Jeziora Pakoskie

/ 5 komentarzy / 6 zdjęć


Jezioro Pakoskie to jezioro rynnowe położone jest na terenie czterech gmin w województwie kujawsko pomorskim – Pakość, Janikowo, Mogilno, Strzelno. W skład jeziora wchodzą trzy zbiorniki przedzielone groblami. Pierwszym, mniejszym zbiornikiem jest Jezioro Pakoskie Północne, o powierzchni 285,3 ha, drugim większym Jezioro Pakoskie Południowe zajmujące powierzchnię 464,7 ha, a trzecim Bronisław, zwany także jeziorem Bronisławskim. Zbiorniki rozciągają się na długości niespełna piętnastu kilometrów. Leży w dorzeczu rzeki Noteć, łączy się w nich Noteć Wschodnia z Notecią Zachodnią. W najgłębszych miejscach odległość od powierzchni wody do dna wynosi 19 metrów.
Najbardziej sprzyjające warunki do wędkowania są podczas niskiego poziomu wody, gdy nad brzegiem odsłonięte zostają wyśmienite miejsca do uprawiania tego wspaniałego hobby. Woda nie jest przejrzysta, a latem zazwyczaj kwitnie. Jezioro charakteryzuje się wolno opadającym dnem, na którym sporadycznie występują zaczepy.
W jeziorze występują takie ryby jak: sandacz, szczupak, węgorz, okoń, płoć, wzdręga, leszcz, krąp, karaś, tołpyga, rzadziej: amur, lin i karp. W latach swojej świetności jezioro słynęło z sandacza, lecz teraz jest go mniej. Sporadyczne okazy osiągają jednak znaczne wielkości. Szanse na złowienie tej ryby z brzegu są nikłe, ale posiadacze sprzętu pływającego mają duże szanse na wyciągnięcie sandacza. Jezioro jest także chwalone ze względu na połowy węgorza, którego złowienie we wczesnych porach dnia nie powinno sprawiać kłopotu.
Główną metodą połowu na Jeziorze Pakoskim jest metoda gruntowa z koszyczkiem lub sprężyną zanętową. Ze względu na swoje położenie, przez dłuższy czas na zbiornikach występują silne wiatry. W spokojne dni można jednak spróbować łowić niewielkie leszcze i płocie metodą odległościową. Gdy jezioro zostaje skute lodem również przyciąga wielu miłośników wędkarstwa podlodowego. W pierwszych partiach zimy można wyciągnąć wiele okoni, a w okolicach lutego, na pinkę lub ochotkę, płocie. Leszcze bardzo dobrze reagują na mormyszki oraz małe błystki podlodowe.Jeziora Pakoskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Pakoskie »
GPS: N 52o 42' 44" E 18o 6' 10"
Położenie: Województwo: Kujawsko-Pomorskie » Powiat: Inowrocław »
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:Na łowisku obowiązuje RAPR.
Noclegi w pobliżu: Strzelno - meteor
Tagi łowiska: KUJAWSKO-POMORSKIE JEZIORA

 

4.4
Oceń
(7 głosów)

Jeziora Pakoskie mapa:- opinie i komentarze

Mck27Mck27
0
No to jeziorko jest juz naprawde wyrybione, chociaz osttanio pokazuje sie na Bronisławiu karas i to dosc czesto ale tylko tam gdzie dno jest miekkie i muliste, duzo drobnicy, ploci, niewyrosnietych leszczy, małe okonie, brak karpia i lina, ciezko faktycznie o sandacza z brzegu... z węgorzem nie wiem jak jest, kiedys bylo go duzo jeszcze dobre tak 7 lat temu a teraz raczej lipa;/ (2012-02-03 18:03)
jarek-przepiorkjarek-przepiork
0
jezioro to od kiedy pamiętam jest obławiane prądem , przez dzierżawców . Ryby z roku na rok jest coraz mniej , faktycznie żeby coś ciekawego złowić trzeba mieć łódkę z echo ... (2013-10-28 18:19)
MuodaMuoda
0
Witam... Co do Jezior Pakoskich. W Janikowie w miare bierze w tym sezonie, moze nie "potwory" ale zawsze, bynajmniej w porównaniu do lat poprzednich (+/- 3 lata wstecz). Brały na przełomie czerwca/lipca (nie wiem jak teraz) leszcze od 0,5 kg do 1kg na pęczek mad, płotki ok 20 cm i krąpiki na pęczak lub pszenice sie też zdarzały od strony Cukrowni. W "Bronku" na jeziorze pojawiały sie karasie kilogramowe i ciut większe, leszczyki półkilowe, płotki w małych ilościach. W weekend jade na kanał w Bronisławiu więc sie zobaczy co tam jest grane ;) Tylko to jest smutne , ze jacyś popaprańcy (chyba wiadomo kto i wiadomo po co :/, I-F) poobalali od groma drzew na kanale, mniej miejscówek jest i pełno zaczepów.. Jesienią na kanałku ładne okonie brały na spinning i "rasówe" w zeszłym roku. Co do obławiania prądem sie zgodze w 100%-tach.. Z opowiadań wielu wędkarzy łowiących ok. 10 lat wstecz na Jeziorach Pakoskich było o wiele wiecej ryb i większych.. Mozna było dorodnego "sandała" złapac, potężne karasie jak i węgorze. Pozdrawiam :) (2014-08-19 12:12)
MuodaMuoda
0
"rosówkę" * (2014-08-19 12:38)
mikolaj-pietrykowskimikolaj-pietrykowski
0
łowic na kulki proteinowe? (2016-05-21 15:45)

skomentuj ten artykuł