Gospodarstwo Rybackie Stawy

/ 6 zdjęć


Gospodarstwo leży we wsi Stawy, która swoją nazwę wzięła od stawów hodowlanych. Ich historia sięga XVI wieku a po wojnie przestały być użytkowane aż do objęcia nad nimi pieczy przez obecnych właścicieli. W tym momencie użytkowanych jest ponad 20 stawów, w których hodowane są takie ryby jak karpie, karasie, liny, szczupaki czy sandacze oraz inne im towarzyszące gatunki. Zbiornik bezpośrednio graniczący z gospodarstwem został przekształcony w łowisko wędkarskie. Oprócz stawów stworzono liczne atrakcje dla turystów: szlaki edukacyjne dotyczące ptactwa oraz ryb, które spotkać można na tych terenach. Do dyspozycji gości jest również pensjonat oraz restaurację, w której możemy spróbować przepysznych potraw ze świeżych ryb.
Dla wędkarzy przygotowanych zostało kilkanaście pomostów, na których w miarę potrzeby możemy rozstawić sprzęt lub wykorzystywać je jedynie do holu i podbierania łowionych ryb. Na łowisku obowiązuje regulamin, z którego najwazniejszymi wymogami jest obowiązek posiadania maty oraz podbieraka. Dla osób chcących spróbować swoich sił w wędkarskim rzemiośle po raz pierwszy do dyspozycji jest wypożyczalnia sprzętu, oraz mały sklepik z najpotrzebniejszymi rzeczami, zimnymi napojami, regionalnymi piwami oraz wędzonymi rybami- swoją drogą jesiotr jest przepyszny i namawiam do spróbowania bo wart jest swojej ceny.
Łowisko od strony wschodniej (grobla za bramą) ma największą głębokość sięgającą do ok. 2.5m natomiast kierując się na zachód wypłyca się do ok.1m. Według jednego z wędkarzy przez staw przepływa kanałek, który bardzo chętnie odwiedzany jest przez okazałe egzemplarze ryb, ja niestety go nie zlokalizowałem.
Jeśli chodzi o rybostan występujący w stawie główną "siłę" stanowią karpie w przedziale 1-7kg, które mimo niewielkiej wagi są bardzo waleczne oraz znacznie rzadziej spotykane ryby powyżej 10kg a według właścicieli nawet 18kg egzemplarze. Oprócz nich najczęściej łowione są jesiotry w granicach 100cm i wadzie 4-6kg oraz liny w rozmiarze 30-37cm. Pracownicy, którzy uczestniczyli w zarybianiu stawu zgodnie z właścicielami mówią również o dużych amurach jednak o tą rybę jest tam wyjątkowo ciężko.
Łowisko mimo małych rozmiarów i dużego zagęszczenia ryb wcale nie należy do prostych o czym świadczyć mogą częste narzekania wędkarzy na brania. Aby skutecznie odławiać większe a czasem nawet małe ryby należy skrupulatnie podejść do tematu i nie lekceważyć łowiska bo może skończyć się to zejściem o przysłowiowym kiju .Spędzając dwa tygodnie na praktykach w gospodarstwie miałem okazję poznać nawyki ryb, testować różne taktyki łowienia i zanęty oraz obserwować gdzie i jak wędkarze najskuteczniej odławiają karpie i jesiotry. Zaowocowało to wieloma spostrzeżeniami i wnioskami, którym poświęcę serię kilku artykułów. Zapraszam więc do śledzenia bloga i polecam łowisko jako ciekawa alternatywa od wód związkowych w województwie Świętokrzyskim. Pozdrawiam, Łukasz.Gospodarstwo Rybackie Stawy opis łowiska:

Akwen: Staw Gospodarstwo Rybackie y »
GPS: N 50o 35' 18" E 20o 28' 1"
Położenie: Województwo: Świętokrzyskie » Powiat: Jędrzejów » Gmina: Imielno
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:Szczegółowy regulamin łowiska znajduje się na stronie internetowej gospodarstwa oraz przy wejściu nad staw. Najważniejszym jego punktem jest konieczność posiadania lub wypożyczenia maty karpiowej i podbieraka.
Noclegi w pobliżu: Pińczów - meteor
Tagi łowiska: ŚWIĘTOKRZYSKIE STAWY

 

5
Oceń
(6 głosów)

Gospodarstwo Rybackie Stawy mapa:- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł