Dierżęcinka (Wodna Dolina)

/ 7 zdjęć


Dość świeży zbiornik zaporowy na rzece Dzierżęcinka w Koszalinie budzący dość duże emocje wśród mieszkańców. Sama rzeka ma źródło z Jeziora Lubiatowskiego, będącego rezerwatem przyrody. Płynie w okolicach miejscowości Bonin, Kretomino przez Koszalin, aż do Jeziora Jamno, gdzie podczas drożnego kanału w miejscowości Unieście trafia do morza. Powracając do Wodnej Doliny, sam zalew powstał w połowie 2014 roku, lecz prace upiększające trwają do dzisiejszego dnia.

Zbiornik składa się z dwóch zbiorników połączonych kanałem, dookoła biegnie trasa rowerowa, w pobliżu znajduje się plac zabaw i plaża, w sezonie można skorzystać z wypożyczalni rowerków wodnych, lub skorzystać ze specjalnego wyciągu i poszaleć na nartach wodnych.
Zbiornik był zarybiany Linem, Szczupakiem oraz Karpiem, do czego przyczyniło się koło wędkarskie „Energetyk”. Głębokość łowiska waha się między 0,5m – 2m, niestety dno poza kąpieliskiem jest muliste i większość zbiornika jest bardzo porośnięte, mimo to cieszy się dużą popularnością wśród koszalińskich wędkarzy. Oprócz Lina, Karpia, Szczupaka możemy liczyć na ładną Płoć, naprawdę duże Okonie, Jazie oraz Leszcze. Trzeba pamiętać, że jest to miejsce rekreacyjne i nie ma co liczyć na kameralne, ciche stanowisko. Z punktu wędkarskiego, ciekawe łowisko umożliwiające testowanie świeżo zakupionego sprzętu oraz na trenowanie umiejętności i przede wszystkim sposób na szybkie rybki dla osób, nieposiadających samochodu lub czasu.
Dzięki nowym informacją muszę nanieść poprawki dotyczące źródła rzeki Dzierżecinka, napisałem, że jest ono zJeziora Lubiatowskiego, będącego rezerwatem przyrody, co jest błędem.
Źródło rzeki zaczyna się na mokradłach nieopodal miejscowości Zaciszę, ciągnie się do miejscowości Manowo pod nazwą „Kanał Dzierżęcinka” i wpływa do Jeziora Lubiatowo Południowe, które jest połączone kanałem z drugim zbiornikiem Lubiatowo Północne, a z niego kontynuuje przygodę jako rzeka Dzierżęcinka.Dierżęcinka (Wodna Dolina) opis łowiska:

Akwen: Rzeka Dzierżęcinka »
GPS: N E
Położenie: Województwo: Zachodniopomorskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Koszalin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Koszalin 2023r »)
Regulamin połowu:Zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb.
Noclegi w pobliżu: meteor-turystyka.pl
Tagi łowiska: ZACHODNIOPOMORSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Koszalin

 

4.4
Oceń
(7 głosów)- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy