Zaloguj się do konta

Jezioro Duś

Jak przystało na wędkarza, tegoroczne wakacje spędziłem na Mazurach. Konkretnie nad malowniczym, mało znanym jeziorem Duś, położonym we wsi Wojnowo. Nigdy wcześniej tu nie wędkowałem, dlatego spotkało mnie spore zaskoczenie, zarówno jeśli chodzi o same warunki na łowisku, jak i rybostan.


Po pierwsze, jezioro jest bardzo zarośnięte, można powiedzieć, że to jedna, wielka łąka. Zapewne to efekt tego, że łowisko jest zamknięte i nie posiada odpływu. Na wędkowanie zabrałem tam wędkę o długości 2,40 m i c.w. do 18 g, cienką, szarą plecionkę, a do tego kopyta i woblery Rapala. Jeśli chodzi o spławik, polecam tu stosowanie dużych, czerwonych robaków. Niestety, ryby nie chciały zbytnio brać na kukurydzę.
Jeśli chodzi o rybostan, to zauważyłem sporo białej ryby – w wodzie pływa dużo leszczy, linów, płoci, z ryb drapieżnych można spotkać okonie i szczupaki. Właśnie podczas łowów w okolicach trwa udało mi się złapać okonia i 60-centymetrowego szczupaka.
Generalnie, polecam to miejsce ze względu na przepiękne krajobrazy i spokój. Jeśli chodzi o samo wędkowanie, to nie ma co spodziewać się oszałamiających wyników, ponieważ Duś, to – jak wspomniałem, jedna, wielka łąka. Bardzo częste zaczepy stoją tu na porządku dziennym.
Warto wybrać się tu jednak w celach turystycznych – nad jeziorem położony jest żeński klasztor Filiponów, który stanowi główną atrakcję okolicy. Można tam normalnie przenocować. W ofercie dla dzieci jest natomiast mały staw, gdzie mali wędkarze mają możliwość odbywania pierwszych lekcji.


PS. Na zdjęciu leszcz z wystającą z pyska przynętą. Wziął nietypowo na bocznego troka. Połów odbył się w czerwcu. Co interesujące, na bokach ryby z obu stron widoczne są ślady (chyba) po "wędkarzach" próbujących zdobyć rybkę w niedozwolony sposób. Ciekawe jest oczywiście jak udało się temu leszczykowi zsunąć z kuszy...? Ale i tym razem miał szczęście, ponieważ po krótkiej sesji zdjęciowej wrócił do wody : )

Pozdrawiam

Opis łowiska

Mapa

Opinie (5)

użytkownik

Nawet, nawet...... Ocena 3+. Pozdrawiam!!! [2010-09-24 15:47]

robde

jezioro ma bezpośrednie połączenie z rzeką Krutynią , do pokonania np. kajakiem. [2012-02-20 18:59]

robde

jezioro ma bezpośrednie połączenie z rzeką Krutynią , do pokonania np. kajakiem. [2012-02-20 18:59]

robde

jezioro ma bezpośrednie połączenie z rzeką Krutynią , do pokonania np. kajakiem. [2012-02-20 19:00]

grayo

gdzie można kupić zezwolenie [2014-02-09 10:32]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.