Zaloguj się do konta

Zbiornik Margoniński.

Zbiornik jest typowym przykładem polodowcowego jeziora rynnowego. Usytuowane jest w kierunku północno-wschodnim, otoczone pagórkowatą okolica. Roślinność zanurzona występuje tylko kępowo, głównie jest to rogatek i moczarka kanadyjska. W płytszych zatokach spotkać można grążele. Trzcina, sitowie, pałka wąskolistna i tatarak zajmują tylko ok. 5 proc. Powierzchni zbiornika, tworząc wąskie pasy trzcinowisk.

Powierzchnia jeziora wynosi 215,5 ha, długość - ponad 5 kilometrów, w najszerszym miejscu jezioro ma niecałe 700 metrów. Średnia głębokość jeziora oscyluje wokół 7 metrów, natomiast w najgłębszym zmierzonym miejscu zanotowano niecałe 20 metrów. Jezioro zasilane jest licznymi strumieniami, z północnego krańca wypływa z niego rzeczka - Margoninka, wpadająca w okolicach wsi Zacharzyn do Noteci. Przy ujściu Margoninki znajduje się śluza piętrząca. Jezioro Margoninskie jest intensywnie zarybiane, cieszy się II klasa czystości.

Wschodni brzeg jest zalesiony lasem mieszanym. Od strony zachodniej i południowej do jeziora przylegają niewielkie obszary podmokłych łąk i grunty orne.

Opis łowiska

  • Akwen: Jezioro Margonińskie
  • GPS: N 52o 56' 56" E 17o 5' 5"
  • Położenie: Województwo: Wielkopolskie Powiat: Chodzież Gmina: Margonin
  • Właściciel: Łowisko specjalne
  • Ryby: Karp» Okoń» Pstrąg»

Mapa

Jak było dziś na rybach?

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej