Jezioro Krzywek

/ 3 zdjęć


Jezioro Krzywek znajduje się w powiecie szczycieńskim. Leży po lewej stronie drogi nr 53, wiodącej ze Szczytna do Olsztyna, i oddalony jest od Szczytna około 8 km. Jest to eutroficzny, zarastający zbiornik o powierzchni około 12,5ha. Jezioro posiada dwa plosa połączone przesmykiem o szerokości od 50 do 80 metrów. Dno z lekkim mułem w płytkich partiach zarośnięte roślinnością zanurzoną i o liściach pływających, głównie grążelem żółtym. Brzegi łagodnie schodzące do wody. Najbliższe otoczenie to pola i łąki. Nad brzegami zakrzaczenia z udziałem wierzby, olchy i brzozy. W jezioro wdziera się niewielki półwysep w całości porośnięty brzozą i szuwarem. Wokół brzegów szeroki pas roślinności szuwarowej z udziałem trzciny, oczeretu jeziornego, jeżogłówki i turzyc. Maksymalna głębokość – 9 m, średnia – 2,7 m. Rybacki typ jeziora – linowo-szczupakowy. Ichtiofauna zbiornika jest bardzo bogata. Łowi się tu na wędki spławikowe i gruntowe z koszyczkiem zanętowym dorodne leszcze, płocie, liny, karpie, karasie i inne gatunki ryb białych.
Drapieżniki w zbiorniku są reprezentowane przez szczupaka, okonia i sandacza. Dominującym gatunkiem wśród drapieżników jest jednak szczupak, który bierze dobrze na początku sezonu i jesienią. Trafiają się niekiedy szczupaki „dwucyfrowe” oraz rekordowe garbusy. Przez ostatnie dekady dzierżawcą jeziora był rolnik z Gromu. Odławiał on ryby głównie na własne potrzeby sprzętem stawnym. Niewodu nie używał, nie chcąc rujnować dna i roślinności dennej. Wędkować prawie nikomu nie pozwalał. Nowy przetarg w roku 2010 wygrali wędkarze ze Szczytna, Jarosław i Piotr Perzanowscy, właściciele dużego sklepu zoologiczno-wędkarskiego w Szczytnie. Dzierżawa jeziora nie mogła trafić w lepsze ręce. Bracia Perzanowscy przeznaczyli jezioro tylko na cele rekreacyjno-wędkarskie. Jest ono systematycznie zarybiane narybkiem szczupaka, lina i sandacza, co ujęte jest nawet w umowie dzierżawnej. Zezwolenia na wędkowanie są limitowane. Można nabyć je w sklepie „Ochotka Szczytno” (ul. Odrodzenia 18, 12-100 Szczytno, filia: ul. Polska 45, tel. (89) 624-09-87, kom. 606-210--536). Wędkowanie odbywa się zgodnie z zasadami RAPR. Ograniczenia: nie wolno zabierać z łowiska wyrośniętych karpi i amurów. Nie należy stosować nadmiernej ilości zanęt, aby nie zanieczyszczać wody. Zakaz połowu z środków pływających.Jezioro Krzywek opis łowiska:

Akwen: Jezioro Krzywek »
GPS: N 53o 36' 26" E 20o 52' 41"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Szczycieński » Gmina: Szczytno
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:Wędkowanie odbywa się zgodnie z zasadami RAPR. Ograniczenia: nie wolno zabierać z łowiska wyrośniętych karpi, amurów i szczupaków. Nie należy stosować nadmiernej ilości zanęt, aby nie zanieczyszczać wody. Zakaz połowu z środków pływających.
Noclegi w pobliżu: Brajniki - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA

 

3
Oceń
(2 głosów)

Jezioro Krzywek mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł