Leży na terenie miasta i gminy Pniewy, przy drodze krajowej nr 92 , Poznań-Gorzów.

Typ jeziora: karpiowy. Jezioro ma kształt owalny, jest dość płytkie i silnie zamulone. Duży wpływ na przyspieszenie eutrofizacji tego zbiornika wywierają ścieki z miasta Pniewy. W okresie ostrych zim jezioro jest podatne na przyduchę, tak było m.in. w 1991 roku, kiedy to wyginęło prawie całe pogłowie ryb, co z kolei spowodowało zmianę typu rybackiego jeziora z linowo-szczupakowego na jezioro karpiowe. Co roku jezioro jest dorybiane, systematycznie przerzuca się ryby z innych jezior. Jezioro posiada dopływ z jeziora Lubosz Wielki oraz odpływ rzekę Nagielnicę.

Powierzchnia jeziora wynosi 59,7 ha. Średnia głębokość wynosi 1,5 m, a maksymalna 3,3 m. Długość maksymalna jeziora to 1120 m, a szerokość 800 m.

Dno jest zróżnicowane. Posiada 3 głęboczki i wyniesienie dna w postaci wyspy o pow. 0,1 ha. Dno prawie całkowicie pokryte jest osadami organicznymi o miąższości od 0,3 do 1 m.

Roślinność wynurzona zajmuje szeroki pas wzdłuż linii brzegowej, jest to głównie trzcina pospolita, tatarak i turzyca.

Roślinność zanurzona jest słabo rozwinięta, ze względu na małą przejrzystość wody, jedynie przy północno -zachodnim brzegu jeziora występuje rdestnica kędzierzawa i wywłócznik.

Rośliny o liściach pływających - pojedyncze zespoły grzybienia żółtego, grążela białego i rzęsy trój rowkowej.

Przeźroczystość wody latem wynosi 20 cm, wiosną 50 cm. Z powodu ścieków komunalnych w jeziorze występują zakwity fitoplanktonu.

Gatunki ryb: karp, węgorz, amur, szczupak, tołpyga, okoń, lin, karaś złocisty, leszcz, krąp, płoć, wzdręga, ukleja, sandacz.

Warunki wędkowania. Z uwagi na częściową zabudowę linii brzegowej przez miasto oraz kąpielisko miejskie i silne zarośnięcie brzegów roślinnością wynurzoną - znacznie ograniczone warunki do wędkowania. Dla wytrwałych wędkarzy duże okazy karpia i odradzające się powoli sandacze.


W klasyfikacji rybackiej jezioro określane jest typem karpiowym<1>. W okresie ostrych zim jezioro jest podatne na przyduchę. Tak było m.in. w 1991 roku, kiedy to wyginęło prawie całe pogłowie ryb, co z kolei spowodowało zmianę typu rybackiego jeziora z linowo-szczupakowego na jezioro karpiowe. Co roku jezioro jest dorybiane, systematycznie przerzuca się ryby z innych jezior. Z uwagi na częściową zabudowę linii brzegowej przez miasto oraz kąpielisko miejskie i silne zarośnięcie brzegów roślinnością wynurzoną występują tu znacznie ograniczone warunki do wędkowania.


Jezioro Pniewy opis łowiska:

Akwen: Jezioro Pniewy »
GPS: N 52o 30' 41" E 16o 14' 26"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Szamotulski » Gmina: Pniewy
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:1.zezwolenie jest ważne z karta wedkarską.

2.zezwala się łowic na dwie wędki z brzegu i jedną wędke z lodu.

3.ilość złowionych ryb ogranicza sie do 2 szczupaków, 2 sandaczy, 2 węgorzy, 2 karpi. Łączny dzienny odłów nie może przekraczać 5kg. ryb.

4.zabrania się łowić w miejscach oznaczonych jako tarliska i wyłączonych z odłowów wędkarskich.

5.zabrania się łowić od zachodu do wshodu słońca zgodnie z kalendarzem.

6.zabrania się samowolnego budowania stanowisk wędkarskich.

7.ustala się wymiar ochronny : szczupaka i sandacza 50cm.

8.nie przestrzeganie niniejszego regulaminu spowoduję cofnięcie pozwolenia bez odszkodowania.

9.UWAGA!!! PARKING DOZWOLONY W WYZNACZONYM MIEJSCU.
Noclegi w pobliżu: Pniewy - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA

 

4.5
Oceń
(8 głosów)

Jezioro Pniewy mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł