Zaloguj się do konta

Górska rzeka Skora

Skora" to górska rzeka płynąca przez teren administrowany przez PZW Okręg Legnica. Bieg swój rozpoczyna z Sokołowskich Wzgórz, ok. 440 m npm. w Gminie Świerzawa. Początkiem rzeki są dwa strumienie o nazwie Chełst i Debrzniak, które w Proboszczowie łączą się, tworząc właściwą nitkę rzeki Skora. Po drodze główny nurt zbiera pomniejsze strumyki i ruczaje a w m. Pielgrzymka, koryto przypomina już formę rzeki. Płynąc dalej przez Pielgrzymkę, Wojcieszyn, Uniejowice i Zagrodno, koryto przybiera na sile / wchłania kilka strumieni spływających z okolicznych wzniesień /. Nurt rzeki w m. Chojnów / miasto 15 tys. ludności / jest juz średnią rzeką o szybkim nurcie.



Z uwagi na dużą różnicę w pochyłości terenu, Skora jest ciekiem stosunkowo małym, lecz o dużym przepływie masy wodnej w jednostce czasu. Wody rzeki są czyste, dno żwirowo-kamieniste. Warunki te odpowiadają zasiedlonemu pstrągowi potokowemu, lipieniowi, i w dolnych rejonach, brzanie, kleniowi, śwince, płoci i szczupakowi. W przeszłości / w latach XIX w / wody rzeki wykorzystywane były / z uwagi na dużą siłę uciągu / do napędu młynów wodnych. Prawie w każdej miejscowości przez którą ona przepływa , budowano zapory spiętrzające wodę, którą następnie kierowano "młynówkami" na wodne koła napędowe.



Od źródeł do ujścia rzeka przepływa przez 14 miejscowości w 5 gminach , powiatów: złotoryjskiego i legnickiego. W górnej cześci swego biegu tj. od żródeł do żelaznego mostu w Chojnowie / ul. Legnicka /, jest krainą pstrąga i lipienia, gdzie obowiązuje połów na sztuczną muszkę. Z wyłączeniem odcinka od tamy w m. Konradówka do mostu ul. Legnickiej - jako rezerwat z całkowitym całorocznym zakazem łowienia. W dolnej części jest rzeką nizinną, a tam obowiązują ogólne zasady połowu ryb wg regulaminu PZW. Za miastem Chojnów rzeka płynie juz spokojniej a w Goliszowie i Niedźwiedzicach zasila stawy hodowlane, miejscowych zakładów rybackich. Bieg swój kończy w Grzymalinie, gdzie wpada do nizinnej "Czarnej Wody". Połączone rzeki w Legnicy wpadają do rz. Kaczawa. Całkowita długość Skory wynosi ok. 47 km.




Opis łowiska

Mapa

Opinie (3)

forelle15

w latach 60-tych ubieglego wieku ta piekna, historyczna rzeka obfitowala w ryby wszelakich gatunkow i to w gornym odcinku, w Pielgrzymce i okloicy bylo bogactwo ploci i to takich, jakie trudno dzisiaj spotkac nawewt w Odrze, duza zasluga w tym miejscowej piekarni nad rzeka, pelno kielbi wypasionych, slizow (koz) pod kazdym kamieniem bylo pelno, rakow, od strzebli potokowych rzeka mienila sie w sloncu teczowo, tysiace tego , a plocie plywaly lawicami, po kilkadziesiat sztuk, kielzy pelno, no i pstragi przepiekne, autochtoniczne, 50cmowe nie byly rzadkoscia, bylo ich tez pelno w strumieniach na lakach, w kazdym gleboczku, byla to bardzo rybna rzeka, ale przyszly czasy proszku Xsi 65 i innych detergentow, postep, takze poziom wody sie obnizyl ( w Pielgrzymce w latach 90-tych zniknal potok wpadjacy do Skory kolo mlyny w Pielgrzymce, za to pojawily sie tam domy [2012-01-10 17:59]

adioss87

więcej o tej pięknej rzece napisał pan Paweł Kobyłecki http://tygodnik.fishing.pl/19/lowisko.html [2013-11-12 23:19]

adioss87

i jeszcze takie cos :( http://tygodnik.fishing.pl/19/skora.html [2013-11-12 23:27]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej