Zaloguj się do konta

Jezioro Ożewo

Ożewo jest to zbiornik sąsiadujący ze znanym oraz większym od siebie Okminem. Leży wzdłuż drogi nr 652 (Suwałki- Filipów) nieopodal wsi Osowa. Jezioro typu rynnowego o kamienistych brzegach i w miarę rozwiniętej linii brzegowej, otoczone jest przede drzewami liściastymi, głównie olszyną. Dużo brzegów posiada strome skarpy. Zbiornik jest ubogi w rośliny powierzchniowe, ale za to dno jest porośnięte licznymi gatunkami roślin utrudniającymi wędkowanie.

Średnia głębokość jeziora wynosi 18,3 m, zaś maksymalna głębina - 55,5 m. Zajmuje ono powierzchnię 55 ha, przy długości 1450 m i szerokości średniej 400 m, a maksymalnej (w środkowej części, na wprost przeciwległych dwu zatok) 625 m. Leży na wysokości 191,3 m n.p.m.

Jest to jezioro typu sielawowego. Występują tu takie gatunki jak: okoń, szczupak, lin, płoć, leszcz, wzdręga, węgorz, sielawa, oraz sieja.

Dominującą rybą i najchętniej przeze mnie poławianą jest tutaj okoń. Można go sobie tutaj przyzwoicie połowić na lekki spinning. Przynęty na które najlepiej bierze to małe twistery oraz obrotówki. Okoń i szczupak występuje praktycznie wszędzie. Większego szczupaka oraz okonia trzeba szukać w głębszych partiach wody gdzie potrzebna jest do tego łódka. Na leszcza oraz grubą płoć najlepsze są brzegi od strony wsi Taciewo. Najlepsza jest gruntówka oraz ciężka odległościówka. Na lina polecam płytsze zatoki, gdzie żeruje w podwodnej roślinności.

Jezioro jest regularnie odławiane przez rybaków ze spółki wędkarskiej, która jest również użytkownikiem jeziora. Trzeba więc uważać na ich sieci, co jest bardzo dużym problemem dla wędkarzy. Zezwolenie można wykupić we wsi Czarnakowizna (przy jeziorze Okmin) u prezesa spółki.

Aby dojechać do jeziora należy jechać drogą Suwałki- Filipów nr 652, następnie za znakiem wsi Osowa jechać jeszcze ponad 1 km i skręcić w piaszczystą drogę gdzie znajduje się znak Turówka Stara. Można również dojechać od Turówki Nowej oraz Taciewa. Miejsc na kemping albo namiot jest niewiele, ponieważ brzegi zazwyczaj są prywatne.

Opis łowiska

  • Akwen: Jezioro Ożewo
  • GPS: N 54o 8' 52" E 22o 48' 43"
  • Położenie: Województwo: Podlaskie Powiat: Suwalski Gmina: Suwałki
  • Właściciel: Łowiska komercyjne
  • Ryby: Sieja» Sielawa» Szczupak»
  • Regulamin: Według amatorskiego połowu ryb

Mapa

Opinie (4)

margor1976

Jezioro jest regularnie odławiane przez rybaków ze spółki WĘDKARSKIEJ, która jest również użytkownikiem jeziora.  jezioro znam, generalnie z rybą coraz cieniej, ale opis całkiem ciekawy..................no i popraw tego byka, spółka wędkarska? nigdy o takiej nie słyszałem. [2011-06-28 17:09]

krystian994

Znam te jezioro kilka razy tam łowiłem jednak marne efekty. Słyszałem że co roku jest odławiane. [2012-02-18 13:59]

Kamiltransman

Te jezioro było efektowne jakieś 10-12 lat temu, teraz podejrzewam ze nie ma sensu tam jechać... [2013-01-25 13:02]

Kamiltransman

Te jezioro było efektowne jakieś 10-12 lat temu, teraz podejrzewam ze nie ma sensu tam jechać... [2013-01-25 13:03]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.