Jeziorko Czerniakowskie

/ 4 zdjęć


Jeziorko Czerniakowskie to bardzo ciekawy zbiornik wodny znajdujący się w Warszawie na Mokotowie. Jest to rezerwat przyrody. Jeziorko jest fragmentem starorzecza Wisły, jego powierzchnia wynosi ok. 15ha. Akwen znajduje się pomiędzy EC "Siekierki" i osiedlami położonymi wzdłuż ulic Powsińskiej i Czerniakowskiej.

Samochodem można dojechać skręcając z ulicy Czerniakowskiej w ul. Gołkowską.Zaparkować można w okolicach mostku oraz tuż przy samej przystani wędkarskiej koła nr 56. Nad Jeziorko kursują również autobusy komunikacji miejskiej linii 159, 162 (przystanek Jeziorko Czerniakowskie).

Jeziorko ma kształt podłużny, jego długość wynosi 1,7km, a szerokość maksymalna to ok. 150m. Większość brzegów jest dostępna dla wędkarzy, jednak w niektórych miejscach dostęp do wody jest utrudniony przez ogródki działkowe, strome skarpy oraz obfitą roślinność przybrzeżną. Latem Jeziorko przyciąga wiele osób, a to za sprawą plaży znajdującej się po południowej stronie. Obecnie jest tam zakaz kąpieli z powodu braku ratowników. Na szczęście nie jest to spowodowane obecnością bakterii, np. E. coli, jak było to kilka lat temu.

Średnia głębokość to ok. 2,5m. Najgłębsze miejsce ma ok 5m. Dno w większości jest muliste, jednak zdarzają się miejsca, w których dno jest twarde i kamieniste. W jeziorku nie ma żadnych prądów-jest to typowa woda stojąca.

Rybostan Jeziorka Czerniakowskiego jest bardzo bardzo bogaty, pomimo tego że jest gigantyczna presja wędkarska. Gatunkiem dominującym jest płoć. Poza nią w Jeziorku występują: leszcz, krąp, wzdręga, ukleja, okoń, lin, karp, karaś złocisty, szczupak, sandacz, sum, węgorz. Na duże karpiowate najlepszą porą jest wczesna wiosna oraz późne lato. Niejednokrotnie może się nam zdarzyć, że złowimy przepiękne okazy leszczy, linów oraz karpi. Podobno został tam złowiony karp o wadze ponad 17kg. Z ryb drapieżnych najwięcej jest małego szczupaka, chociaż trafiają się także i okazy ponad metrowe.
Jeziorko Czerniakowskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Czerniakowskie Jeziorko »
GPS: N 52o 11' 32" E 21o 4' 17"
Położenie: Województwo: Mazowieckie » Powiat: Warszawa »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Mazowiecki » (zobacz porozumienia Okręg PZW Mazowiecki 2024r »)
Noclegi w pobliżu: Warszawa - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Mazowiecki

 

3.9
Oceń
(11 głosów)

Jeziorko Czerniakowskie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł