Jezioro Lutol

/ 4 komentarzy / 2 zdjęć


Położenie jeziora :dorzecze: Obra - Warta – Odra, Bruzda Zbąszyńska - Pojezierze Lubuskie
powierzchnia zwierciadła wody: 152,5 ha
głębokość maksymalna: 9,0 m
głębokość średnia 1,8 m
Jezioro Lutol leży na terenie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Wraz z jeziorami Wielkie i Rybojady oraz kilkoma jeziorami na terenie województwa wielkopolskiego należy do Obrzańskiego Szlaku Wodnego. Nad jeziorem leży wieś Lutol Mokry. Jezioro w znacznym stopniu wykorzystywane jest jako szlak kajakowy. Niestety z powodu budowy autostrady A2 dojazd do jeziora jest znacznie utrudniony. Nie można już samochodem dojechać na pole biwakowe na tzw. Półwyspie. Najlepszy dojazd od strony Trzciela lub Strzyżewa (kierunek Prądówka). Jest możliwość połowu praktycznie z każdej strony jeziora, ale wymagane jest pozwolenie od nadleśnictwa na wjazd do lasu. Na pewno od nadleśnictwa wolsztyn, nie wiem, czy też od nadleśnictwa trzciel.
Dostępne pole biwakowe jest naprawdę bardzo urokliwe. Można nad tym jeziorem milo spędzić urlop w ciszy z dala od cywilizacji. Dookoła jeziora same lasy bogate w grzyby i jagody.
Na jeziorze znajduje się wyspa. Można powiedzieć, ze akwen jest podzielony da dwie części przez wspomniany wyżej półwysep.
Jezioro jeszcze kilka lat temu nie mieściło się w żadnej klasie czystości. Obecnie następuje samoczynne oczyszczanie jeziora.
Teraz to co nas wędkarzy najbardziej interesuje, czyli występujące tam ryby. Białej ryby: płoci, krąpi, leszczy, uklei jest bardzo dużo. W jednej części jeziora (większej) można spotkać liny. Z drapieżników dużo występuje szczupaka, sandacza i suma. Tych ostatnich to na pewno pływają okazy 2 metrowe, zwłaszcza w północnej części (najgłębszej) jeziora. Tam niestety można dostać się tylko łódką lub pontonem, ze względu na przebiegającą niedaleko autostradę.

Dzierżawcą jeziora jest Lech sp. z o.o. Gospodarstwo Rybackie Produkcyjno-Usługowe.
pozwolenie 3 dniowe na połów z brzegu kosztuje 40 pln. sezonowe na połów z brzegu 110 pln.
dla zainteresowanych telefon do nich (95) 7411820Jezioro Lutol opis łowiska:

Akwen: Jezioro Lutol »
GPS: N 52o 18' 59" E 15o 52' 44"
Położenie: Województwo: Lubuskie » Powiat: Międzyrzecz » Gmina: Trzciel
Właściciel: Łowisko specjalne
Noclegi w pobliżu: Trzciel - meteor
Tagi łowiska: LUBUSKIE JEZIORA

 

2.3
Oceń
(3 głosów)

Jezioro Lutol mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

buszmenntbuszmennt
0

Witam.

 Mieszkam  przy jeziorze Jutol od urodzenia i jak mi wiadomo to są dwie wyspy a nie jak Pan napisał jedna. a z ryb to można dopisać że są jeszcze bolenie i to okazałe sztuki. Sam łowiłem okazy po cztery kolo. Pozdrawiam .

Tomasz.

(2012-07-03 19:26)
kheadkhead
0
fakt, sa dwie wyspy. pomylilem sie w opisie. bolenie tez sa. (2012-08-02 16:03)
arakia29arakia29
0
Witam, potrzebuję wynająć środek pływający (łódka, może być solidny ponton) na okres 2 dni na tym jeziorze. Jeśli ktoś wie gdzie mógł bym się w tej sprawie zgłosić to proszę o informację (możliwe że będzie potrzeba 2 sztuk łodzi - 6 osób). I drugie pytanie czy dalej Lech ma to jezioro i u nich robi się opłaty ? Z góry dziękuję za informację. (2014-06-22 19:36)
kurak9kurak9
0
mam mapkę okręgu gorzowskiego i widac ze jest to lowisko PZW. Juz sam nie wiem jak jest naprawdę? Warto się wybrać na ryby tam? (2015-05-22 13:23)

skomentuj ten artykuł