Jezioro Roś

/ 9 komentarzy / 3 zdjęć


Powierzchnia jeziora Roś to 1888 ha, długośc trochę ponad 11 km, szerokość 2 km, maksymalna głębokość to 31 m, jednak głębokość północnego ramienia nie przekracza metra, dodatkowo ta część jest bardzo zarośnięta.
Jezioro Roś składa się z czterech odnóg. Uchodzą do niego rzeczki: Wilkus, Konopka i Święcek, a wypływa z niego Pisa. Jezioro łączy się z takimi jeziorami jak: Śniardwy, Kocioł, Głębówko.
Jego kształt przypomina rozpłaszczone "S". Przy brzegach jeziora znajdują się podmokłe łąki, a od strony południowo - wschodniej i centralnej rosna lasy. W trzcinach zamieszkuje ogrom ptactwa wodnego.

Charakterystyczny kształ i położenie jezioro nie przyciąga zbyt wielu żeglarzy. Przede wszystkim dlatego, że trzeba się do niego dostać poprzez mało atrakcyjny kanał Jegliński - nie obejdzie się bez położenia masztu, natomiast już na samym jeziorze opanowanie sterowania żaglami jest nieodzowne. A dzieki temu jezioro Roś idealne jest dla wędkarzy.

Roś to typ sielawowy. W centralnej części jeziora znajduje się tzw. sielawowa głębia. Na szczupaka zasadzić się najlepiej w okolicach pojedynczych, zarośniętych oczek przy odnodze północnej. Można też złowić boleń, a także natrafić na okoniowe stada.

Podobno w miejscu, gdzie do jeziora wpada Kanał Jedliński można natrafić na suma.Jezioro Roś opis łowiska:

Akwen: Jezioro Roś »
GPS: N 53o 40' 8" E 21o 55' 25"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Pisz » Gmina: Pisz
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Białystok » (zobacz porozumienia Okręg PZW Białystok 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Pisz - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Białystok

 

4.4
Oceń
(14 głosów)

Jezioro Roś mapa:- opinie i komentarze

WezuWezu
0
Bardzo fajnie położone jezioro, wiatry wiejące wzdłuż brzegu potrafią dać się we znaki łowiącym. Na południowym brzegu już za Łupkami (wieś), na stoku (20 - 30m w głąb jeziora w zależności od poziomu wody) można nałapać naprawdę ładnych płoci, zaś przy wylocie rzeki „Pisa” trafiają się dorodne okonie. (2009-01-04 19:42)
janekkujanekku
0
Naprawdę warto wybrać sie na rybki (2009-11-26 19:41)
xhubertx2xhubertx2
0
Super jezioro. Kraina głodnych szczupaków. Zostawiam 5 (2009-11-28 14:53)
tomasz123tomasz123
0
witam, wspaniałe jezioro, spędziłem tam na żaglach kilka wakacji, wspaniałe miejsca do połowy płoci na spławik przelotowy, dobrą przynętą było ciasto z kaszy manny , ładnie brały również okonie na obrotówki, wspaniała okolica, cisza i spokój, do dzisiaj mile wspominam to jezioro. Próbowałem łowić również szczupaki na żywca lecz bez większych efektów!!!!!!!!!!
(2010-02-16 21:00)
ConquistadorConquistador
0
o dziwo w jeziorze ryba jest! Choc na pierwszy rzut oka, szczególnie patrzac na czesc poludniową nie dałbym za to jezioro przysłowiowych pięciu groszy:D Jest ładny szczupak - w srodku lata można dostac i parokilówkę. Stoją przy samych trzcinach, bądz wogóle w trzcinach , z których raz na jakis czas wyłazą by cos wszamac... Z tego co mowili wędkarze tam łowiący jest tez duzy sum! Jako ze łowiłem na tym jeziorze tylko 2 dni, więc nie zdązyłem poznac Rosia zbyt dobrze... Niestety nie ma rózy bez kolców, z tego co zauwazyłem jezioro nie jest objete strefą ciszy - w lecie ruch łodek, skuterów wodnych, jachtów i innego badziewia potrafi do reszty obrzydzic polowy, juz nie wspominam o duzej presji wedkarskiej. Jesli szukasz ciszy i spokoju i czystej-przejrzystej wody do kąpieli to raczej odpusc to jezioro.  (2011-01-13 21:07)
Felek54Felek54
0
Wspaniałe czyste jezioro. Można fajnie powędkować nawet nie mając łodzi bo z brzegu można iść ładnych parę metrów w głąb jeziora.Lubię łapać tam płocie. Przyjeżdżałem tam na ryby na przełomie lat 50-60 z ojce,m. Cisza spokój i my. Z noclegami nie ma problemów. Nocuję w agro gospodarstwie "Azuria" w Łupkach.
(2011-02-21 21:09)
marcin-zielinskmarcin-zielinsk
0
Conquistador jeśli szukasz ciszy i spokoju oraz czystej i przejrzystej wody do kąpieli to proponuje Jegocin Duży też niedaleko Pisza w kierunku na Wejsuny. Co do jez.Roś i ryb to oprócz wyżej wymienionych gatunków na uwagę zasługuje jeszcze: Wzdręga - duża populacja dość dużych ryb.Pół kilówki to norma.Wieczorem przy trzcinach można ich nałapać tak ze spokojnie starczy na kolację dla dość licznej rodziny i znajomych. Miętus - duży i w dużej ilości jest przy moście na kanale Jeglińskim oraz przy ujściu kanału do jeziora Roś. Minus to ogromna liczba tam zaczepów. Sandacz - trafia się na górkach i ich spadach oraz podobnie jak miętus przy moście na kanale Jeglińskim. Węgorz- jest ale nie duży. Ale warto zrobić zasiadkę na którymś z licznych pomostów zwłaszcza w części pólnocnej jeziora. Lin - częsty bywalec trzcinowisk oraz rzeki Wilkus zwłaszcza jej starorzeczy. (2012-06-02 12:31)
SowasaoSowasao
0
Byłem nad tym jeziorem na początku września. Łowiłem w miejscowości Pilchy. Padaczka! Długo płytko, brak miejscówek z brzegu. Pozdrawiam... (2012-09-28 00:42)
weedmastaweedmasta
0
Witam, Wędkowałem na tym jeziorze od 6 roku życia i jest z nim związanych wiele wspomnień. Za czasów pacholęcych pływałem z dziadkiem niedaleko "białego pomostu" zaraz przy wylocie rzeki Pisy. W tamtych czasach na blacie (1,5-2m) było bardzo wiele zielska. Było to królestwo złotej krasnopiórki. Dziury w zieliskach były jednym z najlepszych łowisk krasnopiór. Trzydzieści sztuk po 25-30cm to nie był wyczyn. Niedaleko była też wykopana niewielka zatoczka tzw. kacze doły, gdzie można było zapolować na pięknego lina i szczupaka. Jednakże z biegiem czasu zielisko zniknęło, a "kacze doły" zostały wykorzystane do celów turystycznych. Jak po użyciu magicznej różdżki ryby zniknęły. Moją systematyczną trasą był kierunek: wylot Pisy - wlot Kanału Jeglińskiego. Po drodze (łowiłem z łódki) były piękne blaty, dołki i kilka górek. Zawsze można było liczyć na piękne brania szczupaka i okonia. Pamiętam jednego dnia miałem takie branie, że z woblera zostały przysłowiowe wióry. Jezioro dawało wiele możliwości łowienia i wykorzystywaniu wielu technik wędkarskich. Szkoda, że stare czasy nie wrócą, a ja się przeprowadziłem, zostawiając łódkę, Roś i Pisę. (2016-06-01 15:12)

skomentuj ten artykuł