Jeziorko Kętrzyńskie

/ 2 komentarzy / 8 zdjęć


Jeziorko Kętrzyńskie (potocznie Jeziorko Miejskie, niem. Oberteich), powierzchna 8,2 ha (0,5 km dł. i 0,3 km szer.) dł. linii brzegowej to ok. 1200 metrów, przeciętna głębokość nie przekracza 1,2 m, położone w centrum miasta Kętrzyn.
Jezioro to zasilają wody z rozlewiska (bagna na fanklandach), które jest rezerwatem przyrody (tereny lęgowe ptactwa wodnego), a uchodzą zabudowanym (podziemnym) ciekiem wodnym do rzeki Guber. W latach 90 ubiegłego wieku wybudowano tamę na cieku/kanaliku zasilającym z rozlewiska, co pozwoliło uniknąć, co rocznych podstopień występujących podczas wiosennych roztopów. W tamtym okresie przeprowadzono też kontrolowany odłów ryb, zwapnowano je by zmniejszyć kwasowość wody oraz zakazano wypuszczania nieczystości komunalnych, jak też powzmacniano linię brzegową faszyną (z pobliżu ulic, reszta brzegu została nietknięta). Z czasem dzięki tym zabiegom pojawiła się roślinność wodna w postaci trzcin i tataraku, oraz zanurzona; moczarka….
Początkowo w jeziorku dominował karaś, lin i szczupak, oraz karp, (który napłyną tu z rozlewiska (jeszcze przed obcięciem rozlewisk ochroną był tam staw hodowlany)). Z czasem dzięki dzikim jak i legalnym zarybieniem pojawiły się ryby takie jak płoć, okoń, oraz leszcz czy krąp, oraz ciernik i synka. Z tym, że populacje tych delikatniejszych ryb są dziesiątkowane, co kilka lat przez przyduchy występujące zimą. Mimo to ryby, jakie można tam złowić to; karaś, lin, płoć, okoń, szczupak, okazjonalnie; karp, słonecznica, ciernik, krąp i leszcz (widziano też sporadycznie raki).
Z inicjatywy władz miasta w okresie letnim staje tam pomost i kilka rowerów rodnych, które są udostępniane odpłatnie zainteresowanym osobom. Powstała też pływająca fontanna, która uruchamia się o każdej pełnej godzinie na około 10-15 minut, co zapobiega efektowi występowania letniej przyduchy jak też poprawia atrakcyjność akwenu. Były plany by na tym akwenie powstała miejska plaża, lecz próba spuszczenia większości wody w celu oczyszczenia dna z pozostałości powojennych, nie powiodła się, gdyż w skutek opadania poziomu wody zaczęły cierpieć okoliczne budowle i groziło katastrofą budowlaną.
Podczas dni miasta organizowane są tam zawody wędkarskie i kajakowe, oraz inne imprezy okolicznościowe. Zaś, na co dzień można tam spotkać wędkarzy jak i ludzi karmiących łabędzie i kaczki, oraz spacerujących alejkami wokół jeziorka, czy wypoczywających na ławeczkach usytuowanych w obrębie jeziora i przylegających do niego parków zieleni.Jeziorko Kętrzyńskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Górne(Kętrzyńskie) »
GPS: N 54o 4' 48" E 21o 22' 39"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Kętrzyński » Gmina: Kętrzyn
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:Obowiązuje Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb.
Noclegi w pobliżu: Kętrzyn - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA

 

4.1
Oceń
(8 głosów)

Jeziorko Kętrzyńskie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

molltomollto
0
Fajnie Artur że napisałeś o naszej miejskiej wodzie.
W zeszłym roku słyszałem że Burmistrz miał zarybić jeziorko karpiem, ale chyba tylko na obietnicy się skończyło.
Występują tam piękne liny, przekraczające często masę 2 kg.
(2013-05-08 10:23)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Niewiem czy miał. Ale jedno jest pewne w marcu tego roku ten sam burmistrz dał zezwolenie na odłów siecią ryb z pod lodu. Wiesz jakie ryby mogli pod lodem odłowić a jakie nie... (2013-07-17 21:50)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy