Jezioro Omińskie - Ustronie (Fibiszki)

/ 1 komentarzy / 4 zdjęć


Ustronie (J. Omińskie) to z pewnością najczystsze jezioro w pobliżu Leszna. Jest stosunkowo małym, ale urokliwym akwenem. Jeżeli chodzi o dane morfologiczne to jego powierzchnia wynosi zaledwie 8,7 ha. Układ dna tworzy swoisty "lejek", osiągający w centralnie położonym punkcie maksymalną głębokość - 7,7 m, średnia głębokość wynosi 3,5 m. Kształt jeziora zbliżony jest do okręgu. Długość zbiornika wynosi 410 m, szerokość - 310 m. Dno opada bardzo stromo w kierunku centralnego punktu jeziora.

W przeszłości to "leśne" jeziorko posiadało połączenie z Jeziorem Świerczyńskim Wielkim.
Fibiszki (inna nazwa) można z pewnością zaliczyć do jezior linowo-szczupakowych. W okresie letnim roślinność zanurzona, porastająca stoki tego akwenu tworzy tzw. ,;drugie dno". W gąszczu roślinności podwodnej, swoją ostoję mają wspaniałe okazy lina. Najlepsze ich połowy przypadają na maj i czerwiec. Jest to bowiem okres, kiedy roślinność zanurzona nie wytworzyła jeszcze "drugiego dna". Sporo jest tu szczupaka, który jednak z powodu nadmiaru tego gatunku, nie osiąga znacznych rozmiarów. Wtóruje mu okoń, który ma tu dobre warunki przyrostu i często duże okazy stają się przyłowem żywcowych zestawów. Jeżeli chodzi o ryby spokojnego żeru, to reprezentują je licznie występujące wzdręga, płoć, rzadziej leszcz (rekordowy leszcz został złowiony siecią w latach osiemdziesiątych - ważył 5 kg), krąp, oraz przyzwoite okazy karpia, amura i tołpygi, które maja tu znakomite warunki rozwoju.Podczas linowych zasiadek można też przyhaczyć pięknego złocistego karasia.

Roślinność wynurzona tworzy szeroki na ok. 2-5m pas pas wokół brzegów jeziora, w którym dominuje trzcina, sit, pałka wodna, tatarak, manna mielec. Bogatą roślinność zanurzoną reprezentują moczarka kanadyjska, wywłócznik, rogatek i jezierza mniejsza. Położone w znacznej odległości od pobliskich miejscowości i hałaśliwych ulic stanowi wspaniałe miejsce wypoczynku przy wędce.

Zbiornik posiada dosłownie kilka stanowisk brzegowych, przez co łowi się tu głownie z łodzi. Latem jest tu dzikie kąpielisko, które swoim obruszonym dnem przyciąga na żerowanie wiele gatunków ryb, które w tym okresie są ukryte w bogatej roślinności podwodnej.Jezioro Omińskie - Ustronie (Fibiszki) opis łowiska:

Akwen: Jezioro Świerczyńskie Małe »
GPS: N 51o 55' 23" E 16o 43' 32"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Leszczyński » Gmina: Osieczna
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Poznań » (zobacz porozumienia Okręg PZW Poznań 2020r »)
Regulamin połowu:Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW
Noclegi w pobliżu: Osieczna - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Poznań

 

4.9
Oceń
(10 głosów)

Jezioro Omińskie - Ustronie (Fibiszki) mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

wernerekwernerek
0
witam.. czy ta miejscówka nadal należy do PZW?? wystarczy karta czy dodatkowe jakieś opłaty??
(2011-12-29 19:37)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy