Dunajec - Bobrowniki Wielkie

/ 5 komentarzy / 5 zdjęć


Tym razem postanowiłem opisać przepiękny moim zdaniem odcinek rzeki Dunajec w okolicach Tarnowa a konkretnie chodzi o ok 2- kilometrowy odcinek zaczynający się od nieczynnego promu w miejscowości Bobrowniki Wielkie w dół rzeki do linii wysokiego napięcia. Moja przygoda z ta cudną rzeką rozpoczęła się z początkiem lat 90-tych. Na tym odcinku wtedy znajdowało się kilka tamek, które niestety zniszczyła wielka powódź w 1997 r.

Dojazd do w/w miejsca nie jest skomplikowany jadąc droga miedzy Żabnem a Tarnowem skręcamy w prawo za Łegiem Tarnowskim do miejscowości Bobrowniki Wielkie i kierujemy się do nieczynnego promu tuż przed wjazdem na tamkę skręcamy ponownie w prawo w drogę szutrowa, która biegnie tuz obok zbiorników żwirowni. Po ok. 1km zobaczymy linie wysokiego napięcia i tam właśnie pod nią znajdują się najlepsze miejscówki.

W miejscu tym Dunajec ma dość szybki nurt a dno jego jest kamieniste. Głębokość w ok. 2 m w zależności od stanu wody. Na przeciwległym brzegu znajduje się przy niskich stanach wody potężna łacha, która odbija nurt na nasza stronę tez bardzo ciekawe i atrakcyjne miejsce do wędkowania tyle, że troszkę niebezpieczne ze względu na częste ruchy poziomu wody. Miałem tam kiedyś nie miłą przygodę,która na szczęście skończyła się pozytywnie. Nie polecam wjazdu samochodem na ta łachę- można już z niej nie wyjechać. Szybki przybór może nas skutecznie odciąć od stałego lądu.

Osobiście wędkowanie na tym odcinku zaczynam w okresie po 1 lipca, a związane jest to z gatunkami ryb, które generalnie tam się łowi. Dominująca to Certa i Brzana trafia się tez leszcz, ale zadziej i raczej w miejscach gdzie nurt jest spokojniejszy no i oczywiście kleń, którego kiedyś było tam zatrzęsienie. Złowienie 2 kg –go nie stwarzało specjalnie problemu a brał na wszystko począwszy od rosówki żywca a skończywszy na wiśni. Warunek musiał być taki ze na spławikówkę trzeba było zachować maximum ciszy i ostrożności a na grunt daleko wyrzucać przynętę. Jest też duża szansa na złowienie sandacza czy bolenia. Osobiście nie złowiłem większej sztuki jak 60-70 cm i był to raczej przyłów, bo generalnie ustawiałem się na brzanę.

Oprócz wspomnianych gatunków ryb występuje tez płoć krąp okoń karaś ukleja kiełb i sum. Podaje te gatunki, które osobiście złowiłem Metody połowu, jakie ja stosuje to ścieżka gruntówka z koszyczkiem zanętowym żyłka min 0,30 cieńszych nie stosuje. Haczyk nr 2 Mustad Wędka solidna gruntówka o długości do 3m ważne jest natomiast to by miała tzw.,,jad’’, czyli była sztywna. To przy łowieniu brzany bardzo istotna cecha, ponieważ brzana ma bardzo twardy pysk i siła, z jaka następuje zacięcie musi być znacząca. Przez nieodpowiednia wędkę straciłem wiele pięknych okazów, które po krótkim holu spinały się.

W latach 90 tych miejsce to było eldoradem brzanowym na ukleje tuż po okresie ochronnym łowiłem brzany po 3-4 kg jakaż to była atrakcja wie każdy, kto kiedykolwiek walczył z tą wspaniałą silną rybą. Przynęty, jakie głownie stosuje to NR1 rosówka oraz płatki owsiane. Do tego w następnej kolejności makaron gwiazdki,styropian,wiśnie, kukurydza,żywiec.
Najlepsze efekty miałem o świcie tuz po wschodzie słońca.
Miejsce polecam dla osób ceniących spokój ciszę i tych, którzy Chyca złowić naprawdę ładna brzanę. Zdjęcia oczywiście będą dołączone.Dunajec - Bobrowniki Wielkie opis łowiska:

Akwen: Rzeka Bobrowniki Wielkie »
GPS: N 50o 4' 49" E 20o 53' 57"
Położenie: Województwo: Małopolskie » Powiat: Tarnowski » Gmina: Tarnów
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Tarnów » (zobacz porozumienia Okręg PZW Tarnów 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Tarnów - meteor
Tagi łowiska: MAŁOPOLSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Tarnów

 

4.5
Oceń
(12 głosów)

Dunajec - Bobrowniki Wielkie mapa:- opinie i komentarze

u?ytkownik1805u?ytkownik1805
0
Właśnie przed wielu laty jak prom jeszcze chodził, byłem w tym miejscu z wycieczką wędkarską! I tam pierwszy raz w życiu poznałem co to siła brzany! Miałem wówczas krótki kij spiningowy tzw. klejonkę bambusową. Za przynętę " robił " kawałewk żóltego sera! Brzana wzięła! I wtedy zaczęła się jazda! Po krótkich zapasach z kija zrobił się wiecheć, a gorzowska trzydziestka pękła , jakby była nitką! I tyle widziałem brzanę! Od lat tam nie byłem, ale chyba odwiedzę ten odcinek rzeki! Pozdrawiam! Dzięki za przypomnienie! 5 - ć. (2010-02-12 10:53)
zd220368zd220368
0
takie połowy w takiej wodzie to mażenie każdego wędkarza mam marzenie kiedyś pojechać na takie górskie łowiska pozdrawiam bardzo ciekawy temat (2010-02-17 08:50)
syaunatezisyaunatezi
0

Artykuł bardzo ciekawy, mam natomiast uwagę pod adresem jego autora. Otóż w danych dotyczących akwenu podane jest, że opisane łowisko należy do Okręgu PZW  Nowy Sącz, obwód rybacki nr5 na rzece Dunajec. Według mnie jest to obwód rybacki nr9 na rzece Dunajec należący do Okręgu PZW Tarnów. Będę wdzięczny za ustosunkowanie się do tej uwagi.

(2010-02-19 12:36)
marinkarmarinkar
0
zgadza się są to wody PZW Tarnów
(2010-02-21 20:05)
Grześ42Grześ42
0
Panowie zapewne macie racje ze to Tarnow nie Nowy Sacz postaram sie to zmenic (2010-02-21 21:26)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy