Jezioro Jamno - Unieście - Mielno

/ 1 komentarzy / 13 zdjęć


Jezioro Jamno – jezioro przybrzeżne na Wybrzeżu Słowińskim, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, odcięte mierzeją od Morza Bałtyckiego. Powierzchnia lustra wody wynosi wg różnych źródeł od 2205,2 ha do 2239,6 ha. Zajmuje 9. miejsce w Polsce pod względem powierzchni, a 3. w województwie.
jezioro jamno
Objętość wody w zbiorniku wynosi 31528,0 tys. m3
Z powodu połączenia z morzem poprzez kanał– Jamno charakteryzuje się znacznym wpływem wód morskich na stan hydrochemiczny.Całe jezioro znajduje się w gminie Mielno, w powiecie koszalińskim. Średnia głębokość zbiornika wynosi 1,4 m, a maksymalna głębokość około 4 m .
Jezioro jamno widok
Jezioro powstało z dawnej zatoki morskiej. Do jeziora uchodzi rzeka Dzierżęcinka i Strzeżenica.
W jeziorze można trafić ładnego sandacza, okoni, węgorza niestety najczęściej trafiają sięsznurówki. Okresowo można trafić na ładne okazy migracyjnych leszczy, płoci, czasem nawet flądry czy troci . W pewnych miejscach występuje piękny lin i karaś.
jezioro jamno promienie słoneczne
Co do samego połowu ryb to z brzegu czy też pomostu połowimy z gruntu lub na spławik podleszczaki ,krąpie płocie i jazgarze nieraz zdarzy się że podejdzie nam spory leszcz ale częściej te małe , za to jeśli ktoś lubi połowić na spining to za to z łódek które wypożyczymy praktycznie w każdym ośrodku wypoczynkowym przy samym jeziorze w okolicy trzcinowisk polecam porzucać za szczupakiem lub okoniem na sandacza trzeba się będzie bardziej wysilić i poszukać kamienistych dołków.
jezioro jamno pomost
Niestety Jamno to mekka sportów wodnych na wszystkie dostępne sposobyod skuterów wodnych poprzez jachty i Windsurfing . Nad akwenem znajdują się liczne przystanie żeglarskie, a w trakcie sezonu pływają tu też statki turystyczne.
jezioro jamno jachty
Można również powędkować na kanale łączącym jezioro z Bałtykiem i uchodzi on za dobre wędkarskie łowisko dojedziemy do niego jadąc około 3 km od Unieścia drogą w stronę Łaz . Jest podzielony drogą (mostkiem) na dwie części - jadąc od Unieścia - prawą od strony jeziora Jamno i lewą od strony morza. Ja osobiście łowiłem tylko na odcinku lewym, od strony morza. Ma on ok.300m po linii brzegu. Szerokość kanału w tym miejscu około 20 m , brzeg porośnięty trzciną, w miarę łatwo dostępny. Dalej blisko morza zaczyna się na obu brzegach ładna odsłonięta plaża.
Głębokość w kanale to ok.0,6 do 1m. Dno piaszczysto-żwirowe, równe, czyste, bez niespodzianek w postaci zaczepów. Uciąg wody niezbyt duży w zależności od siły i kierunku wiatru.
Kanał po drugiej stronie wiaduktu od jeziora cieszy się większą presją wędkarską. Warunki tam są podobne, ale ten odcinek kanału jest podobno znacznie dłuższy i im bliżej jeziora tym mniej dostępny.
Obok kanału znajduje się parking strzeżony gdzie przypilnują nam samochodu.
jezioro jamno plaża
Myślę że z powodu olbrzymiej presji wczasowiczów w sezonie który zaczyna się tu wcześnie bo już w maju gospodarstwo ma co robić i ma zbyt wśród okolicznych smażalni bo one nie sprzedają tylko morską rybę więc przychodzi sezon są czeste odłowy i łowimy tu co łowimy czyli ryby mniejsze . Myślę że trzeba byłoby w tym jeziorze ostro nęcić na dodatek zanętą selektywną żeby podeszło coś konkretnego.
jezioro jamno widok z góry
Na zakończenie myślę jednak że nie przyjeżdżamy nad tą wodę i w ogóle nad morze celem złowienia tu okazów a raczej dla odskoczni od monotoni będącej na takich wczasach między pójściem na plaże , obiadem pójściem do miasta i tak w kółko :)Jezioro Jamno - Unieście - Mielno opis łowiska:

Akwen: Jezioro Jamno »
GPS: N E
Położenie:
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:* Zakaz wędkowania po zmroku i w nocy !!!!!!!!!!
Tagi łowiska:

 

4.9
Oceń
(16 głosów)


Wedkuje.pl poleca 

- opinie i komentarze

CEJN58CEJN58 (2011-03-15 20:37)
0
Kilkanaście lat temu byłem na urlopie w Unieściu i przyszło mi wędkować na kanale.Piękna woda !! Niezależnie od warunków pogodowych leszcze brały jak głupie , a i flondre udało się złapać.

skomentuj ten artykuł

 
Aplikacja