Zbiornik Margoniński.

/ 3 zdjęć


Zbiornik jest typowym przykładem polodowcowego jeziora rynnowego. Usytuowane jest w kierunku północno-wschodnim, otoczone pagórkowatą okolica. Roślinność zanurzona występuje tylko kępowo, głównie jest to rogatek i moczarka kanadyjska. W płytszych zatokach spotkać można grążele. Trzcina, sitowie, pałka wąskolistna i tatarak zajmują tylko ok. 5 proc. Powierzchni zbiornika, tworząc wąskie pasy trzcinowisk.

Powierzchnia jeziora wynosi 215,5 ha, długość - ponad 5 kilometrów, w najszerszym miejscu jezioro ma niecałe 700 metrów. Średnia głębokość jeziora oscyluje wokół 7 metrów, natomiast w najgłębszym zmierzonym miejscu zanotowano niecałe 20 metrów. Jezioro zasilane jest licznymi strumieniami, z północnego krańca wypływa z niego rzeczka - Margoninka, wpadająca w okolicach wsi Zacharzyn do Noteci. Przy ujściu Margoninki znajduje się śluza piętrząca. Jezioro Margoninskie jest intensywnie zarybiane, cieszy się II klasa czystości.

Wschodni brzeg jest zalesiony lasem mieszanym. Od strony zachodniej i południowej do jeziora przylegają niewielkie obszary podmokłych łąk i grunty orne.Zbiornik Margoniński. opis łowiska:

Akwen: Jezioro Margonińskie »
GPS: N 52o 56' 56" E 17o 5' 5"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Chodzież » Gmina: Margonin
Właściciel: Łowisko specjalne
Noclegi w pobliżu: Chodzież - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA

 

4.2
Oceń
(12 głosów)

Zbiornik Margoniński. mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł