Jezioro Mój - koło Kętrzyna

/ 6 komentarzy / 6 zdjęć


Jezioro Mój - Bezodpływowe jezioro położone w pobliżu ruin kwatery Hitlera jezioro położone na wschód od Kętrzyna w gminie Kętrzyn, w powiecie kętrzyńskim województwa warmińsko-mazurskiego, w dorzeczu rzeki Guber.
Jezioro ma powierzchnię 116,3 ha, a jego głębokość wynosi 4,1 m. Powierzchnia tafli wody wyniesiona jest 121 m n.p.m.. Jezioro ma kształt wydłużony z południa na północ. Jezioro ma długość ok. 2,3 km, a największą szerokość 1,0 km. Zbiornik płytki o wyrównanym dnie, mało rozwiniętej linii brzegowej, brzegach urozmaiconych, na przemian płaskich i wyniesionych, miejscami stromych.
Jezioro znajduje się na skraju gierłoskiego lasu. Od strony wschodniej jeziora położona jest wieś Gierłoż, a za linią kolejową Kętrzyn - Węgorzewo i drogą Czerniki - Parcz znajduje się Jezioro Siercze. Do Jezeziora Siercze dopływa woda z Jeziora Mój podziemnym rurociągiem. Przepływ wody regulowany jest upustem.
W czasie II wojny światowej w jeziorze było ujęcie wody na potrzeby Wilczego Szańca. Woda była doprowadzona do kwatery Hitlera rurociągiem wzdłuż linii kolejowej. Była to woda na potrzeby technologiczne. Woda do celów spożywczych w "Wilczym Szańcu" pobierana była z dwóch studni głębinowych. Warto będąc w okolicy zwiedzić powyższą kwaterę.
Brzegi jeziora porośnięte są pasem trzcin. W trzcinach ukryte są żeremia bobrów gdzie gnieździ się błotniak stawowy i łabędź. Jezioro ubogo zarośnięte. Wśród bardzo rzadkiej i nielicznie występującej roślinności zanurzonej przeważa rdestnica pływająca i grążel żółty. Jezioro jest też siedliskiem łabędzi. Duża populacja leszcza, płoci i krąpia. Trafiają się okazałe karpie i amury. Z ryb drapieżnych w jeziorze występują: okonie, sandacze, szczupaki i węgorze.
Nad jeziorem są dwie ogólnodostępne plaże. Na zachodnim brzegu jeziora znajduje się plaża gminna. (Dojazd: boczna droga w lewo, od drogi Czerniki - Gierłoż). Na prawo od tej plaży znajdują się domki letniskowe (głównie mieszkańców Karolewa). Druga plaża znajduje się po przeciwnej stronie jeziora, na jego wschodnim brzegu. (Dojazd: jadąc od Kętrzyna mijamy w miejscowości Gierłóż drogę w prawo do plaży nad Jez. Siercze i dalej w lesie skręcamy w lewo. Przy plaży na wschodnim brzegu jeziora jest leśne pole biwakowe. Plaża ta nazywana jest "przy kamieniu" - od głazu narzutowego leżącego nad jeziorem. Granitowy głaz ma obwód 9 m i wystaje ponad grunt na wysokość 1,25 m. Kamień jest pomnikiem przyrody..Jezioro Mój - koło Kętrzyna opis łowiska:

Akwen: Jezioro Mój »
GPS: N 54o 5' 35" E 21o 27' 44"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Kętrzyński » Gmina: Kętrzyn
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Olsztyn » (zobacz porozumienia Okręg PZW Olsztyn 2019r »)
Regulamin połowu:Zgodny z RAPR - PZW
Noclegi w pobliżu: Kętrzyn - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Olsztyn

 

4.2
Oceń
(5 głosów)

Jezioro Mój - koło Kętrzyna mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

David.DDavid.D
0
Opisze ktoś miejsca gdzie siąść żeby połapać ? Myślałem wybrać się ale nigdzie nie ma opinii i rad z której choćby strony usiąść . (2014-07-18 22:44)
molltomollto
0
Jeżeli chodzi o dojazd do plaży zwanej Kamieniem to jest błąd, mijamy zjazd na jezioro siercze i dworek Ewy Braun na który zjeżdżamy z głównej drogi na prawo i zaraz za nim mamy zjazd na lewo na drogę kamienistą i tą drogą dojedziemy do plaży kamień. (2015-07-02 12:47)
dallasekdallasek
0
Odświeży ktoś temat jak tam z rybostanem i na co można się nastawiać w okresie letnim??? I jak z opłatami np. tygodniowa? (2017-02-18 21:27)
grochu88grochu88
+1
Kolego dallasek rybostan jest tam bardzo zróżnicowany dominuje wszędobylski leszcz i krąp . Jeżeli jesteś członkiem pzw to tygodniowe pozwolenie kosztuje 50zł, trzydniowe 35zł, jednodniowe 15zł. Jak masz jakieś konkretne pytania to śmiało pisz. Mieszkam blisko tego jezioro często tam wedkuje. (2017-02-19 12:24)
Patrys568Patrys568
0
Witam wybieram sie na wakacje wlasnie nad jezioro moj. Jaki sposob wedkowania najbardziej sprawdza sie na jeziorze? Splawik grunt? Prosze o jakies porady. Pozdrawiam (2017-06-21 13:32)
szydlosszydlos
0
Koledzy ktorzy mieli doświadczenie z tą wodą, jest tam realna szansa na spotkanie z sandaczem? (2018-07-16 09:09)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy