Zaloguj się do konta

Jezioro Pauzeńskie ( puzy )

Jezioro Pauzeńskie zwane inaczej pod nazwą Puzy. Położone w woj. Warmińsko - mazurskim na północnych obrzeżach Ostródy. Dojazd od osiedla plebiscytowego z możliwością zwodowania łodzi. Ośrodek wypoczynkowy we wsi Ruś Mała oraz Kaczory. Linia brzegowa jest urozmaicona i nieregularna. Szuwar porasta brzegi zwartym pasem, osiągającym miejscami szerokość ponad 140 m. Posiada dużo urozmaiconych zatok i półwyspów.Brzegi są różnej wysokości, od pagórkowatych i stromych na północy do płaskich i podmokłych na południu. Na północnym-wschodzie dopływa Szelążnica z jeziora Szeląg Wielki, a na południowym-wschodzie Kanał Ostródzki. Na południu znajduje się wypływ Szelążnicy, nazywanej na tym odcinku Kanałem Pauzeńskim do jeziora Drwęckiego. Wysokość nad poziomem morza 96.7 m. Powierzchnia jeziora 211.80ha. Bardzo płytki akwen o największej głębokości nie przekraczającej 2 m. i średniej 0,7m. Maksymalna długość jeziora 3770.0m i szerokości 1150.0m. Objętość jeziora 1482.6 tys. m3. Długość linii brzegowej 13700.0m.

Opis łowiska

 • Akwen: Jezioro Pauzeńskie
 • GPS: N 53o 43' 21" E 19o 57' 36"
 • Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie Powiat: Ostróda Gmina: Ostróda
 • Właściciel: Łowiska komercyjne
 • Ryby: Leszcz» Lin» Okoń» Płoć» Sandacz» Szczupak» Węgorz»
 • Regulamin: Sezon letni na wędkowanie z brzegu trwa od 1.04.2010r. do 15.12.2010r.
  z łodzi od 1.06.2010 do 15.12.2010r.
  sezon połowów zimowych z brzegu i lodu od 16.12.2010r. do 31.03.2011r.
  Wędkowanie jest dozwolone od świtu do zmierzchu, z lodu także w nocy.
  Zezwala się na wędkowanie z brzegu w porze nocnej na wybranym jeziorze po uiszczeniu dodatkowej opłaty w wysokości równej opłacie za połów dzienny z brzegu na dane jezioro.
  Wykupienie zezwolenia na cały sezon na jedno jezioro licencyjne upoważnia również do wędkowania na wszystkich jeziorach ogólnie udostępnionych Gospodarstwa Rybackiego Ostróda zgodnie z rodzajem zezwolenia.
  Ustala się dobowe limity połowu na wodach gospodarstwa: 10kg ryb ogółem; szczupak-3szt; lin-4szt; węgorz-3szt; sandacz 2szt
  Wymiary ochronne na wodach gospodarstwa: okonia-15cm; karpia-30cm.
  Wykupienie zezwolenia specjalnego na połów ryb w jeziorze Szeląg Mały upoważnia do wędkowania tylko na tym jeziorze, jezioro jest udostępnione do wędkowania w miesiącach VI-IX tylko z brzegu, natomiast z łodzi w lipcu i sierpniu 2010r.
  Wędkowanie na jeziorach Isąg i Łęguty wymaga wykupienia zezwolenia z pieczątką Konserwatora Przyrody i stosowania się do specjalnego regulaminu połowów.
  Młodzież do 16 roku życia może wędkować bezpłatnie pod opieką osoby dorosłej posiadającej zezwolenie. Odłowione ryby muszą się mieścić w limicie połowu opiekuna.
  Młodzieży 16-18 letniej posiadającej kartę wędkarską oraz osobom powyżej 70 roku życia przysługuje 50% zniżki przy wykupie zezwolenia na cały sezon (nie dotyczy połowów nocnych). Zezwolenia ulgowe są do nabycia tylko w siedzibie gospodarstwa.
 • Opłaty: Dwie wędki z brzegu 140zł. Dwie wędki z brzegu i łodzi lub spinning z łodzi 170 zł. Zezwolenie zimowe cały sezon 90 zł. 1 dzień z brzegu 25 zł. z łódki i spining 35 zł. 3 dni z brzegu 50 zł. z łodzi i spining 75 zł. 7 dni z brzegu 95 zł. z łódki 115 zł.

Mapa

Opinie (1)

Abett

Faktycznie jezioro badzo płytkie i raczej zanieczyszczone. W okresie letnim bardzo silne zakwity, zielono-mleczna woda nie wróży niczego dobrego. Dominujące ryby, to Krąp, Ukleja i Płoć. Stosunkowo wysokie opłaty za wędkowanie. Ryby które miałem wątpliwą przyjemność tam łowić były w złej kondycji - świadczył o tym brak właściwego dla poszczególnych gatunków ubarwienia (blade - niemal białe), fizycznie słabe, co każdy wędkarz jest w stanie ocenić podczas holu. Przyznam, że z taką sytuacją spotkałem się po raz pierwszy, no ale to już pytanie do ichtiologów. Ponadto okolica raczej nieciekawa (no ale to moje subiektywne odczucie - szczególnie przeszkadzały mi zabudowania tuż nad brzegiem jeziora), na wodzie liczne łodzie motorowe, ścigacze, a oczekiwałem, że zgodnie z informacją zamieszczoną w Internecie, na jeziorze obowiązuje strefa ciszy. Reasumując, jezioro nie spełnia oczekiwań nawet mało wybrednych wędkarzy. Na szczęście w okolicy są jeszcze czyste jeziora jak chociażby Szeląg Wielki. [2015-08-22 00:01]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.