Jezioro Dadaj

/ 3 komentarzy

Jezioro Dadaj usytuowane jest na Pojezierzu Olsztyńskim w województwie warmińsko-mazurskim, w dorzeczu Łyny. Zaliczane jest do typu jezior morenowych, zbiorników rynnowych z charakterystycznymi wyspami na jego wodach
Powierzchnia jeziora wynosi 1002 hektary, długość 8,5 kilometra, średnia szerokość to 1,15 kilometra, szerokość maksymalna oszacowana została na 2,8 kilometra zaś maksymalna głębokość jeziora wynosi dokładnie 39,8 metra. Dadaj zaliczane jest do jednego z większych jezior znajdujących się na terenach obecnej Warmii.
Dadaj charakteryzuje się rozwiniętą linią brzegową z łagodnymi wzniesieniami, obfitującą w rozliczne maleńkie zatoczki oraz półwyspy o powierzchni ok 25 ha.
Jezioro to wyróżnia się wysokimi, stromymi brzegami, które to wyłącznie w okolicach krańca północnego zdecydowanie przybierają na łagodności, niekiedy stając się nawet zupełnie płaskimi. Środkową część zachodniego brzegu jeziora Dadaj pokrywa las, natomiast pozostałe strony otoczone są przez rozliczne pola uprawne jak również malownicze, cieszące wzrok przyjezdnych, łąki. Dno jeziora piaszczysto-żwirowe, w zatokach muliste.
Do jeziora Dadaj wpływają Biesowa Struga, Czerwonka i Dymer, wypływa natomiast rzeka Dadaj, kierująca się do Jeziora Tumiańskiego i jeziora Pisz.
Na brzegach jeziora znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe oraz kilka wsi: przy południowym brzegu Kojtryny, przy południowo-wschodnim - Nasy, przy wschodnim Rukławki, następnie nieco odsunięte od jeziora Najdymowo.
Do najczęsciej spotykanych ryb należą: okoń, sandacz, leszcz, płoć, sieja, sielawa oraz węgorz.

Dominująca roślinność:
roślinność wynurzona - trzcina pospolita, pałka wąskolistna
w południowej części zatoki - grzybienie białe i grążel żółty
roślinność zanurzona - wywłócznik, moczarka kanadyjska.Jezioro Dadaj opis łowiska:

Akwen: Jezioro Dadaj »
GPS: N 53o 52' 27" E 20o 52' 4"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Olsztyński »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Olsztyn » (zobacz porozumienia Okręg PZW Olsztyn 2023r »)
Regulamin połowu:Zezwala się na łowienie z łodzi z silnikiem spalinowym.
Noclegi w pobliżu: Wilimy - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Olsztyn

 

3.4
Oceń
(7 głosów)

Jezioro Dadaj mapa:- opinie i komentarze

bulioner82bulioner82
0
Witam wszystkich ! Chcę skorzystać z wolnych dni i wyjechać nad Dadaj.Promuje je mój znajomy i mówi że można tam połowić.Feeder to metoda która lubie ale i spławik. Moje pytanie to czy wiecie coś o tym jeziorze,czy warto wybrac się tam z wędką na leszcza lina sandacza wegorza...? Zgóry dziekuję za poświęcony czas. Pozdrawiam Michał (2012-08-07 10:26)
benek199plbenek199pl
0
Witam. Leszcze w pobliżu górek najlepiej znaleźć je na mapkach. Mimo wielu wypraw węgorzy zbyt wielu nie złowiliśmy a jeśli już niewielkie sztuki na rasówe na uklejki nie udało się złowić nic. Na liny proponuje zatoki niezbyt głębokie z gęstą roślinnością ale nie spodziewałbym się sukcesów za jednodniowym wypadem. Osobiście polecam wypad na szczupaka nie są to może kolosy ale po 1-2 kg biorą dość regularnie. (2013-05-30 17:02)
PeterekPeterek
0
Ktoś coś o jeziorze Dadaj ? Wybieram się na pocz. lipca w okolice wyspy Dadaj... Jakieś miejscówki ? (2022-05-03 16:41)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy