Jezioro Hołny - łowisko specjalne

/ 7 komentarzy / 8 zdjęć


Obwód rybacki rzeki Hołnianka nr.1 Jezioro Holny położone jest w północno - wschodniej Polsce w województwie Podlaskim, powiat Sejneński, gmina Sejny, Jest to zlewnia rzeki Niemen. Jezioro Holny znajduje sie na wysokości 133m.n.p.m.

Jezioro o powierzchni 158,1ha. Długośc maksymalna 3500m, długośc efektywna 1800m. Szerokośc maksymalna 850m. Srednia głebokośc zbiornika wynosi 5,8m maksymalna 15,2m. Długośc linii brzegowej wynosi 9875m.

Jezioro jest bardzo atrakcyjne pod względem rybostanu. Można spotkac duże okazy szczupaka, sandacza, okonia, sieji i leszcza oraz przepiękne złote liny.
Jesli mamy chęć zapolowania na dobrego szczupaka zimą musimy wybrać sie na różnego rodzaju blaty i górki ponieważ w takich miejscach przebywaja największe okazy. Zaś latem na górkach mozemy spotkać dorodnego okonia a na zwałach górek przepiękne okazy sandacza. Górki zlokalizowane są na przeciwko Dworku Miłosza i Politechniki Bialostockiej Ośrodku wypoczynkowego a także na przeciwko drogi na Berżniki. Jeśli chodzi o szczupaka latem siedzą w brzegu. Dużo jest zakoli w trzcinach. Rzut w takie miejsce daje 80% powodzenia że pożre nasza gumę.
Jeśli pragniemy złapać dorodnego leszcze nie mówiąc tu o leszczakach czy płoci bo tego to jest pełno i wszędzie gdzie zanęcimy to mamy pełne kosze ale chodzi o te dorodne okazy które niechętnie przychodzą na naszą zanęte. Najlepiej go szukać na głębokości 6m na małych głęboczkach przed buchtami. Dobrym też miejscem na duzego leszcza jest wejście do buchty w Ogodnikach jadąc drogą na Krasnogrudę. Można też ładnie połowić niedaleko ośrodka wypoczynkowego gdzie mozna wypozyczyć łódkę.

Licencje na połów możemy kupić na Stacji benzynowej 'GLIMAR' w Sejnach znajduje sie na wyjeździe na Ogrodniki po lewej stronie.
Miejsca noclegowe nad jeziorem możemy dostać w Ośrodku Wypoczynkowym Politechniki Białostockiej gdzie nieopodal znajduje się restouracja 'Morena' z regionalnymi potrawami. Nocleg mozemy równiez znaleźć w miejscowych agroturystykach w miejscowości Ogrodniki i Krasnogruda.

Od stycznia 2009 roku jezioro jest silnie zarybiane takimi gatunkami jak :
- szczupak wylęg żerujący w ilości 210.000 szt (Zarybienie przeprowadzone pod nadzorem RZGW Warszawa)
- sum narybek jesienny w ilości 35 kg
- lin narybek jesienny w ilości 50 kg (Zarybienie przeprowadzone pod nadzorem RZGW Warszawa)
- sandacz narybek letni w ilości 60.000 szt (Zarybienie przeprowadzone pod nadzorem RZGW Warszawa)
- sieja narybek jesienny w ilości 5.000 szt oraz wylęg w ilości 150.000szt (Zarybienie przy mieszkańcach wsi)
-węgorz narybek obsadowy ilości 26kg (Zarybienie przeprowadzone pod nadzorem RZGW Warszawa)

Dzierżawca jeziora zarybia z myslą o wędkarzach. Którzy przyjadą z wielką chęcia zapolować na suma, sandacza czy szczupaka, nie wspominając o dorodnym leszczu czy linie.Jezioro Hołny - łowisko specjalne opis łowiska:

Akwen: Jezioro Hołny »
GPS: N 54o 8' 33" E 23o 27' 41"
Położenie: Województwo: Podlaskie » Powiat: Sejneński » Gmina: Sejny
Właściciel: Łowisko specjalne
Regulamin połowu:1. Wędkowanie jest dozwolone w porze dziennej tj. od wschodu do zachodu słońca zgodnie z kalendarzem.
2. Wędkowanie w nocy dozwolone jest z każdorazową zgodą dzierzawcy.
3. Wędkowanie dozwolone jest dwoma wędkami, a zimą jedną.
4. Dziennie zezwala sie łowić następujące ilości ryb:
- karp, lin, sieja: po 2 szt pow. 35cm
- sandacz, szczupak, wegorz, troć jeziorowa: po 2szt pow. 50 cm
- sum, amur: po 1 szt powyżej 70cm
- pozostałe gatunki do 10kg wagi łącznej.
5. Obowiązują nastepujące okresy ochronne ryb:
w.g. Rozp.M.R. i Rozwoju Wsi z dnia 12.11.2001r. Dz.U.nr138
Noclegi w pobliżu: Sejny - meteor
Tagi łowiska: PODLASKIE JEZIORA

 

4.7
Oceń
(15 głosów)

Jezioro Hołny - łowisko specjalne mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

michal1190michal1190
0
Bardzo dobre jezioro wedkarsko, odkryłem je w tym roku byłem 2 razy i bardzo dobrze połapałem szczególnie okonia bo na nie przyjeżdzam ;) I już planuję wyjazd w tym roku na weekend majowy. Jezioro godne polecenia i co najwazniejsze gospodarzem wody jest pożądny człowiej który chce aby nam było jak najlepiej z tego co widziałem przez 2 tygodnie był na wodzie 3 razy ale nie po to aby łapać ryby sieciami a po 2 razy aby kontrolować wędkarzy co jak i czy mają pozwolenie a 1 zarybiał wegorzem pełno styropianowych pudeł wraz z przemiłą Panią chyba Z RZGW. Polecem łowisko jeśli ktoś chce połapać naprawdę warto. Michał. (2010-01-28 14:13)
mirek3412mirek3412
0
Bardzo dobre łowisko wedkarskie i bardzo dobry gospodarz przyjechałem w piątek rano wykupilem licencje, ledwo co wyszedłem na pomost zaraz zjawil sie dzierżawca za moimi plecami z kontrolą licencji aż byłem w szoku. Podczas mojego tygodniowego pobytu nie widziałem żadnych łódek rybackich więc chyba za czaęsto tam nie wita z rozmowy mówil że prowadzi tylko odłowy kontrolne a przygotowuje jezioro pod wędkarzy więc cieszę się bardzo a do tego co widzę w opisie ostro zarybia tak jak mówili też okoliczni mieszkańcy wsi. Połapać połapałem ale bez większych rezultatów ale w porównaniu z innymi akwenami to ryb tam jest dostatek, zasadzałem sie na leszcza złapałem parę wiekszych powyzej 2 kg do 3 i 2 węgorze nocnym polowem niestety za pierwszym razem zapłaciłem mandat bo nie zglosilem nocnego połowu i straż rybacka mnie skontrolowała ale nauczka na przyszłośc ;) Mirosław (2010-01-28 14:52)
janek3322janek3322
0
Byłem jeziorze Holny w 2008 roku i wybieram sie także i w tym. w 2009 niestety chciałem przyjechac ale obowiązki nie pozwoliły. Przepiękne jeziorko i naprawdę rybne. szczególnie dużo leszcza i płoci, lina to niestety nie udało sie złapać ale za to leszcze to jak marzenie no i ku mojej pociesze złapałem nawet wegorza 0,8 kg po nocy więc jeziorko warte uwagi. Pozdrawiam kolegów wedkarzy. (2010-02-04 17:12)
wedkarz62wedkarz62
0
Byłem na tym wędkarskim "eldorado" 12 czerwca, opłynąłem całe jezioro i wyciągnąłem siatkę kłusowniczą z rozkładającymi się rybami. Znajdowały się w niej jeden mały sum i kilka małych sandaczyków. Komentarze znajdujące się wyżej to jest autoreklama dzierżawcy jeziora. Radze omijać te jezioro przez najbliższe dwa lata dopóki ryby nie urosną.
(2010-06-16 20:43)
SebhSebh
0
Potwierdzam oszustwo i kryptoreklamę łowiska. Drakońskie opłaty za mit ryb w jeziorze! Za to z  pewnością odkryć można pasmo sieci rozstawione w różnych częściach łowiska - do tego bez skrępowania wieczorem odławiane są ryby od strony trasy Sejny-Ogrodniki (choć to nie jedyny przypadek na przestrzeni 14 dni) bezpośrednio do oczekujących 200l beczek (sic!).
Ostrzegam wędkarzy przed oszustwem i kłamliwą informacja o sprawdzaniu kart - uczciwie zapłaciłem licząc na tożsamą prawdę przy połowach (na kartach dodatkowo opisane są dzienne limity połowów karpia, sandacza itp. które mają uwiarygodnić potrzebę płatności).
Jedyna prawdziwa informacja to czysta woda w jeziorze - dla wędkarza to jedynie strata czasu i koszmar świadomości okradania jeziora w imię prawa dzierżawcy!
(2010-08-02 15:45)
art2dart2d
0
a ja tam bylem 2 tygodnie w tym roku i poza drobnica nic! potwierdzam 2 ostanie wpisy. z informacji od "tubylców" jeszcze w tamtym roku było zastawione siatkami. jezioro czyste i nadaje się ido kąpieli oraz na wieczorne ognisko.
(2011-07-19 10:00)
mim003mim003
0

Witam serdecznie,

Odwiedziłem to jezioro 3 razy, w tym roku na pewno po raz ostatni,dziwie się autorom poprzednich wypowiedzi że nie mieli zadnych wyników w 2010 r, wtedy na tym jeziorze była jeszcze ryba, ja podczas tygodniowego pobytu w sierpniu 2010 r złapałem 1 węgorza ok 70cm oraz co najmniej kilkadziesiąt leszczy i leszczaków do 40 cm.Używałem zwykłej zanęty trapera z pinkami a jako przynętę stosowałem kanapkę ( biały robak z czerwonym).Oczywiście nie są to wyniki "powalające" ale trzeba pamiętać że na niektórych "łowiskach" pzw na mazurach i suwalszczyźnie można nęcic obficie cały dzień nie łapiąc nic albo 10 centymetrowe płotki.

Mając na uwadze nie najgorsze wyniki z przed 2 lat wybrałem sie ponownie na Hołny w tym roku.Po pierwszym dniu najwiekszym okazem był 12 centymetrowy okonek oraz 10 centymetrowa krasnopióra.Pojechałem do sklepu w Sejnach kupiłem atraktory Sensas( w sumie wydałem ponad stówę).Rzucałem na spławik oraz dalej na koszyk.Przez 5 dni wędkowania największą zdobyczą był krąp ok 20 cm!!!!.Któregoś dnia wypłynąłem łódką próbując złapać któregoś z tych wpuszczonych 210000 szczupaków, przez 7 godzin nie miałem nawet 1 pobicia.Oczywiście można powiedzieć że nie trafiłem na swój dzień... ale

Pod koniec sierpnia jezioro odwiedzili moi znajomi z Warszawy - zawodowi spiningiści, przez 3 dni nie mieli nawet 1 brania!!!!.Reasumując:nie warto już tu przyjeżdżać, rybki z tego jeziora pływają... w oleju w mazurskich smażalniach

(2012-09-08 10:08)

skomentuj ten artykuł