Jezioro Dąbskie

/ 11 komentarzy / 8 zdjęć


Jezioro Dąbie-położone w województwie zachodniopomorskim. Stanowi dawną zatoke Zalewu Szczecińskiego,która została odcięta deltą Iny. Jest największym jeziorem w zachodniopomorskim jego powierzchnia wynosi 56km kwadratowe,i jest na czwartym miejscu co do wielkość jezior w Polsce. Jezioro Dąbie podzielone jest na dwie części-północne jezioro Dąbie Wielkie i południowe jezioro Dąbie Małe. Przeciętna głębokość wynosi 3,0-3,5m,głębokość maksymalna sięga nawet do 8m( na obszarze toru wodnego). Maksymalna długość jezio ra wynosi 15km,a maksymalna szerokość7,5km.Jezioro położone jest nad szczecińską dzielnicą Dąbie oraz wsie powiatu goleniowskiego(Lubczyna, Czarna Łąka).

Znajduje się wiele przystani żeglarskich. Woda pełna ryb występują tam okoń,leszcz,płoć,sandacz,jaż,węgorz. Aby tam łapać potrzebna jest karta sumoska.Jest mało stanowisk dla wędkarzy łapiących z brzegu. Dobrze jest jak wędkarze posiada własne łodzie.Aby dojechać do jeziora kierujemy się w strone Lubczyny. przejeżdzamy obok parku przemysłowego,gdy docieramy do Lubczyny nawprost jest port żeglarski, niestety wędkarze nie są tam mile widziani,występuje tam zakaz połowu ryb w całym porcie. Zaraz za ogrodzeniem można połapać niestety jest tak mało miejsca że zmieśći się tam z sześciu wędkarzy. Można pojechać dalej skręcic przy porcie w prawo minąć parking zjechać na płyty betonowe,jadąc gdzieś 200m dojeżdzając do polnej krzyżówki skręcić w lewo i już jest się przy wale.

Można go przejechać aby zwodować tam łódz,po zwodowaniu sprzęty odstawiamy auto za wał spowrotem,. Można także pojechać dalej występują tam liczne plażyczki, więc każdy znajdzie dla siebie jakieś ciekawe miejsce. Polecam wszystkim te jezioro, powodzenia w odkrywaniu spaniałych miejsc i dużych ryb.
PozdrawiamJezioro Dąbskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Dąbie(Szczecin) »
GPS: N 53o 28' 33" E 14o 40' 8"
Położenie: Województwo: Zachodniopomorskie » Powiat: Szczecin »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Szczecin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Szczecin 2021r »)
Noclegi w pobliżu: Szczecin - meteor
Tagi łowiska: ZACHODNIOPOMORSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Szczecin

 

4.5
Oceń
(22 głosów)

Jezioro Dąbskie mapa:- opinie i komentarze

użytkownik559użytkownik559
0
Koleżanko świetnie, że opisałaś to jezioro. To jednak kawał wody i warto byłoby napisać o nim dużo więcej. I tak jednak zawarłaś dość sporo informacji. Ja tylko dodam, że jezioro tak naprawdę nie nazywa się Dąbskie ( to tylko lokalna nazwa ) lecz Dąbie. Ma dwie części Dąbie duże - północ i Dąbie małe - południe.
Pozwolę sobie też zacytować fragment mojego opisu z http://marfish.pl, który będzie częściowym uzupełnieniem Twojego artykułu:

Jezioro Dąbie jest połączone systemem kanałów z głównym biegiem Odry. Do jeziora Dąbie wpływają rzeki: Duńczyca, Święta, Płonia i Regalica będąca prawą odnogą Odry. Wypływają z jeziora: Iński nurt, Czapina i Babina. Jezioro leży w granicach administracyjnych miasta Szczecin, nad jego brzegami znajdują się od strony wschodniej: Czarna Łąka i Lubczyna. Jezioro Dąbie jest jeziorem deltowym czyli znajdującym się na obszarze delty rzecznej. Jego brzegi są niskie i zabagnione. Od strony wschodniej jeziora usypano wał przeciwpowodziowy.
Pozdrawiam
(2010-01-25 13:36)
użytkownik559użytkownik559
0
Jezioro Dąbie jest połączone systemem kanałów z głównym biegiem Odry. Do jeziora Dąbie wpływają rzeki: Duńczyca, Święta, Płonia i Regalica będąca prawą odnogą Odry. Wypływają z jeziora: Iński nurt, Czapina i Babina. Jezioro leży w granicach administracyjnych miasta Szczecin, nad jego brzegami znajdują się od strony wschodniej: Czarna Łąka i Lubczyna. (2010-01-26 17:35)
goryl25goryl25
0
Łowiłem tam kiedyś :) bardzo fajnie się łowiło :) ja łowiłem w porcie na ulicy przestrzennej :) (2010-01-27 10:18)
krompiskokrompisko
0

Witam wszystkich zgadzam się z koleżanką, że jezioro jest ładne, ale jego najpiękniejsze lata mamy za sobą, jezioro jest strasznie zaniedbane a co najgorsze w tym wszystkim to plaga kłusowników tych legalnych i nielegalnych, wszystkich należy wrzucić do jednego worka nie szanują żadnych okresów ochronnych a ci, którzy są odpowiedzialni za to by tego dopilnować to w moim przekonaniu są zwykłymi przestępcami zaczynając od policji, która nic im nie robi po urzędników urzędu morskiego. Szkoda, że te czasy, gdy można było wybrać się na ryby i je złowić dla wędkarza skończyły się bezpowrotnie, dopóki tysiące metrów sieci rybackich i setki innych Nie znikną z jeziora będzie tylko gorzej, ale jak każdy mam nadzieje, że znajdzie się jakiś urzędnik z mózgiem i zakończy wdawanie zezwoleń na stawianie sieci a policja do tego czasu zacznie sprawdzać czy rybacy przestrzegają okresów ochronnych.

(2010-07-22 14:45)
Daniel1525Daniel1525
0

Na tym pięknym łowisku mój ojciec zaraził mnie wspaniałą pasja jaką jest wędkarstwo.

Pamiętam opowieści ojca o wielkich szczupakach jakie łowił z kolegami.Szkoda że z roku na rok jest coraz gorzej.

Pozdrawiam.

(2010-11-28 13:39)
davix7davix7
0
Kuzynie "Daniel1525" nie tylko Ciebie twój ojciec zaraził tą piękną pasją jaką jest wędkarstwo ja również pamiętam opowieści wujka o tych szczupakach. Teraz rzadko mam okazje wędkować na tym pięknym jeziorze. Ja tez zaczynałem tu wędkować:) (2010-12-06 15:31)
użytkownik51282użytkownik51282
0
Ja złapałem jakoś chyba pod koniec września jeśli się nie mylę albo początek października Szczupaka dł. 96 cm. i ważył jakieś 7kg niecałe ;] (2012-01-08 11:03)
marecki27-1979marecki27-1979
0
ja też je bardzo lubię, zwykle bywam kolo elewatora,padaja tam okonie plocie i krasnopióry.Z duzym okoniem ciezko,słyszałem że lin tez jest,ale nie znam miejscówek,chyba ze ktoś z kolegów spodpowie to ja sie zrewanzuje na innych łowiskach... pozdrawiam (2012-02-17 19:02)
marecki27-1979marecki27-1979
0
ja też je bardzo lubię, zwykle bywam kolo elewatora,padaja tam okonie plocie i krasnopióry.Z duzym okoniem ciezko,słyszałem że lin tez jest,ale nie znam miejscówek,chyba ze ktoś z kolegów spodpowie to ja sie zrewanzuje na innych łowiskach... pozdrawiam (2012-02-17 19:03)
marecki27-1979marecki27-1979
0
ja też je bardzo lubię, zwykle bywam kolo elewatora,padaja tam okonie plocie i krasnopióry.Z duzym okoniem ciezko,słyszałem że lin tez jest,ale nie znam miejscówek,chyba ze ktoś z kolegów spodpowie to ja sie zrewanzuje na innych łowiskach... pozdrawiam (2012-02-17 19:04)
skleprybkowoskleprybkowo
0
niestety potwierdzam wod sumowskie bezkarne kłusownictwo szkoda :( (2013-03-19 22:54)

skomentuj ten artykuł