Zaloguj się do konta

Jezioro Jaśkowice / Pojezierze Kunickie

Jaśkowice jest jednym z czterech jezior polodowcowych położonych w okolicach Legnicy w odległości 8 km. Dwie trzecie brzegu są nieciekawe do wędkowania, ponieważ jest tam osadzona wieś, ale reszta jest pięknym miejscem na zasiadkę karpiową. Gospodarzem wody jest PZW, (Koło Prochowice), które co roku wpuszcza bardzo dużą ilość karpia. Linia brzegowa jest gęsto porośnięta roślinnością wodną, co sprawia, że okolice brzegu są miejscem żerowania tutejszych karpi i amurów. Najczęściej spotykanymi gatunkami ryb są: płocie, okonie, leszcze, karasie srebrzyste, węgorze (Rekord Polski), sumy, karpie i amury. Nie można zapomnieć o dużej populacji raków błotnych i ochotki, które maja doskonałe warunki do rozmnażania.

Zbiornik jest tzw. "wanną" o powierzchni 27,05ha i głębokości dochodzącej do 9 metrów. Średnia głębokość jeziora to około 7-8 metrów. Na większości dna zbiornika zalega 30-60 centymetrowa warstwa mułu i iłu, ale są i miejsca "twarde" i tam najczęściej łowię z moim klubowym kolegą Pawłem. Nie ma tam żadnych zatopionych drzew i kamieni, ale jest trzcina na głębokości dochodzącej do 1,5m oraz stare pomosty i kołki, w których też często łowiliśmy. W tej wodzie najlepsze wyniki osiągaliśmy w czerwcu, wrześniu oraz październiku. Jest to jezioro, które lubi wiatr i ulewny deszcz, wtedy właśnie są najczęściej brania karpi i amurów. Zawsze, kiedy wieje zachodni wiatr to wiem, że będzie coś na rozkładzie. Nie ma piękniejszego widoku, gdy się widzi w łowisku w odległości 10-15 metrów od naszej kładki spławy dużych amurów.

Wybierając miejsce zasiadki trzeba sprawdzić dno, najlepiej jak jest twarde albo na skraju, gdzie schodzi się twarde z miękkim. Łowię blisko brzegu na głębokości 2-3,5 m. Zanęta to 20kg kukurydzy i 1kg kulek o zapachu ryby lub brzoskwini. Jedna uwaga dla pierwszaków nęćcie tak, żeby nikt nie wiedział i nie chwalcie się wszystkim, że coś złapaliście bo zaroi się tu od wędkarzy lubiących cudzą zanętę. Dlatego ja nęcę w nocy i jeszcze nikt mnie nie zauważył, dopiero jak w dzień zobaczyli co wyciągnęliśmy siedzieli obok kładki i próbowali dorzucić z brzegu. Kończyło się to kłótnią albo zerwaniem ich żyłek (nigdy mojej) ponieważ ja się wybieram na karpie ze sprzętem, a nie z kijem od miotły. Do połowu karpi i amurów używamy żyłki 0,28 - 0,30mm ciężarków 20-35g i długiego przyponu 30-40cm, który nie pozwoli naszemu haczykowi zakopać się w mule. Najczęstsze brania w czerwcu są w nocy lub nad ranem do godz.10, a we wrześniu i październiku z kolei od świtu do zmierzchu. Łowimy tu sztuki 4-7 kg, chociaż znajomy wyciągnął karpia 17kg, którego wypuścił!!! Z kolei amury przeważają w przedziale 8-12kg. Mój kolega Paweł złapał amura 12kg.

Zapraszam na to piękne łowisko tych prawdziwych karpiarzy, którzy wypuszczają duże sztuki, by znów się zmierzyć z tą piękną rybą. Nie ma nic lepszego niż drżące obie nogi po emocjonującym holu. Dwa lata temu walczyłem z amurem ponad 40 minut i ryba wygrała wplątując się w rury kładki. Nie mogłem się pozbierać i przez godzinę siedziałem na fotelu trzęsąc się z niemocą zrobienia zestawu. Właśnie takich wrażeń życzę każdemu karpiarzowi nad każdą wodą.

Opis łowiska

Mapa

Opinie (5)

lin22

Karpiki sie zdarzaja, a amury lapales chyba 15 lat temu ! [2009-02-22 10:46]

ziomek3

Byłem na Jaśkowicach parę dni temu i faktycznie połowiłem ale prawie wyłącznie płoć ... fakt , nie jestem karpiarzem i nie na karpia się nastawiałem :) [2009-08-24 20:32]

jarecki198622

ja bede sie wybierał za pre dni co mozna sie spodziewac  po tym zbiorniku nigdy tam nie byłem chodzi o jezioro kunickie piszą ze jest zarosniete jest dojazd do wody autem [2010-10-10 16:53]

entman

łowił ktoś tam w tym roku sumy lub węgorze ? [2013-12-02 17:34]

entman

łowił ktoś tam w tym roku sumy lub węgorze ? [2013-12-02 18:11]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej