Jezioro Mój

/ 3 komentarzy / 6 zdjęć


"...18 kwietnia Henryk de Plock, komendator wielki, z wielkim wojskiem Krzyżaków na Wicienia z Litwą bezpiecznego przypadł, tam Litwę posiekli, drugie powiesili, ostatek w jeziorze potopili. Tak się Pan Bóg bluźnierstwa pomścił. Krzyżacy na pamiątkę tego zwycięstwa klasztor panieński w Toruniu założyli..." W 1311 r. nad jeziorem zakończyła się średniowieczna bitwa, znana jako "bitwa pod Wopławkami". Kronikarz Murinius tak to właśnie opisał .

Jezioro jest położone na wschód od Kętrzyna w gminie Kętrzyn, w powiecie kętrzyńskim województwa warmińsko-mazurskiego, w dorzeczu rzeki Guber. Jezioro ma powierzchnię 116,3 ha, a jego głębokość wynosi 4,1 m. Powierzchnia tafli wody wyniesiona jest 121 m n.p.m.. Jezioro ma kształt wydłużony z południa na północ. Jezioro ma długość ok. 2,3 km, a największą szerokość 1,0 km. Połączone jest podziemnym kanałem z jeziorem Siercze . ..." Jezioro znajduje się na skraju gierłoskiego lasu. Od strony wschodniej jeziora położona jest wieś Gierłoż , znana nam z drugiej wojny światowej jako – Wilczy Szaniec .

Nad jeziorem są dwie ogólnodostępne plaże. Na zachodnim brzegu jeziora znajduje się plaża gminna. (Dojazd: boczna droga w lewo, od drogi Czerniki - Gierłoż). Na prawo od tej plaży znajdują się domki letniskowe (głównie mieszkańców Karolewa). Druga plaża znajduje sie po przeciwnej stronie jeziora, na jego wschonim brzegu. (Dojazd: jadąc od Kętrzyna mijamy w miejscowści Gierłoż drogę w prawo do plaży nad Jez. Siercze i dalej w lesie skręcamy w lewo. Przy plaży na wschodnim brzegu jeziora jest leśne pole biwakowe. Plaża ta nazywana jest "przy kamieniu" - od głazu narzutowego leżącego nad jeziorem. Granitowy głaz ma obwód 9 m i wystaje ponad grunt na wysokość 1,25 m. Kamień jest pomnikiem przyrody. Wędkowanie na tym akwenie jest ciężkie z racji braku kładek i wypożyczalni sprzętu pływającego . Mamy za to mnóstwo luk w trzcinach , które można wykorzystać do zasiadek . W latach 80 do tego akwenu dołączył karp . Moją ulubioną rybą , którą mam przyjemność łowić na tym jeziorze jest leszcz i zapewniam ,że sporo go tam pływa . Czasami trafia się ładny złoty karaś . Co do karpia to nie raz widziałem co potrafi zrobić ze sprzętem i jestem pewien , że pływają tam prawdziwe potwory . Z ryb drapieżnych występuje tam okoń , szczupak , sandacz i węgorz . Mamy tu do czynienia z pięknym łowiskiem , nie tylko pod względem wędkarskim ale i historycznym , dlatego serdecznie zapraszam do odwiedzenia tego miejsca .


Jezioro Mój opis łowiska:

Akwen: Jezioro Mój »
GPS: N E
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Kętrzyński » Gmina: Kętrzyn
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Olsztyn » (zobacz porozumienia Okręg PZW Olsztyn 2023r »)
Regulamin połowu: Woda PZW , Okręg PZW Olsztyn (zobacz porozumienia Okręg PZW Olsztyn 2010r)
Noclegi w pobliżu: meteor-turystyka.pl
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Olsztyn

 

4.3
Oceń
(22 głosów)

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Soli ubiegłeś mnie. Ja planowałem o tym łowisku coś napisać. Jeziorko te naprawdę jest fajnym łowiskiem. Choć muszę przyznać iż w nim jest sporo jazgacza i krąpia.
(2010-05-04 21:52)
u?ytkownik16122u?ytkownik16122
0
Jak wszędzie . Trzeba zmienić taktykę i zakładać na hak grubsze kąski .
(2010-05-05 22:15)
chomikchomik
0
Jazgarzy to mało tam połapałem ale węgorzy i sandaczy to z całą odpowiedzialnością moge powiedzieć ze jest sporo. (2010-05-25 14:31)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy