Typ jeziora - leszczowy

Jezioro położone jest w zagłębieniu terenu, jego brzegi są dość wysokie, dlatego osłonięte jest od wiatru. W zlewni jeziora przeważają pola uprawne (ok.65 %), 10 % to zabudowania gospodarstw, pozostałą część stanowi teren pokryty drzewostanem liściastym. Jezioro posiada dwa dopływy, jeden z pól, drugi ze wsi, które mają dodatkowy wpływ na eutrofizację zbiornika oraz jeden dopływ do rzeki Ostrzenicy.

Warunki do wędkowania

W klasyfikacji rybackiej jezioro określane jest typem leszczowym. Akwen położony jest w zagłębieniu terenu, jego brzegi są dość wysokie, dlatego osłonięte jest od wiatru. W zlewni jeziora przeważają pola uprawne (około 65%), 10% to zabudowania gospodarstw, pozostałą część stanowi teren pokryty drzewostanem liściastym. Jezioro posiada dwa dopływy, jeden z pól, drugi ze wsi, które mają dodatkowy wpływ na eutrofizację zbiornika oraz jeden dopływ do rzeki Ostrzenicy. Warunki do wędkowania z brzegu są więc bardzo dobre z uwagi na liczne przerwy w pasie roślinności oraz łagodnie opadające stoki jeziora. Do najatrakcyjniejszych ryb łowionych na wędkę należą: karpie, węgorze, płocie oraz okonie.


Powierzchnia jeziora wynosi 13,9 ha. Średnia głębokość to 7,3, a maksymalna 15,8 m. Maksymalna długość jeziora wynosi 696 m, a szerokość 254 m.

Ukształtowanie dna jest dość regularne, z jednym małym głęboczkiem o pow. 0,5 ha i głębokości 15 m. W strefie przybrzeżnej dno dość piaszczyste, głębiej osady organiczne o miąższości 30-80 cm.

Roślinność wynurzona występuje w wąskim i przerywanym pasie osłaniającym ok. 35% linii brzegowej. Dominujące gatunki: trzcina pospolita, pałka wodna, manna mielec oraz pojedyncze skupiska situ.

Roślinność zanurzona obejmuje powierzchnię dna do 2 m, głównie wywłócznik i rdestnice.

Roślinność pływająca tworzy niewielkie skupiska przy dopływach do jeziora, dominuje grążel żółty i rzęsa trójrowkowa.

Przeźroczystość wody waha się od 70 cm latem do 100 cm wiosną i jesienią. Latem zdarzają się zakwity fitoplanktonu i woda zmienia barwę od brunatnej do ciemno-zielonej.

Występujące gatunki ryb to: głównie leszcz i karp, krąp, szczupak, okoń, płoć, węgorz, karaś zł., lin, amur biały, tołpyga, jazgarz. Do końca lat 90-tych w jeziorze prowadzona była hodowla karpia, czego efektem są jeszcze dziś przypadki złowienia dużych okazów karpia.

Warunki do wędkowania z brzegu są bardzo dobre z uwagi na liczne przerwy w pasie roślinności oraz łagodnie opadające stoki jeziora.

Do najatrakcyjniejszych ryb łowionych na wędkę należą: karpie, węgorz, płoć, okoń.

Jezioro Barding opis łowiska:

Akwen: Jezioro Bardęga »
GPS: N 52o 37' 25" E 16o 8' 57"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Międzychodzki » Gmina: Sieraków
Właściciel: Łowisko specjalne
Regulamin połowu:1.zezwolenie jest ważne z karta wedkarską.

2.zezwala się łowic na dwie wędki z brzegu i jedną wędke z lodu.

3.ilość złowionych ryb ogranicza sie do 2 szczupaków, 2 sandaczy, 2 węgorzy, 2 karpi. Łączny dzienny odłów nie może przekraczać 5kg. ryb.

4.zabrania się łowić w miejscach oznaczonych jako tarliska i wyłączonych z odłowów wędkarskich.

5.zabrania się łowić od zachodu do wshodu słońca zgodnie z kalendarzem.

6.zabrania się samowolnego budowania stanowisk wędkarskich.

7.ustala się wymiar ochronny : szczupaka i sandacza 50cm.

8.nie przestrzeganie niniejszego regulaminu spowoduję cofnięcie pozwolenia bez odszkodowania.

9.UWAGA!!! PARKING DOZWOLONY W WYZNACZONYM MIEJSCU.
Noclegi w pobliżu: Sieraków - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA

 

4.1
Oceń
(14 głosów)

Jezioro Barding mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł