Właścicielem jeziora jest okręg PZW Zielona Góra,a gospodarzem PZW Kopalnia Węgla Brunatnego w Sieniawie Lub.Jezioro ,,Buczyna""jest to niewielki zbiornik wodny o powierzchni ok.3ha.Jest typem jeziora pozawałowego i powstało prawdopodobnie po zalaniu starej kopalni.Dojechać tam możemy od strony
Świebodzina,kierując się na Lubrzę-Staropole.Po ok.12km.skręcamy w lewo na miejscowość Buczyna.Jezioro położone jest w wąwozie.Jego zachodnią część otaczają lasy sosnowe,a od strony południowo-wschodniej pola.Średnia głębokość jeziora wynosi ok.12m,ale są tu też tzw.doły(szczególnie we wschodniej części)o głębokości 25-30m.Jezioro jest łatwo dostępne dla wędkarzy,są tu liczne kładki i przerwy między trzcinami.Od strony zachodniej znajduje się plaża a dno jest żwirowate.Jezioro to jest jednym z najczystszych w naszym województwie i posiada pierwszą klasę czystości wód,dlatego występuje tu liczna populacja raka szlachetnego.Nad jeziorem wędkujemy z brzegu i kładek,metodą spławikową,gruntową i spinningową w dzień i w nocy.Najlepszymi przynętami są kukurydza,makaron kolanka,rosówki.Jezioro jest systematycznie co roku zarybiane przez PZW Sieniawa Lub.Nad jeziorem istnieje możliwość biwakowania,od strony Buczyny na obszernej polonie.Jezioro Buczyna opis łowiska:

Akwen: Staw Buczyna (Za blokami) »
GPS: N 52o 20' 14" E 15o 24' 9"
Położenie: Województwo: Lubuskie » Powiat: Świebodzin » Gmina: Lubrza
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Zielona Góra » (zobacz porozumienia Okręg PZW Zielona Góra 2022r »)
Regulamin połowu:w/g regulaminu PZW
Noclegi w pobliżu: Lubrza - meteor
Tagi łowiska: LUBUSKIE STAWY, STAWY Okręg PZW Zielona Góra

 

3.7
Oceń
(3 głosów)

Jezioro Buczyna mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

michalseteckimichalsetecki
0
złapałem szczupaka (2012-09-03 14:28)
ReenoReeno
0
Dziwi mnie, że nie ma tu wzmianki o sumach. Przecież to jezioro słynie z wielkich sumów i tołpyg, które w słoneczny dzień widać gołym okiem. Dodam, że jeziorko nie jest łatwe, na branie możemy czekać nawet dniami. Kolejną cenną uwagą będzie na pewno jakość sprzętu. Na to jezioro trzeba wybierać się ze sprzętem morskim, bo okazy są na prawdę spore. (2014-07-23 21:40)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy