Jezioro Mój - koło Kętrzyna

/ 8 komentarzy / 6 zdjęć


Jezioro Mój - Bezodpływowe jezioro położone w pobliżu ruin kwatery Hitlera jezioro położone na wschód od Kętrzyna w gminie Kętrzyn, w powiecie kętrzyńskim województwa warmińsko-mazurskiego, w dorzeczu rzeki Guber.
Jezioro ma powierzchnię 116,3 ha, a jego głębokość wynosi 4,1 m. Powierzchnia tafli wody wyniesiona jest 121 m n.p.m.. Jezioro ma kształt wydłużony z południa na północ. Jezioro ma długość ok. 2,3 km, a największą szerokość 1,0 km. Zbiornik płytki o wyrównanym dnie, mało rozwiniętej linii brzegowej, brzegach urozmaiconych, na przemian płaskich i wyniesionych, miejscami stromych.
Jezioro znajduje się na skraju gierłoskiego lasu. Od strony wschodniej jeziora położona jest wieś Gierłoż, a za linią kolejową Kętrzyn - Węgorzewo i drogą Czerniki - Parcz znajduje się Jezioro Siercze. Do Jezeziora Siercze dopływa woda z Jeziora Mój podziemnym rurociągiem. Przepływ wody regulowany jest upustem.
W czasie II wojny światowej w jeziorze było ujęcie wody na potrzeby Wilczego Szańca. Woda była doprowadzona do kwatery Hitlera rurociągiem wzdłuż linii kolejowej. Była to woda na potrzeby technologiczne. Woda do celów spożywczych w "Wilczym Szańcu" pobierana była z dwóch studni głębinowych. Warto będąc w okolicy zwiedzić powyższą kwaterę.
Brzegi jeziora porośnięte są pasem trzcin. W trzcinach ukryte są żeremia bobrów gdzie gnieździ się błotniak stawowy i łabędź. Jezioro ubogo zarośnięte. Wśród bardzo rzadkiej i nielicznie występującej roślinności zanurzonej przeważa rdestnica pływająca i grążel żółty. Jezioro jest też siedliskiem łabędzi. Duża populacja leszcza, płoci i krąpia. Trafiają się okazałe karpie i amury. Z ryb drapieżnych w jeziorze występują: okonie, sandacze, szczupaki i węgorze.
Nad jeziorem są dwie ogólnodostępne plaże. Na zachodnim brzegu jeziora znajduje się plaża gminna. (Dojazd: boczna droga w lewo, od drogi Czerniki - Gierłoż). Na prawo od tej plaży znajdują się domki letniskowe (głównie mieszkańców Karolewa). Druga plaża znajduje się po przeciwnej stronie jeziora, na jego wschodnim brzegu. (Dojazd: jadąc od Kętrzyna mijamy w miejscowości Gierłóż drogę w prawo do plaży nad Jez. Siercze i dalej w lesie skręcamy w lewo. Przy plaży na wschodnim brzegu jeziora jest leśne pole biwakowe. Plaża ta nazywana jest "przy kamieniu" - od głazu narzutowego leżącego nad jeziorem. Granitowy głaz ma obwód 9 m i wystaje ponad grunt na wysokość 1,25 m. Kamień jest pomnikiem przyrody..Jezioro Mój - koło Kętrzyna opis łowiska:

Akwen: Jezioro Mój »
GPS: N 54o 5' 35" E 21o 27' 44"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Kętrzyński » Gmina: Kętrzyn
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Olsztyn » (zobacz porozumienia Okręg PZW Olsztyn 2023r »)
Regulamin połowu:Zgodny z RAPR - PZW
Noclegi w pobliżu: Kętrzyn - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Olsztyn

 

3.6
Oceń
(7 głosów)

Jezioro Mój - koło Kętrzyna mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

David.DDavid.D
+1
Opisze ktoś miejsca gdzie siąść żeby połapać ? Myślałem wybrać się ale nigdzie nie ma opinii i rad z której choćby strony usiąść . (2014-07-18 22:44)
molltomollto
+1
Jeżeli chodzi o dojazd do plaży zwanej Kamieniem to jest błąd, mijamy zjazd na jezioro siercze i dworek Ewy Braun na który zjeżdżamy z głównej drogi na prawo i zaraz za nim mamy zjazd na lewo na drogę kamienistą i tą drogą dojedziemy do plaży kamień. (2015-07-02 12:47)
dallasekdallasek
+1
Odświeży ktoś temat jak tam z rybostanem i na co można się nastawiać w okresie letnim??? I jak z opłatami np. tygodniowa? (2017-02-18 21:27)
grochu88grochu88
+2
Kolego dallasek rybostan jest tam bardzo zróżnicowany dominuje wszędobylski leszcz i krąp . Jeżeli jesteś członkiem pzw to tygodniowe pozwolenie kosztuje 50zł, trzydniowe 35zł, jednodniowe 15zł. Jak masz jakieś konkretne pytania to śmiało pisz. Mieszkam blisko tego jezioro często tam wedkuje. (2017-02-19 12:24)
Patrys568Patrys568
+1
Witam wybieram sie na wakacje wlasnie nad jezioro moj. Jaki sposob wedkowania najbardziej sprawdza sie na jeziorze? Splawik grunt? Prosze o jakies porady. Pozdrawiam (2017-06-21 13:32)
szydlosszydlos
+1
Koledzy ktorzy mieli doświadczenie z tą wodą, jest tam realna szansa na spotkanie z sandaczem? (2018-07-16 09:09)
molltomollto
+1
Szydlos, podobno kiedys był sandał w tej wodzie ale raczej tubylcy i PZW sprawnie się nim zajeło, podobno są tam ładne karpie ale czy jeszcze są tego też nikt nie wie, to jezioro jest bardzo łatwe dla kłusoli do stawiania sieci, nikt tego nie pilnuje i dno równe jak lotnisko (2019-10-23 20:29)
mario 80mario 80
+1
witam wlasnie z kumplem kupilismy łódke i planujemy w przyszlym roku powedkowac i zapytanie gdzie mozna wykupic pozwolenia na te jeziorko tak normalnie w sklepie mozna? (2019-11-04 09:56)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy