Jezioro Lubiąż

/ 5 komentarzy / 2 zdjęć


Jezioro Lubiąż jest drugim pod względem powierzchni akwenem powiatu sulęcińskiego. Bardzo urozmaicona misa zbiornika posiada wiele półwyspów, zatok i kilka przesmyków. Są tu także dwie piękne, zalesione wyspy. Pierwsza, patrząc od wschodu, z kierunku Lubniewic, do których akwen przylega, nazywa się wyspą „Małą” lub romantyczniej - „Poznajmy się”, druga, leżąca bardziej na zachód w pobliżu środkowej części brzegu południowego i nieporównanie większa zwana jest „Wyspą Miłości” (cóż za logiczny ciąg myślowy!).

Misa akwenu stopniowo, ale wyraźnie rozszerza się z zachodu na wschód, a jej najrozleglejszy basen znajduje się w pobliżu miasta. Jezioro Lubiąż zasilają dwa dopływy. Do wąskiego krańca północno – zachodniego wpływa Kanał Jarnatowski. Jest to obecnie jedynie okresowy ciek odprowadzający wody z położonego powyżej zespołu jezior: Jarnatowskiego, Karpnika (Krzywe Małe) oraz Krzywego Dużego (wszystkie PZW Okręg Gorzów Wlkp.). Ostatni z akwenów stanowił jeszcze niedawno w geologicznej skali czasu część jeziora Lubiąż. Dawne połączenie zniknęło pod torfami i turzycowiskami. W wielu innych miejscach powiatu, w obniżeniach terenu napotkamy torfowiska, czy pokłady kredy pojeziornej – świadectwo istnienia w tych miejscach zbiorników. Proces lądowienia współcześnie znacznie przyspieszył, czego przykładem jest zanik dwóch jezior
pomiędzy j. Jarnatowskim a j. Lubiąż, co odbyło się dosłownie na naszych oczach.

Drugim i zasadniczym dopływem jest Lubniewka prowadząca swe wody z pobliskiego jeziora Lubniewsko dość płytkim, ale dostępnym dla większości sprzętu pływającego kanałem (most drogowy i kolejowy), który uchodzi w środkowej części brzegu południowego. Wypływ strugi znajduje się w krańcu wschodnim, skąd podąża ona krótkim tzw. Kanałem Lubniewickim na południowy – wschód do pobliskiego j. Krajnik.

Jezioro Lubiąż jest najintensywniej pod względem rekreacyjnym zagospodarowanym zbiornikiem ziemi sulęcińskiej. Liczne ośrodki wypoczynkowe o zróżnicowanym standardzie skupiły się głównie w jego wschodniej części. Tam też znajdują się ładne plaże, przystanie wodne i wypożyczalnie wszelkiej maści sprzętu pływającego. Znajdziemy tu również pola namiotowe, niewielkie hoteliki, a także gospodarstwa agroturystyczne (najaktualniejsze informacje na stronach www.lubniewice.pl ,www.powiatsulecinski.pl).

W północnej części wschodniej zatoki znajduje się neorenesansowy Nowy Zamek z wysoką wieżą z galerią widokową. U jego podnóża rozłożyło się miejskie kąpielisko. Na przeciwległą, południową stronę zatoki wiedzie przerzucony przez jej całą długość malowniczy pomost, który doprowadzi nas do ładnego, nadbrzeżnego deptaku i w okolice odpływu Lubniewki. Rzeka na drodze do j. Krajnik płynie u podnóży Starego Zamku przez piękny park z wiekowymi okazami drzew. Dalej jej wody, a co za tym idzie także j. Lubiąż, piętrzy jaz elektrowni wodnej. Na brzegu północnym akwenu, ponad koronami drzew wznosi się wysoka, drewniana wieża widokowa. Jezioro otaczają piękne, w zdecydowanej większości, zalesione wzgórza, a jego brzegi są suche, twarde.

Jedyny wyjątek stanowią podmokłe okolice wpływu z J. Krzywe Duże. Pas oczeretów tworzony głównie przez trzcinę pospolitą jest dość wąski, miejscami, zwłaszcza na odcinkach miejskich, czy przy ośrodkach, brak go zupełnie. Rośliny o liściach pływających występują z rzadka w mało rozległych skupiskach, najczęściej w najlepiej wykształconych zatokach. Dno schodzi od brzegów początkowo szybko, by od głębokości ok. 5 m wyraźnie złagodzić swoje spadki. Najgłębsze miejsca z głęboczkiem 12 ,8 m cechują wschodnią część akwenu. Dno zbiornika jest zazwyczaj piaszczyste, trafiają się jednakże partie żwirowe, a nawet kamieniste. W większości zatok pokrywa je warstwa osadów mulistych o zróżnicowanej miąższości.

Jezioro Lubiąż pod względem rybackim najbardziej zbliżone jest do typu sandaczowego. Przemawia za tym m. in. okresowo zmniejszająca się przezroczystość jego wód przez rozwój fitoplanktonu, a także liczne pogłowie tego drapieżnika. Od stosunkowo niedawna rybackim użytkownikiem akwenu jest Urząd Miasta i Gminy w Lubniewicach, który go zarybia – ostatnio karpiem, linem i szczupakiem. Sandacza w j. Lubiąż jest dużo i osiąga imponujące rozmiary, dochodząc nawet do wagi 8 – 10 kg, liczny i okazały jest także jego mniejszy krewniak – okoń, pospolity szczupak, trafia się piękny węgorz, a z ryb spokojnego żeru na czoło wysuwa się ładna płoć i leszcz w towarzystwie karpia oraz lina.

Po starych zarybieniach pozostało tu nieco tołpyg pstrych o wadze ponad 40 kg, czy 20 – kilogramowych amurów białych. W jeziorze pływają także sumy, w tym egzemplarze o masie 25 – 30 kg. Wzdłuż południowych brzegów akwenu prowadzi asfaltowa droga z Lubniewic do Jornatowa i dalej do Sulęcina, stąd kilka „odbić” do jeziora w kierunku północnym. W okolice pobrzeża północno - wschodniego dotrzemy drogą z Lubniewic w kierunku na Trzcińce.

"Teks pochodzi z przewodnika MIĘDZY WARTĄ A PLISZKĄ" i wraz z planem batymetrycznym ma za zadnie promocję powiatu sulęcińskiego".



Jezioro Lubiąż opis łowiska:

Akwen: -
GPS: N 52o 30' 56" E 15o 13' 26"
Położenie:
Właściciel:
Regulamin połowu:Jezioro Lubiąż dzierżawione jest przez Urząd Miejski Lubniewice. Na podstawie zawartego porozumienia pomiędzy Okręgiem PZW Gorzów a Urzędem Miejskim w Lubniewicach, wędkarze zrzeszeni w Okręgu PZW Gorzów mogą wędkować po wykupieniu rocznej składek. Natomiast inni wędkarze chcący wędkować muszą wykupić odrębne zezwolenie. Cena oraz miejsca sprzedaży zewoleń zawarte są w Zarządzeniu nr 57 Burmistrza Lubniewic, które dostępne jest poniżej wraz z obowiązującym regulaminem łowiska.
Noclegi w pobliżu: Lubniewice - meteor
Tagi łowiska:

 

4
Oceń
(13 głosów)

Jezioro Lubiąż mapa:

Dołączone pliki (1)



- opinie i komentarze

u?ytkownik2234u?ytkownik2234
0
fajna nazwa jeziora u nasz nieopodal jest wioska znana z klasztoru cysterskiego Lubiąż pozdrawiam (2009-01-05 12:36)
MaReX28MaReX28
0
Byłem kilka razy na wakacjach nad tym jeziorkiem i powiem że byłem bardzo zadowolony z wyników jakie tam uzyskalem. Bardzo fajne jeziorko. Pozdrawiam MaReX28 (2010-01-04 20:48)
kalqa123kalqa123
0
Czy istnieje jakiś odrębny regulamin połowu na tym jeziorze? prosze o odp. ewentualnie o link do regulaminu! (2011-07-03 14:10)
u?ytkownik46874u?ytkownik46874
0
Byłem nad tym jeziorem dwa razy w czerwcu i we wrześniu tego roku.Łowiliśmy z kolegą na spinning i "żywca" .Złowiliśmy kilka sandaczy,szczupaków i okoni . Obowiązuje tam wewnętrzny regulamin który można pobrać ze strony internetowej miasta Lubniewice . Sandacza można zabrać z łowiska w przedziale długości od 60 do 80 cm,szczupaka od 55 do 80 cm,okonia od 20 do 40 cm. Przez te parę dni mieliśmy wiele brań ale też wiele było ryb niewymiarowych.Jeżeli chodzi o górny wymiar ochronny to tylko jedna ryba go przekroczyła i był nią okoń 45 cm który wrócił do wody. Jeżeli chodzi o ryby spokojnego żeru to widziałem u innych wędkarzy złowione ładne liny i płocie.Sama miejscowość jest bardzo ładna a w około jest dużo jezior i lasów. (2012-09-21 22:16)
ws19765ws19765
0
Kilka razy wędkowałem na tym jeziorku w poszukiwaniu szczupaków. Próbowałem znalezdz górki podwodne ,ale bez echosondy trudna sprawa. Może ktoś wie czy istnieją takie wypłycenia? (2012-12-26 22:19)

skomentuj ten artykuł