Cybina (Gortatów)

/ 5 zdjęć


Cybina w rejonie Gortatowa (cz.I).
Zaczniemy opis tego niepozornego i zarazem niezwykłego łowiska,
w pierwszej kolejności od mojego postu w grupie założonej przez Kolegę Troc „Cybina - rzeka Cybina i dolina rzeki Cybiny”.
„Na stronie internetowej Wydziału Ochrony Środowiska poznan.pl, http://www.poznan.pl/mim/wos/ w dziale: środowisko – edukacja, opracowania - opracowania specjalistyczne znalazłem ciekawe opracowanie dotyczące naszej rzeczki a dokładnie całej jej zlewni. Jest to "Program oceny wód rzeki Cybiny". Opracowanie to może być ciekawe z wędkarskiego punktu widzenia m.in. dlatego, że opisuje szczegółowo najmniejsze dopływy Cybiny oraz wszystkie jeziorka, przez które Cybina na swojej drodze przepływa.”
Powracam do tego materiału m.in. dlatego, aby zrozumieć w pierwszej chwili sytuację, jaka na dzisiejszy dzień panuje w całej zlewni tej uroczej rzeczki.
Dla ogólnej orientacji zainteresowanych wędkarzy i miłośników okolicy, zamieszczam też szereg linków na związanych bezpośrednio z naszą rzeczką.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cybina
(j.Ula 9,06 ha, j.Ósemka 4,15 ha, j.Baba 3,9 ha i j.Cyganek 2,26 ha.
j.Góra
j.Swarzędzkie
http://bit.ly/WQp5Mq Program ochrony wód rzeki Cybiny
http://www.poznan.pl/mim/wos/opracowania-specjalistyczne,doc,755/opracowania-specjalistyczne,1981.html Program ochrony rzeki Cybiny.

W związku z powyższym, że nie da się opisać i zobrazować w jednym materiale wszystkiego, postanowiłem przygotować materiał etapami. Pierwszy odcinek opisu łowiska dotyczyć będzie części poznanej przeze mnie jako pierwszej, tzn. rejonu znajdującego się na szerokości obecnego rozlewiska, patrząc od strony Gortatowa.
Na odcinku niespełna 2km, pośród kęp olsy i potężnych trzcinowisk zlokalizowanych na torfowych łąkach, zgoła niepozorna wśród wiosennej zieleni, przyklejona do podnóża 30m skarpy, leniwie toczy swoje wody rzeczka Cybina. Znalazła ona swoje miejsce na stronie Klubu „Złotej Rybki Karolewskiej” m.in. dlatego, że jest to łowisko, w którym ten, interesujący nas gatunek i to o pokaźnych rozmiarach możemy spotkać.
Dla wędkarzy ważną informacją będzie chyba fakt, że diametralnie zmieniły się drogi dojazdu do łowiska, w związku z ustanowienie i wykonaniem ścieżki rekreacyjnej. Dlatego też przed wiosennym wędkowaniem zachęcam do przestudiowanie nie tylko mapy, ale i sprawdzenia możliwości dojazdu i parkowania. Swarzędz wjazd w ulicę Cmentarną, dalej Swarzędzką aż do Gortatowa, następnie w kierunku północny jedną z podrzędnych uliczek na skraj skarpy, a dalej dobre 200m m na piechotkę do rzeczki.
Mając na uwadze torfowe łąki należy zaopatrzyć się w stosowne obuwie. Ponadto przechodzenie przez pasy trzcinowisk bez solidnej kurtki nawet wiosną lub latem nie będzie należało do najprzyjemniejszych. Jak już dotrzemy do rzeczki zapewne będziemy zaskoczeni całym otoczeniem i fauną, a bynajmniej niesamowitą ciszą, niekiedy przerywaną hałaśliwym krzykiem mew. Przed naszymi oczyma ukaże się wolno płynąca rzeczka, z mulistym dnem, bogatą roślinnością, tak charakterystyczną dla terenów torfowych. Warto więc, zabrać ze sobą nie tylko wędkę, ale i jakiś mały atlas roślin, a będzie na co popatrzeć. Z rybek znajdziemy tam na pewno karasia, lina, a i mały drapieżnik w postaci okonie i szczupaczka nie będzie wyjątkiem. Miejscówkę możemy wybrać sobie praktycznie wg upodobań, tym bardziej, że możemy się poruszać podczas naszego pierwszego zwiadu po świetnie przygotowanej ścieżce położonej do trzydziestu metrów na skarpie ponad korytem rzeki.
Pierwsze medalowe karasie, srebrzysty i złoty (pospolity) złowione w ubiegły roku w tym rejonie opisane zostały na stronie klubu „Złotej Rybki Karolewskiej”.Cybina (Gortatów) opis łowiska:

Akwen: Rzeka Cybina »
GPS: N 52o 26' 1" E 17o 6' 2"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Poznań » (zobacz porozumienia Okręg PZW Poznań 2021r »)
Regulamin połowu:RAPR PZW
Noclegi w pobliżu: Swarzędz - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Poznań

 

4.8
Oceń
(8 głosów)

Cybina (Gortatów) mapa:- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy