Jezioro B±blino

/ 6 komentarzy / 7 zdjęć


Jezioro B±blino jest małym i płytkim zbiornikiem. Opiekunem łowiska jest Koło Miejskie PZW w Trzciance. Łowisko, które jest przedmiotem tego opisu jest obficie zarybiane, jest to perełka, która z roku na rok otrzymuje największe zarybienia ze wszystkich wód, nad którymi pieczę sprawuje Koło Miejskie. Dojazd do jeziora jest bardzo dogodny. Można skorzystać z usług PKP, gdyż przy jeziorze położony jest przystanek kolejowy, na którym zatrzymuj± się poci±gi osobowe relacji Krzyż Wielkopolski – Piła. Dojechać można również drog± nr 180 z Trzcianki do Piły.


Powierzchnia jeziora według publikacji „Z wędk± i plecakiem po Pilskiem” osi±ga 14,26 ha, z czego lustro wody zajmuje powierzchnię 9,85 ha. Opieraj±c się wci±ż na ksi±żce Pawła Piotrowskiego podaję maksymaln± głęboko¶ć łowiska, która wynosi 6m, natomiast ¶rednia głęboko¶ć wynosi 4m. Moim zdaniem te dane na chwilę obecn± s± zawyżone, wynika to z tego iż B±blino ma charakter wysychaj±cej kałuży. Z roku na rok można zauważyć jak linia brzegowa cofa się w gł±b jeziora. B±blino jest jeziorem o dnie mulistym, linia brzegowa nie jest rozwinięta. Ro¶linno¶ć denna jest w zaniku lub jest jej brak. Brzegi jeziora porastane s± przez trzciny, a w wodzie znajdziemy gr±żele, pod którymi schronienie znajduj± poluj±ce szczupaki. Skoro wspomniałem już o jednym z obficie występuj±cych gatunków ryb to widzę, że czas opisać cały rybostan B±blina. W jeziorze w dużej ilo¶ci występuje słonecznica, która często utrudnia połowy płoci b±dĽ leszczy nie daj±c szansy opadu na dno niewielkiej zwierzęcej przynęty. W jeziorze wstępuje spora liczba małych płoci, w ostatnim roku szczególnie podczas zawodów łowione s± znacznie większe jej ilo¶ci niż w latach poprzednich. Dawniej wstępowała duża populacja leszczy, teraz łowi się ich znacznie mniej. Nad B±blino nadci±gaj± rzesze karpiarzy, których nęc± wielkie amury i karpie łowione w tym jeziorze. W ich połowie specjalizuj± się miło¶nicy tego jeziora, nad którym ci±ży legenda wielkich amurów ale również dużych sumów. Ich populacja ci±gle wzrasta, dowodem na to s± niewielkie sumiki łowione na czerwone robaki podczas węgorzowych zasiadek. Wspomniałem o węgorzu, ten obecnie jest w zaniku. Królem drapieżników jednak jest szczupak, którego tej jesieni złowiono na żywca bardzo dużo. Jezioro zamieszkuje oczywi¶cie populacja lina i karasia, które przyci±gaj± okolicznych wędkarzy. Najlepsz± por± na połowy jest wczesny, bardzo wczesny ranek oraz noc. Sprzymierzeńcem wędkarzy jest zmarszczka na wodzie. Flauta i słońce to szansa tylko na miły wypoczynek poł±czony z opalaniem jednak chyba nie na ryby.


Łowisko pełni rolę miejsca do rozgrywania zawodów wędkarskich, tak± funkcję od lat nakładaj± na to jezioro władze koła, które każdego roku przygotowuj± miejsca brzegowe. Stanowiska drewniane, kładki znajduj± się tylko na jednym brzegu jeziora. Metody jakie króluj± na tym jeziorze to żywiec oraz metoda gruntowa, spławik jest powszechny jednak jego skuteczno¶ć nie jest najwyższa. B±belek, bo tak nazywaj± to jezioro wędkarze, dotykany jest procederem kłusowniczym w największej skali porównuj±c j± z pozostałymi jeziorami koła. Wynika to z tego, że pozwolono korzystać ze ¶rodków pływaj±cych, a o¶rodki mieszkalne s± oddalone od jeziora. Na szczę¶cie niedługo się to skończy, bo nad samym brzegiem buduje się dom jednorodzinny.


Osobi¶cie darzę tę wodę wielk± sympati±. Tam odnosiłem zwycięstwa oraz bezrybne porażki na zawodach wędkarskich. B±belek jest wymagaj±cym jeziorem. Ryby zachowuj± się tam ostrożnie, a ich apetyty s± bardzo zwi±zane z warunkami atmosferycznymi. Jednym słowem jezioro jest chimeryczne. Z łowiska tego wielokrotnie zgłaszano rekordowe okazy do parad rekordów czasopism wędkarskich.Jezioro B±blino opis łowiska:

Akwen: Jezioro B±blino »
GPS: N 53o 3' 33" E 16o 30' 4"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Czarnkowsko-Trzcianecki » Gmina: Trzcianka
Wła¶ciciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piła » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piła 2018r »)
Regulamin połowu:
Regulamin amatorskiego połowu ryb PZW
Noclegi w pobliżu: Trzcianka - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Piła

 

4.8
Oceń
(16 głosów)

Jezioro B±blino mapa:

Jak było dzi¶ na rybach?

Dodaj swoj± relację

Wedkuje.pl poleca- opinie i komentarze

manutd99manutd99
0
Najbardziej oblegana woda koła miejskiego.Jezioro dla wielbicieli zasiadek szczególnie gruntowych.Do tego chyba najlepsza szczupakowa woda w okolicach Trzcianki.Fajny i ciekawy opis,daje pi±tkę choć nie darzę tej wody szczególn± sympati±.
(2010-11-06 17:24)
news34news34
0
fajny opis daje 5,woda raczej mętna,dno bardzo muliste,byłem w tym roku pod namiotem jeden węgorzyk,trudne łowisko kiedys było lepiej. (2010-11-11 13:40)
news34news34
0
a po drugiej stronie jeziora praktycznie nie ma gdzie łowić,brak dostępu,ciekawe jest trzęsawisko,więc z t± opiek± róznie tam bywa (2010-11-11 13:42)
BillBill
0
Dziękuję za wysokie oceny. Pod drugiej stronie s± miejsca i brzegowe i stoj± stanowiska wędkarskie. Oczywi¶cie, że strona od torów jest lepiej przygotowana, gdyż na tej stronie odbywaj± się zawody. Ta woda jest wci±ż ciekawa ale z roku na rok bardziej trudna. Nie ma tam chyba tej ¶redniej ryby. Jest albo drobnica typu płotki lub zarybieniowe linki, karpie i karaski albo olbrzymie uboty, na które trzeba się specjalnie nastawić chc±c je złowić.
(2010-11-11 15:04)
użytkownik58380użytkownik58380
0

Opis łowiska bardzo dobry. Znajduje się tu praktycznie wszystko.

OCENA: 5+

(2010-11-12 13:33)
zlyyy31zlyyy31
0
Osobiscie nie lubie lowic na tym jeziorze i mam zle wspomnienia ze spotkaniem z miejscowymi klusolami ignorancja policji w tej sprawie gdy nasz namiot zostal w nocy pociety a dzieci w nim spiace smiertelnie przestraszone.A policja przyjechala po fakcie a nastepnego dnia ciagano mnie ze my niby pobilismy jednego z miejscowych paranoja.Przykro!!!Szczupaki sa w tym jeziorku naprawde spore w tym roku nie zlowilem na spining ani jednej sztuki ale ubiegle lata byly udane lowilem kaczodziobe w granicach 2-3,5kg.co do opisu to jest rzeczywisty i za to 5. (2010-11-16 20:38)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy