Jezioro Boksze na Suwalszczyźnie

/ 1 komentarzy / 16 zdjęć


Jezioro Boksze jest Superłowiskiem przeznaczonym tylko i wyłącznie dla wędkarzy, rybakom wstęp surowo wzbroniony. Ogólnie posiadamy 10 jezior z czego jezioro Boksze jest naszym oczkiem na którym wogle nie stawiamy sieci, ryby odławiają tylko i wyłącznie wędkarze a poza tym jest bardzo dobrze zarybiane pod okiem RZGW.

Można obejrzeć jedno z zarybień przeprowadzanych zimą – zarybienie szczupakiem
http://www.youtube.com/watch?v=3ew13Qx7yKU

http://www.youtube.com/watch?v=1FsH66cOSyg

Jezioro Boksze znajduje się na terenie gminy Puńsk. Dogodnym dojazdem do jeziora są drogi Suwałki-Szypliszki-Smolany-Boksze lub Augustów-Sejny-Smolany-Boksze. Powierzchnia jeziora 102,04 ha.

Jezioro Boksze składa się z dwóch różnych pod względem wędkarskim zbiorników:

Czym może zaskoczyć nas zbiornik północny ?

zbiornik północny to raj dla drapieżników w którym spotkanie z okoniem, sandaczem czy szczupakiem nie powinno zaskoczyć Szanownych Wędkarzy. Maksymalna głębokość tej części zbiornika wynosi 22 m, a średnia 7,3 m. Jeśli chodzi o okonia to latem najlepiej szukać go na zwałach górek rozciągających się wzdłuż cypla na przeciwko krzyżówki drogi między Sejnami a Puńskiem. Idealne miejsce na okonia. Jeśli chodzi o duże dorodne sandacze musimy pójść nieco głębiej i rzucać około 40m od pasa trzcin wtedy mamy 60% szansę powodzenia. Szczupaka na tym jeziorze jest jak chwastu. Więc złapanie nie stanowi żadnej trudności. Jeśli natomiast chcemy złapać naprawdę dużego krokodyla musimy założyć blachy lub woblery najlepiej czarno - żółte najlepiej się sprawdzają. Jeśli zaś łowimy jesienią warto spróbować na blachy lub gumy emitujące barwy okonia wtedy mamy 80% powodzenia że złapiemy prawdziwy okaz.

Co możemy złowić w zbiorniku południowym?

zbiornik południowy jest płytszy - max. gł. 12,5 m i śr. 6 m. Typ leszczowy - tu można liczyć na okazy leszcza, suma, węgorza, płoci, lina a na górkach także dorodne okonie.
Górki okoniowe zlokalizowane są na przeciwko pola biwakowego Gminnego oraz duża górka na tzw "kołach" znajdująca sie na przeciwko Pensjonatu wypoczynkowego.
Suma najlepiej szukać za zwałami górek przy samym dnie ciągnąć woblera lub od trzcin na głąb tez daje sporą szansę na złapanie tego potwora.
Jeśli chodzi o leszcza nie będę mówił o drobiazgu tylko o tych naprawdę godnych uwagi sztukach, te wielkoludy najlepiej trzymają się na głęboczkach przy wejściach do buchty na przeciwko mola przy pensjonacie a także pomostu. Trochę kukurydzy najlepiej całe ziarno daje najlepsze efekty podnęcenia.
Lina natomiast znajdziemy najszybciej przy wyspie na płytkich partiach. Przy pomoście na wyspie jest idealne miejsce na złapanie przepięknego złotego lina.

Jezioro posiada rozwiniętą linię brzegową z licznymi spłyceniami i zatoczkami. Roślinność wynurzona porasta strefę litoralu przerywanym pasem, zaś zanurzona występuje na 37 % powierzchni dna jeziora.

Nad jeziorem znajduje się gospodarstwo agroturystyczne oraz domki całoroczne. Posiada ono przestronny dom, w którym można zatrzymać się w luksusowych pokojach 2-osobowych, z łazienką i TV oraz piętrowe domki 4-osobowe, z dwiema 2-osobowymi sypialniami na górze oraz łazienką i pokojem wypoczynkowym z aneksem kuchennym, posiadającym kuchnię gazową, TV, lodówkę oraz wszelkie dodatki kuchenne.

Do dyspozycji wędkarzy są dobre i wygodne łodzie, jak również ładna plaża i 2 pomosty, z którego można poławiać leszcze, liny, wzdręgi i płocie, a nawet sumy, węgorze i szczupaki. Również zostało wybudowane duże molo na jeziorze ze stołami i ławami dla Szanownych Wędkarzy gdzie można wygodnie usiąść przy ognisku z wędką w reku. Cisza i spokój są nieodzownym elementem wypoczynku wklejonym w piękny pejzaż uroczego jeziora Boksze.

Atrakcje w pobliżu:
- Wigierski Park Narodowy (licznie ścieżki dydaktyczne)
- Pokamedulski Zespół Klasztorny wraz z muzeum Papieża Jana Pawła II,
- Spływy kajakowe Czarną Hańczą,
- Rejsy statkiem po Wigrach. (Statek, którym pływał Jan Paweł II),
- Kanał Augustowski i Puszcza Augustowska,
- Bazylika Mniejsza pw. Nawiedzenia NMP w Sejnach w stylu "baroku wileńskiego",
- Klasztor podominikański w Sejnach,
- Synagoga z lat 1860-70 w Sejnach (koncerty muzyki klezmerskiej),
- Jednodniowe wycieczki autokarowe do Wilna i Trok,
- Skansen kultury litewskiej w Puńsku, skansen dawnej wsi w Zelwie,
- Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej,
- Suwalski Park Krajobrazowy: Góra Zamkowa, Cisowa, Głazowiska, jezioro Hańcza, Stańczyki.
- Muzeum Wigier w Starym Folwarku,
- dworek Miłosza "Mikaszówka", gdzie spędzał wakacje Czesław Miłosz
- Liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe
- Ogród bajek w miejscowości Kaletnik
- Wyciąg narciarska w miejscowości Szelment
- Aqua park w Suwałkach

Zapraszamy na niezapomnianą przygodę na jeziorze. Szczególy na stronie internetowej www.falko-ryby.euJezioro Boksze na Suwalszczyźnie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Boksze »
GPS: N 54o 11' 59" E 23o 10' 10"
Położenie: Województwo: Podlaskie » Powiat: Sejneński » Gmina: Puńsk
Właściciel: Łowisko specjalne
Noclegi w pobliżu: Puńsk - meteor
Tagi łowiska: PODLASKIE JEZIORA

 

2.3
Oceń
(3 głosów)

Jezioro Boksze na Suwalszczyźnie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

RodrykRodryk
0
W pełni podzielam opinie Pana Andrzeja Falkowskiego. Uzupełniam, że północna część jeziora jest idealna do jerkowania. (2012-05-10 23:29)

skomentuj ten artykuł