Jaczno

/ 4 komentarzy

Jezioro o powierzchni nieco ponad 40 ha położone w powiecie suwalskim, gmina Wiżajny. Jezioro złożone jest z kilku plos połączonych ze sobą. Jedno z lepszych łowisk dla wędkarzy poszukujących dużych szczupaków. Typ jeziora: sielawowo-leszczowe. Mocno zarośnięta linia brzegowa a następnie ostro spadające dno. Dno jeziora dość silnie porośnięte, nawet na dużych głębokościach. Przez wiele lat jezioro zarybiane regularnie sielawą - szczupaki miały wtedy imponujące przyrosty. Od kilku lat zarybienia przerwano. Pomimo tego ciągle jest całkiem sporo przyzwoitych szczupaków, w tym ponad metrowych. Ciekawostka mało znana większości łowiących tam wędkarzy - szczupaki przestawiły się głównie na ukleję, więc od wiosny do połowy jesieni szukać ich należy przede wszystkim w górnych warstwach toni, dopiero późną jesienią schodzą głęboką. Szukając grubego szczupaka należy pominąć strefy przybrzeżne - jest tam dużo drobnego szczupaka. Wyjątkiem są przewężenia między poszczególnymi częściami jeziora. Największy szczupak jakiego połów jest tam udokumentowany to sztuka o masie 18,76 kg. Poza szczupakiem jest sporo okonia (trafiały się okazy o masie bliskiej 3 kg!), ładne płocie (w tym regularnie łowiono ponad kilogramowe sztuki) i piękne liny. Poza tym wzdręgi, krąpie i mnóstwo wspomnianej wcześniej uklej. Sporadycznie trafiają się węgorze, sumy oraz miętusy. Dojazd do jeziora dość skomplikowany (polecam zabranie ze sobą jakiejś mapki) a kilka końcowych kilometrów po bardzo kiepskiej jakości drodze gruntowej. Dostęp do brzegów możliwy jedynie z 4 pomostów, zdecydowanie zalecany połów z łodzi. Jezioro należy do PZW jednak od wielu lat dzierżawione przez Pana Tadeusza Mazalewskiego mieszkającego nad jeziorem.



Jaczno opis łowiska:

Akwen: Jezioro Jaczno »
GPS: N 54o 16' 33" E 22o 52' 19"
Położenie: Województwo: Podlaskie » Powiat: Suwalski » Gmina: Wiżajny
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Białystok » (zobacz porozumienia Okręg PZW Białystok 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Jeleniewo - meteor
Tagi łowiska: PODLASKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Białystok

 

3.5
Oceń
(6 głosów)

Jaczno mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację



- opinie i komentarze

szymonk28szymonk28
0
Opis fajny ale już nie aktualny, ponieważ Pan Mazalewski który dzierżawi owe jezioro według mnie stawia za dużo kilometrów siatek.Łowisko powoli pustoszeje z ryb, jeżeli chodzi o stawiane siatki oczy nie kłamią a o ilość ryb które zostały sonda tez nie kłamie. Ostatnia część jeziora ta największa jest dosłownie PUSTYNIĄ !!!!. Nie polecam serdecznie co prawda nie musi mi nikt wierzyć i przekonać się sam ale to tylko strata pieniążków ( koszt 20zł osoba :O ) i czasu. (2013-05-03 12:00)
danielkasdanielkas
0
Wciąż jest tam sporo dużych szczupaków - tylko mało kto umie je łowić. Przez kilka lat łowiłem tam regularnie (wciąż mam tam swoją łódkę) i praktycznie wszyscy wędkarze łowią w strefach przybrzeżnych, gdzie grubsze szczupaki praktycznie nie przebywają. Ładnych sztuk trzeba szukać w toni - głównie w miejscach, gdzie kończą się głębokie blaty. Mieszkałem na Suwalszczyźnie wiele lat i jest to ciągle jedno z lepszych łowisk jeżeli chodzi o duże szczupaki - co nie znaczy, że łatwo je tam złowić. Sieci są tam "od zawsze", podobnie jak i na innych okolicznych jeziorach, trudniej o ładne okonie i płocie, ale ładnego szczupaka ciągle jest tam dużo. Troling i żywce stawiane w odpowiednich miejscach dają wyniki... (2013-08-08 12:04)
szymonk28szymonk28
0
Nikomu nie karze wierzyć w mój opis dlatego dopisałem na końcu "Nie polecam serdecznie co prawda nie musi mi nikt wierzyć i przekonać się sam" . Po prostu chcem ustrzec turystow ktorzy jada z daleka aby polapac na suwalszyznie i dziw ich bierze, ze na tak zachwalanym łowisku nie ma ryb. Spotykam takich ludzi dlatego opisuje łowisko ze swojej perspektywy.Mam nadzieje ze ktokolwiek jeszcze moze potwierdzic to co opisałes bo moj i owszem. (2013-10-03 20:30)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Przydały by się jakieś foty opisywanego łowiska.... (2014-06-04 11:29)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy