Borówno Małe

/ 5 komentarzy / 3 zdjęć


jezioro Borówno Małe położone jest około 10-11 km w kierunku północnym od Starogardu Gd. ,niemalże 2 km od miejscowości Skarszewy ,dojeżdżając do wiaduktu (od strony Starogardu) mamy je po prawej rece ,po drugiej stronie szosy znajduje się Borówno Wielkie ,jeszcze zanim dojedziemy do wiaduktu musimy wypatrywać leśnych dróg ,które po przejechaniu ok 500m zaprowadzą nas na parking PZW nad samym jeziorem. Dla wędkarzy rowerzystów lub pieszych prowadzi też kilka ścieżek zwłaszcza od strony wiaduktu.

Na pierwszy rzut oka jeziorko wydaje się okrągłe ,jednak patrząc na zdjęcie satelitarne widzimy ,ze jest lekko wydłużone. Dostępność dość dobra ,można znaleźć kilka ciekawych stanowisk.

Powierzchnia jeziora - ok.10-11 ha ,trudno wskazać mi głębokość ,łowisko skąd umieściłem fotki miało ok. 3,5-4 m głębokości ,podobno jest 10m głęboczek. Jeziorko jest naprawdę urokliwe ,cóż z tego kiedy na tzw. białe ryby trzeba mieć szczęście i najlepiej poświęcić kilkudniowe nęcenie ,ale warto ,słyszałem o naprawdę ładnych leszczach i linach ,ale królem jeziora jest olbrzymi karp. Spławy tych kolosów szczególnie w nocy są naprawdę efektowne. Pewnej nocy miałem krótką ,a nawet bardzo krótką przygodę z takim karpiem. Łowiłem na rosówki - żyłka 0,22 ,hak węgorzowy ,spławik ze świetlikiem.

Polowanie oczywiście na węgorza ,około 1.00 spławik w szybkim tempie zaczął uciekać w stronę jeziora ,po czym znikł pod wodą ,zaciąłem ,rybę czułem dosłownie przez 10 sekund - jak łódź podwodna ,nie zdążyłem wyregulować hamulca ,nie spodziewałem się karpia ,bo nie mogło to być nic innego. Żyłka pękła powyżej spławika także do rana widzieliśmy jak spławik pojawiał się w różnych częściach jeziora :)
W jeziorku tym są też bardzo ładne szczupaki i okonie.Borówno Małe opis łowiska:

Akwen: Jezioro Borówno Małe »
GPS: N 54o 3' 22" E 18o 28' 20"
Położenie: Województwo: Pomorskie » Powiat: Starogardzki » Gmina: Skarszewy
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Gdańsk » (zobacz porozumienia Okręg PZW Gdańsk 2023r »)
Regulamin połowu:PZW
Noclegi w pobliżu: Skarszewy - meteor
Tagi łowiska: POMORSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Gdańsk

 

4.6
Oceń
(15 głosów)

Borówno Małe mapa:- opinie i komentarze

obcyastronomobcyastronom
0
jeziorko otoczone jest dookoła lasem ,woda w miarę przeźroczysta ,dno piaszczysto-muliste ,
życzę miłego wędkowania :)
(2010-02-10 22:05)
jacenty75jacenty75
0

Witam Kolegę,

Od kilku lat mam okazję przebywać w okresie wakacji w śsrodku wypoczynkowym na d jez. Borówno Duże. Czy jest jakaś specjalna metoda aby dobrać się do drapieżników tam bytujących czy może po prostu ich tam nie ma? Stosowałem wszelkie odmiany metody spinigowej (Guma, obotówka, wobler, trok boczny) i jedynymi wynikami były okonki wielkości palca w miernych ilościach. Niejednokrotnie uczęszczałem po sąsiedzku nad jezioro opisywane przez Ciebie ale poza tym, że jest ono faktycznie bardzo kameralne i mało uczęsczane przez turystów to wyniki były takie same jak na w/w. Możeokres wakacyjny a dokładnie lipiec nie jest najlepszą porą na drapieżniki w tych jeziorach?

(2010-02-12 12:59)
obcyastronomobcyastronom
0
witaj Jacenty :)
szczerze Ci powiem ,że nie przepadam za jeziorem Borówno Duże ,m.in. dlatego ,że brakuje nad nim spokoju ,w ubiegłym roku byłem tylko raz w maju (nocka) i dobrze ,że miałem rosówki ,bo małej rybki nie udało mi się złapać ,więc wyrzuciliśmy z kolegą gruntówki z rosówkami i dopiero nad ranem złapałem jednego węgorza ,
zasiadka nad nim nie należy do przyjemności ,hałasy dochodzące z domków letniskowych ,grupy młodzieży przechadzającej się (nawet w nocy) dookoła jeziora ,to wszystko odstrasza .obrzydza...i w maju ,co dopiero tam sie dzieje w lipcu i w sierpniu?
jeziorko Borówno Małe dla połowu drapieżników najlepsze jest we wrześniu i w październiku ,mam znajomego ,który jeździ tylko tam i naprawdę nieźle mu szło ,największy szczupak - 3,5 kg i dużo ,dużo mniejszych - jednak kolega ten łowi wyłącznie na małe 5-10 cm karasie srebrzyste
(2010-02-12 14:22)
jacenty75jacenty75
0

hmmm..... Dzięki za info czyli lepszy jednak żywiec i raczej poza sezonem turystycznym. Co do ilości turystów i odgłosów z domków nad jeziorem to w pełni się z Tobą zgadzam chociaż czasami miałem ochotę posiedzieć chociaż 1/2 nocki z rosówką na gruncie. Może w te wakacje jeśli znowu tam się zjawię to spróbuje.

Pozdrawiam  serdecznie

(2010-02-12 14:48)
obcyastronomobcyastronom
0
jeżeli przebywasz w domku letniskowym ,to proponuję Ci spacer z ,,bagażem,, na drugi brzeg ,maksymalnie w lewo od pomostów ,jest tam kilka ładnych miejsc i wydaje się - najspokojniejszym miejscem jeziora ,można tam z drogi zjechać pojazdem - jednak nie radzę - bardzo stromo iii Straż Leśna ,więc lepiej obejść sobie pieszo
ja z kolegą w ubiegłym roku w maju wędkowaliśmy na cyplu rozdzielającym dwie zatoczki na prawo od pomostu
powodzenia i pozdrawiam :)

(2010-02-12 15:13)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy