.
(2011-05-31 14:24)
mercelimerceli
0
przetrzymali kłusoli do maja bo nie było zezwoleń w sprzedaży miałem nadzieje ,że nie będzie.ąle jednak są i są sumy na sprzedaż też, wiem o kilkunastu pow 20kg.
 sandacze też brały w kwietniu(ale to przyłów) tam się orze dno poważnymi kotwicami.wyłowiłem taką jedną samoróbkę w rozmiarze 25/0  mogę pokazać foto. koleś mi opowiadał ,że ma takie jak trafi leszcza to przebija na wylot.
ciekawą sytuacje opowiem ,przyszedłem na kanał z dwoma kumplami na wylocie jeden widać ,że czesze dno (zazwyczaj sami nie chodzą) podchodzimy a koleś w reku spin schimano do 100g plecionka jak postronek i montuje do tego zestaw na krąpie  nawet białe stały obok niego.
moim zdaniem łowisko powinno być monitorowane  szczególnie od marca do czerwca.
monitorują nielegalne wysypiska w lesie czemu nie ten kawałek rzeki .
(2011-06-06 15:31)
lemur1987lemur1987
0
witam morze ktos mi pomuc . chcial bym sie dowiedziec cos o lowisku specjalnym na elektrowni w ostrolece (2012-04-03 19:18)
lemur1987lemur1987
0
jestem karpiarzem i slyszalem nie co ze mozna zlowic sporego karpia do zdjecia , buziaka i do wody . jestem z gniezna wielkopolskie . pozdrawiam (2012-04-03 19:28)
slaaawek1slaaawek1
0
Właśnie się tam wybierałem po raz pierwszy , trochę mnie zatkalo kiedy czytam o zdobywcach mięsa , ostatnio łowiłem nad Wisła i dwa razy kontrolowno mnie ( i dobrze) a co stoi na przeszkodzie żeby związek nasilił tam kontrolę. Chętnie poznal bym kogoś z tamtych stron , nie znam rzeki i był bym wdzięczny za pokazanie mi miejsc oddalonych od owych łowców lecz w miarę spokojne i z możliwością złowienia czegoś konkretnego . Slaaawek1 (2012-08-19 20:13)

skomentuj ten artykuł