Zaloguj się do konta

jezioro Długie na Warmii

Jezioro Długie, jedno z malowniczych rynnowych jezior na Warmii. Powierzchnia wynosi 26,8 ha, co kwalifikuje je na szóstym miejscu co do wielkości jezior Olsztyńskich. Położone jest na wysokości 103m n.p.m. Maksymalna głębokość 17,3m, średnia ok 5,3m. Długość zbiornika sięga ok 1750 ma szerokość 250 m.
W środkowej części jeziora jest usytuowany drewniany most łączący dwa brzegi, zwany "Mostem Zakochanych". Który jest też dobrym łowiskiem sandacza. Do koła akwenu jest wybrukowana alejka spacerowa i mnóstwo ławeczek do wypoczynku. W bliskim sąsiedztwie, w jego północno-wschodniej części znajduje się rezerwat torfowiskowy MSZAR. Co czyni iż nad jeziorem znajdziemy spacerowiczów i ludzi karmiących łabędzie.
W jeziorze występują takie ryby jak; płoć, wzdręga, lin, leszcz, szczupak, sum, okoń sandacz, karp, a nawet węgorz.
Według wędkarzy zatoka południowa przy której znajduje się siedziba ZO PZW Olsztyn, jest dobra miejscówka na połowy spławikowe i gruntowe, gdzie złowimy płoć, leszcze, liny, i z rzadka karpie. Dalej jezioro przechodzi w przewężenie. W pobliżu dobrze widocznego areatora, głębokość wynosi ponad 17 metrów. Od strony działek znajdziemy dobre łowisko na drapieżnika sandacza dużego okonia i czasami szczupaka. Za mostem, w części północnej, łowisko się wypłyca max głębokości to ok. 5 metrów, łowi się tam głównie szczupaka i niewielkiego okonia, choć wędkarze wspominają także o pięknych węgorzach i linach.
Gospodarzem łowiska jest Okręg PZW Olsztyn. Tak więc obowiązuje RAPR i wprowadzono zakaz połowu ryb z jednostek pływających. Często są na nim przeprowadzane zawody towarzyskie jak i kwalifikacyjne, dlatego też warto sobie ot tak wybrać pozwiedzać i powędkować.
Łowisko jest też atrakcyjne pod względem turystycznym, piękne alejki i wiele tablic informacyjnych na których znajdziemy nie tylko informacje co do samego łowiska ale też i zwierząt występujących w sąsiedztwie. Wiele ławeczek, most, miejsce do zaparkowania samochodu, Miejski Lasek i dogodny dojazd. Powoduje to że naprawdę jest to dość urokliwe miejsce na spacer i odprężenie się po codziennych trudach.

Opis łowiska

Mapa

Jak było dziś na rybach?

Opinie (2)

Darek S

Może i wezmę udział w zawodach wędkarskich na tym jeziorze 14 czerwca. To jeszcze daleko tak więc nie wiadomo.... Zobaczymy co ZO zrobi w sprawie szkółki... I przegięć prezesa koła... [2014-04-16 21:17]

Artur z Ketrzyna

Co do obecnego rybostanu J. Długie. A dokładniej jak ktoś by się przygotowywał na zawody wędkarskie spławikowe. To polecam się zaopatrzyć w długie 7-8 m uklejówki. Haki nie większe niż nr 16-18. Przynęta pinka, ochotka. Dobrze radzę, bo właśnie 30.09.2014r tam byłem na zawodach... [2014-09-01 18:34]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej