Jezioro Niepruszewskie – Zborowo

/ 2 komentarzy / 2 zdjęć


W Zborowie zlokalizowany jest profesjonalny betonowy slip, z którego poza sezonem można korzystać bezpłatnie. Niestety w sezonie bodajże w godzinach 10-18 jest to płatne – około 40 pln. Miejsca do parkowania jest sporo, również poza sezonem parkowanie jest bezpłatne w sezonie niestety nie. Przy slipie wodnym zamontowane są kamery, które obejmują pobliski parking, niestety nie wiem czy nagrania poza sezonem są w ogóle jakoś archiwizowane, ale na pewno działa to jako straszak na potencjalnych fanów cudzej własności.
Woda niestety nie jest zbyt czysta swoją przejrzystością przypomina inne wielkopolskie jeziora otoczone polami, wydaje mi się, że widoczność jest w granicach 30-40 cm. Ja osobiście polowałem tam dotychczas tylko na ryby drapieżne, także nie wiem jaki jest tam stan innych ryb, zamierzam to sprawdzić w przyszłym roku.
Natomiast odnośnie ryb drapieżnych na tym zbiorniku można spotkać ładne okonie, szczupaki i sandacze. Osobiście jeszcze nie trafiłem na duże sandacze (maksymalnie 32 cm) sztuka ta udała się już kilkukrotnie znajomemu, ale sam osobiście widziałem ślady na echo które swoim wyglądem bardzo przypominały przyzwoite sandacze (choć podobne ślady dają również leszcze). Ostatnio jak nastawiłem się na sandacza udało mi się skusić całkiem fajnego szczupaczka.
Jezioro ma słabe dojście z brzegu, choć jest zbudowanych wiele pomostów, niestety do niektórych można się dostać tylko z łódki. Występują miejsca bardzo fajnie zarośnięte trzciną przez setki metrów do których niestety jest dostęp tylko z łódki. Głębokość przy trzcinach waha się od mniej więcej od 3 m do 0,5 metra. Rzucając blisko trzcin możemy spotkać się z mocnymi zaczepami o duże kawałki zatopionych gałęzi, gdyż sporą część brzegu porastają duże drzewa.
Samo dno kawałek od brzegu jest dosyć czyste i twarde jednakże w wielu miejscach występuje kilkucentymetrowa miękka warstwa co da się wyczuć przy jigowaniu przynętami z ciężkimi główkami.
Jeśli od slipu w Zborowie popłyniemy w prawo (w lewo znajduje się plaża i strefa dla skuterów wodnych itp.) będziemy nieco osłonięci od wiatru i łowi się dosyć przyjemnie, niestety po pokonaniu takiego występku lądu napotka nas dosyć duży ruch wody i wiatr, przez co nawet kilkunasto-kilogramowa kotwica nierzadko się przemieszcza (i to przy malej łódce).
Ludzi łowiących z jednostek pływających przy ładnej pogodzie jest sporo i nierzadko trzeba czekać nawet w kolejce, aby się zwodować, bo z tego slipu korzystają także ludzie chcący rekreacyjnie popływać np. skuterem wodnym. Jednakże już na samej wodzie osoby pływające rekreacyjnie w żaden sposób nie przeszkadzają wędkarzom, gdyż są wyznaczone miejsca a także dni i czas w których mogą oni pływać na takich sprzętach. Jest to dosyć fajnie zorganizowane, także nie trzeba się obawiać jakiś sporych fal np. od szalejących skuterów wodnych.
Dojazd do plaży w Zborowie jest bardzo przyjemny, droga co prawda nie jest pierwszej świeżości, ale da się dojechać niemal każdym autem. Jeśli pojedziemy od Dopiewa należy skręcić w lewo zaraz za stacją kontroli pojazdów (która będzie zlokalizowana po prawej stronie). Napotkamy wtedy na dość wąską drogę z aleją drzew, na której są przygotowane tzw. mijanki gdyż 2 auta (z powodu blisko rosnących drzew) nie są w stanie się minąć. Droga ta ma kilka kilometrów na jej końcu należy skręcić w prawo i na koniec jak już miniemy zabudowania skręcamy w lewo przed linią drzew i już praktycznie jesteśmy na miejscu. Na wprost Nas powinien być widoczny dość duży szary budynek, po którego prawej stronie znajduje się betonowy slip.Jezioro Niepruszewskie – Zborowo opis łowiska:

Akwen: Jezioro Niepruszewskie »
GPS: N 52o 22' 32" E 16o 37' 25"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Poznański » Gmina: Buk
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Poznań » (zobacz porozumienia Okręg PZW Poznań 2024r »)
Noclegi w pobliżu: Tarnowo Podgórne - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Poznań

 

4.7
Oceń
(13 głosów)

Jezioro Niepruszewskie – Zborowo mapa:- opinie i komentarze

erykomerykom
0
U mnie na pobliskim zalewie nie połowi w słoneczny dzień ponieważ jest plaga skuterowców a woda naprawdę bogata w ryby.Przydałoby się takie rozwiązanie jak na tej wodzie którą opisujesz (2016-11-15 14:34)
Pawelski13Pawelski13
0
Konkretny opis odnośnie jeziorka, dojazdu,etc. U nas na Sulejowie od dwóch lat dopuścili silniki spalinowe bez jakichkolwiek ograniczeń i wyznaczonych stref. Samowolka na maxa, pływają gdzie chcą i jak chcą, startują przy plażach - tam gdzie kąpią się ludzie, przepływają przy łódkach.. Mam nadzieję że w końcu ktoś zrobi z tym porządek. (2016-11-19 10:41)

skomentuj ten artykuł