Zaloguj się do konta

Dolina Brdy - rezerwat

Brda uważana jest za jedną z najpiękniejszych rzek nizinnych w Polsce, jednak pod względem wędkarskim i ichtiologicznym wiele jej odcinków zaliczanych jest do wód górskich. Kraina pstrąga i lipienia rozciąga się bowiem przemiennie niemal na całym biegu Brdy, z wyjątkiem licznych atrakcyjnych jezior, przez które przepływa, i przyległych do nich odcinków rzeki, uznanych za wody nizinne.

Całkowita długość Brdy wynosi 238 km, powierzchnia dorzecza 4718 km kw., a spadek rzeki – 0,64%. Wypływa z niedużego Jeziora Smołowego (Smolno), znajdującego się w grupie jezior na wschód od Miastka w woj. pomorskim i uchodzi do Wisły w rejonie Bydgoszczy w woj. kujawsko-pomorskim. W wodach Brdy nadal występują bardzo duże okazy pstrąga potokowego, pstrąga tęczowego, lipienia i troci jeziorowej, która bytuje w zbiorniku Koronowskim oraz trafia się w innych jeziorach leżących na szlaku Brdy.

Prócz łososiowatych w Brdzie można złowić spore szczupaki, okonie, węgorze, dorodne klenie i inne białe ryby. W jeziorach, zależnie od ich rybackiego typu, występują: szczupaki, okonie, sandacze, sieje, sielawy, węgorze oraz wiele gatunków ryb spokojnego żeru. W rezerwacie „Dolina Brdy”, na całym odcinku, wędkowanie jest dopuszczone jedynie z prawego brzegu rzeki. Obowiązują przynęty sztuczne i opłaty za wody górskie ZO PZW Bydgoszcz.

Za mostem w Woziwodzie rzeka płynie w wąskiej, malowniczej dolinie o wysokich zboczach porośniętych lasem. Szerokość Brdy waha się od 20 do 30 m, w niektórych zakolach jest nawet szersza. Głębokość jest dość znaczna, prąd szybki, dno przeważnie twarde, pokryte piaskiem i żwirem, miejscami jest kamieniste. Roślinność wodna zanurzona dobrze rozwinięta, zwłaszcza w partiach przybrzeżnych i wypłyceniach. Kilka kilometrów niżej dolina znacznie się rozszerza i Brda płynie ostrymi zakolami przez łąki, podpływając miejscami pod wysokie zbocza ciągnące się głównie po prawej stronie rzeki.

Około 8 km poniżej Woziwody do Brdy wpada lewobrzeżna, pstrągowa Bielska Struga, będąca tarliskiem pstrągów potokowych. Poniżej ujścia strugi Brda nadal silnie meandruje – płynie przez las i śródleśne łąki. Dolina rzeki znów się zwęża i za leśniczówką Gołąbek rzeka zatacza wielki łuk, najpierw w prawo, później w lewo, a następnie płynie już prostszymi odcinkami do Rudzkiego Mostu.

W okolicy Płaskosza na dnie rzeki zalegają wielkie głazy – dobre miejsca na grubego pstrąga. Za Rudzkim Mostem rzeka płynie większymi zakolami do uroczyska Świt. Z lewej strony przyjmuje dopływ Wstążkę, w dolnym biegu zwaną Ruda. Kilkaset metrów niżej Brda wpływa w przepiękny przełom zwany Piekłem. Dolina rzeki jeszcze bardziej się zwęża i Brda pędzi wąskim korytem, usłanym olbrzymimi głazami. Za uroczyskiem Piekło rzeka płynie znowu rozległymi zakolami, z lewej strony przyjmując następny dopływ Szumionkę i około 2 km za mostem Piła-Młyn wpływa szerokim korytem w cofkę Jeziora Koronowskiego.

Ten długi, wynoszący około 30 km, odcinek Brdy jest doskonałym łowiskiem wielu gatunków ryb, a szczególnie kapitalnych pstrągów potokowych, lipieni i wielkich kleni.

Na całym opisanym odcinku, jak również jeszcze wyżej, w rejonie Konigortu, łowiłem przed laty swoje największe pstrągi potokowe. Archiwalne zdjęcia tych wielkich ryb były publikowane w „WW”. Obecnie, mimo że presja wędkarska na tę piękną rzekę jest coraz większa, łowi się tu nadal wielkie pstrągi. Dowodem są zgłoszenia rekordowych pstrągów do naszej rubryki „Rekordy na plan”. Wymienię tylko ostatnie: pstrąg potokowy (4,07 kg, długość 73,0 cm), złowiony przez Przemysława Cygańskiego w Brdzie 2 kwietnia 2005 r. oraz pstrąg potokowy (2,10 kg, długość 58,0 cm), złowiony przez Sebastiana Szczepańskiego koło Woziwody w dniu 26 marca 2006 r.

Dalszych pomyślnych łowów w czystych nurtach Brdy życzę wszystkim Czytelnikom „WW”.

Opis łowiska

Mapa

Opinie (4)

użytkownik

Bardzo piękny opis Brdy ,jest to wspaniała rzeka ,mieszkam w Bydgoszczy i jestem częstym gościem - wypady na pstrąga .jurekb. [2008-12-16 18:17]

intro

Bory tucholske piękne.Dalej Brda zalew koronowski-złodziejska gospodarka. Zalew tryszczyn-piękna woda-troszkę płoci, leszczyk, szczupaczek. Lechy odłowili w trakcie tarła 2 lata temu, wpuścili karpia :\ (na szczęście tylko 200 sztuk). 3 lata temu wpuścili wiele szczupola 1kg. Zaraz wyłowili trolingowcy te po 1kg, i większe oczywiście też(kolega mał 9kg,mi zwiał taki ok 6-stare dobre czasy). Woda czysta i piękna, byle by zostawili ją w spokoju i pogonili kłusoli od czasu do czasu.... Dalejza elktrownią BEZRYBIE(za szybki nurt??) jesienią pod tamę podchodziły ładne okonie, ale w tym roku DRAMAT. W bydgoszczy zarybiają więc ryba jest. Ale tryszczyn w obie strony od elektrowni woła o pomstęd nieba [2009-11-09 18:36]

grisza-78

Rzeczywiście piękny,wyczerpujący opis naszej Brdy.Na tej rzece nie jest juz tak,jak kiedys,ale co jakiś czas na Brdzie trafia sie kropkowany "profesor". [2012-06-26 15:28]

zadek

Na brdzie w Miejskich odcinkach trafiłem juz jazie,okonia leszcza , płotke lina, nawet dwa karpie ale kropkowanego jeszcze nie :) moze w tym roku [2014-03-24 18:01]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.