Jezioro Nyskie

/ 9 zdjęć


Jezioro Nyskie (Jezioro Głębinowskie, Zbiornik Nysa) – zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej zbudowany w 1971 r.

Jezioro jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie miasta powiatowego Nysa, przy międzynarodowej trasie Częstochowa – Kłodzko (droga krajowa nr 46).

Zapora tworząca jezioro jest betonowo-ziemna, o długości 2 km i wysokości do 20 m. Powierzchnia jeziora to 2077 hektarów, pojemność całkowita zbiornika to 123,44 miliona metrów³, w tym stała rezerwa powodziowa w sezonie letnim wynosi 51,7 miliona metrów³.

Jezioro Nyskie powstało, przez zalanie wodą znacznego obszaru gminy Nysa. Większość tego obszaru stanowił las, wysiedlono ludzi i zburzono wsie: Brzezina Polska, Miedniki, Różanka oraz częściowo Głębinów.

Przy odpływie zbiornika znajduje się elektrownia wodna (czteroturbinowa) z pracującymi dwiema turbinami Kaplana o łącznej mocy 4,8 MW, zasilająca sieć energetyczną kraju. Przepływ wynosi 2*30,5 m³/s, przy różnicy poziomów 20 m. Średni przepływ wieloletni u ujścia Nysy Kłodzkiej do Odry wynosi 50m³/s, przepływ nie powodujący strat w infrastrukturze poniżej zapory zależy od wezbrania Odry i waha się w zakresie 150 – 190 m³/s, natomiast w lipcu 1997r (powódź tysiąclecia) przepływ ten wynosił ponad 950 m³/s. Wówczas zrzut awaryjny z Jeziora Nyskiego zalał między innymi Nysę, Lewin Brzeski, liczne wsie w dorzeczu rzeki, jak i przyczynił się do znacznego podniesienia się wody w Odrze, która zalała Wrocław.

Obecnie Jezioro Nyskie i Otmuchowskie wraz z przyległymi terenami tworzą obszar Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego, ponieważ nad brzegami zbiornika występuje wiele gatunków ptaków (mewa czarnogłowa, mewa srebrzysta, rybitwa rzeczna, czapla biała, łęczak, biegus malutki, biegus zmienny, brodziec piskliwy, cyraneczka, czajka, kulik wielki, kwokacz, siewnica).

Do zbiornika oprócz Nysy Kłodzkiej uchodzą rzeki: Świdna, Widna, Biała Głuchołaska. W części zachodniej wydobycie żwiru doprowadziło do powstania niedużych wysp, których liczba zależy od aktualnego poziomu wody.

Północno-wschodni brzeg jeziora jest piaszczysty, tworząc naturalne piaszczyste plaże. Wzdłuż brzegu znajdują się ośrodki wczasowe z bazą noclegową (sezonowa), oraz porty jachtowe, największy to Nyski Ośrodek Rekreacji.

Jezioro Nyskie jest bogate w wiele gatunków ryb takich jak: sandacz, szczupak, okoń, leszcz, krąp, karp, płoć, jaź, jazgarz

Osobiście wędkuję tam od strony miejscowości Głębinów na tzw. schodkach. Należy wówczas zaopatrzyć się w specjalne podpórki do wędek, ponieważ grunt jest tutaj wybetonowany oraz schodzi się do lustra wody pod dużym kątem (w przypadku ulewy łatwo o poślizg).

Odławiam w szczególności piękne leszcze na zestawy z koszyczkiem lub sprężyną zanętową. Przynętą podstawową dla mnie są czerwone robaki (gnojaczki), których pęczek umieszczam na haczyku. Rzadziej pęczek białych robaków, pinek lub kanapka.

Podczas gdy wieje wiatr wędkowanie jest znacznie utrudnione, ponieważ wysokie fale biją o brzeg a ruchy wody ściągają przynętę do brzegu (nawet przy stosowaniu koszyczków z dużym obciążeniem).

Jest również możliwość połowu z łodzi (można wypożyczyć). Wielu wędkarzy przyjeżdza na ryby aby zmierzyć się tutaj z "sandaczem życia". Są tutaj takie nawet ponad 10 kg.

Warto wybrać się tam na ryby a także na dłuższy urlop (niestety wymagana jest dopłata 80 zł jeżeli jesteś wędkarzem okręgu sieradzkiego).

Polecam Kierownik:)Jezioro Nyskie opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Nyskie »
GPS: N 50o 27' 3" E 17o 15' 47"
Położenie: Województwo: Opolskie » Powiat: Nysa » Gmina: Nysa
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Opole » (zobacz porozumienia Okręg PZW Opole 2023r »)
Regulamin połowu:RAPR, Okręg PZW Opole, PZW Nysa
Noclegi w pobliżu: Głębinów - meteor
Tagi łowiska: OPOLSKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Opole

 

4.3
Oceń
(6 głosów)

Jezioro Nyskie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł