Lampasz - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. mrągowskim, w gminie Mrągowo i gminie Sorkwity, 10 km na południowy zachód od Mrągowa, leżące na terenie Pojezierza Mazurskiego. Dorzecza jeziora to: Krutynia, Pisa, Narew, Wisła.
Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 81,0 ha do 88,2 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 132,7 m n.p.m. lub 133,0 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 4,9 m, natomiast głębokość maksymalna 21,5 m lub 21,7 m.[potrzebne źródło]
Na północy jezioro łączy się krótkim, wąskim przesmykiem z Jeziorem Lampackim, natomiast z południowego krańca wypływa Struga Sobiepanka (odcinek Krutyni). Od północy z okolic Jędrychowa do jeziora dopływa niewielki ciek. Zbiornik jest objęty strefą ciszy . Przez jezioro prowadzi szlak kajakowy na rzece Krutyni. Znajdują się nad nim trzy ośrodki wypoczynkowe, pensjonat i pole namiotowe, jezioro jest użytkowane rekreacyjnie.
W oparciu o badania przeprowadzone w 1997 roku wody jeziora zaliczono do III klasy czystości. Przeprowadzone badania wykazały obniżoną jakość wód. Wiosną wody w jeziorze były wymieszane i dobrze natlenione, latem w górnej części epilimnionu było pełne natlenienie lub przesycenie tlenem, w części sięgającej dna tlen występował w niewielkiej ilości. Lampasz wykazuje podatność na degradację, korzystny jest jedynie sposób zagospodarowania zlewni bezpośredniej (różnorodność).
Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora to Lampasz. W różnych publikacjach i na mapach topograficznych jezioro to występuje pod nazwą Łapinóżka.
W jeziorze wystepują duże leszcze i chmara uklejek i dorodne szczupaki a od tego roku pokjawily sie sandacze . Widzialem rowniez jak mój kolega wyciagnal tam 50 cm lina .Jest to lowisko o piaszczysto-mulistym dnie w niektorych miejscach slabo porosniete roslinnoscia wodna. Niedaleko jest mozliwosc wypozyczenia kajakow lub lodki
Cennik
Lodka 5 zl/godz
Kajak 5 zl/godz
Jezdze tam co roku na wakacje i jeszcze nigdy sie nie zawiodlem
PREFEROWANE METODY
-Spinning
-Splawik
-Grunt (wszelkiego rodzaju )
-Oraz na zywca
Serdecznie polecam swietny rybostan


Jezioro Lampasz opis łowiska:

Akwen: Jezioro Lampackie »
GPS: N 53o 49' 29" E 21o 8' 44"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Mrągowo » Gmina: Sorkwity
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:Jest to łowisko na którym nie jest wymagana karta wędkarska.
Noclegi w pobliżu: Sorkwity - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA

 

4
Oceń
(4 głosów)

Jezioro Lampasz mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł