Jezioro Jeleniowe - Jelonki

/ 4 komentarzy

Jezioro Jeleniowe leży w dorzeczu: Gwda-Noteć-Warta, około 7 km na północny-wschód od Piły. Dojazd szosą Piła-Zelgniewo. Na szóstym kilometrze należy skręcić w drogę leśną, wiodącą w kierunku południowym i przejechać nią ok 600m. Jezioro znane jest także pod oficjalną nazwą Piaseczno (podawaną przez GUGiK), potocznie nazywa się je także Jelonkami. Dawna niemiecka nazwa wówczas łączących się trzech jezior: Jeleniowego, Bagiennego oraz małego już nieistniejącego jeziora na północnym krańcu jeziora Jeleniowego to Dreisee.

Powierzchnia ogólna Jeziora Jeleniowego wynosi 13,2 ha, długość 500m, szerokość-300m, średnia szerokość 264m, długość lini brzegowej-1630m, głębokość max-25,0m, zaś średnia-7,6m. Rzędna zwierciadła wody-74,8 mn.p.m.
Akwen ma kształt owalny, usytuowany w kierunku północno-południowym. Obrzeża jeziora od strony zachodniej i wschodniej przechodzą w strome zbocza porośnięte lasem liściastym. Pozostałe brzegi są łagodne. Na północy rozciąga się rów łączący z j. Płocie, a od południa z Bagiennym. W obrębie jeziora brak jest zabudowań.
Linia brzegowa zbiornika jest przeciętnie rozwinięta, dno mulisto-piaszczyste miejscami żwirowato-kamienno-piaszczysto-muliste o urozmaiconej rzeźbie. W obszarze brzegowym występuje: trzcina pospolita, tatarak zwyczajny, skrzyp bagienny, kropidło wodne, pałka szerokolistna, manna mielec. Skrzyp i turzyce przeważają na stronie północnej. Brzegi są zarośnięte w ok. 90%. Roślinność o liściach pływających reprezentują: grążel żółty, grzybień biały, rdest ziemnowodny, żabiściek pływający. Z roślinności zanurzonej występują: rdestnica połyskująca, rogatek sztywny, mech wodny i moczarka kanadyjska; tworzą one zwarte, podwodne łąki. W zbiorniku występuje bardzo dobre warunki tlenowe oraz tarliskowe i żerowiskowe dla ryb. Gatunkami wiodącymi są: lin, szczupak(b. mało wymiarowych sztuk), sandacz, płoć, ukleja, okoń, karp z zarybień(4-8 kg dotychczas łowione) jest karaś(głównie srebrzysty), leszcz, amur, węgorz oraz sum. Licznie występuje różnego rodzaju drobnica. Zbiornik ten jest ogólnie udostępniony do wędkowania na zasadach obowiązujących na wodach PZW. Jest regularnie zarybiany. Brak dopływu jakichkolwiek ścieków czyni go niezwykle czystym i atrakcyjnym dla wędkarzy. Dostęp do stanowisk wędkarskich nie jest zbytnio utrudniony.Miejsc do wędkowania z brzegu nie brakuje są tez pomosty.

Przez całe wschodnie i część południowego brzegu jeziora Jeleniowego
ciągnie się niestrzeżona plaża. Na północnym i południowym krańcu jeziora znajdują się parkingi leśne. Dojazd do jeziora jest możliwy także ścieżką rowerową biegnącą do jeziora Płotki. W rejonie jeziora, szczególnie w okolicy bagien łączących cieki wodne jeziora Bagiennego i jeziora Płotki znajdują się bunkry będące pozostałością części umocnień Wału Pomorskiego.Jezioro Jeleniowe - Jelonki opis łowiska:

Akwen: Jezioro Jeleniowe »
GPS: N 53o 9' 58" E 16o 49' 48"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Piła » Gmina: Piła
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piła » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piła 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Piła - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Piła

 

3.3
Oceń
(4 głosów)

Jezioro Jeleniowe - Jelonki mapa:- opinie i komentarze

maverick314maverick314
0
Fajnie opisane zasłużona piąteczka. Pozdrawiam (2012-09-07 20:38)
jabolciojabolcio
0
A jak z kładkami dalej prywatne na kłódkę pozamykane?? (2014-05-20 08:38)
piotr48piotr48
0
kpina w żywe oczy , pomosty pobudowane na całym zbiorniku , zwodzone i pozamykane na kłódki (2016-05-17 18:18)
andrzej-klosandrzej-klos
0
Pomosty to jakiś żart.... nie masz pomostu to nie połowisz, wszystko pozamykane na kłódkę. (2016-05-29 15:29)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy