Jezioro Rożnowskie

/ 12 komentarzy / 3 zdjęć


Jezioro Rożnowskie jest jednym z najpopularniejszych łowisk w Polsce. Głęboki (do 30m) zbiornik zaporowy jest jednym z najstarszych sztucznych jezior w Polsce. Jego długość wynosi ok. 16 km, ale niezwykle urozmaicona linia brzegowa jest kilkakrotnie dłuższa - miejsca do wędkowania jest więc wystarczająco dużo, szczególnie w porze letniej, gdy stan wody w jeziorze różnowskim bywa najczęściej bardzo niski i odsłania najwęższe przesmyki pod skalnymi urwiskami. Udający się nad zbiornik wiosną i jesienią mogą mieć problemy z wygodnym ominięciem zalanych cypli i przejść między stromiznami brzegów.

W jeziorze różnowskim dominują leszcze o wadze do 1kg, pływa też dużo płoci i okoni. Ale rybą koronną jest sandacz, równie wszędobylski jak leszcze. Z rejestru wynika, że złowiono już sztuki o wadze 8-12kg. Ponadto można znaleźć szczupaki, a trafiają się sztuki do 120 cm i 10 kg wagi, oraz bolenie, sumy, długie węgorze, karpie, liny oraz wszelką drobnicą. W cofce i w zatokach zasilanych większymi dopływami można liczyć na klenie i zabłąkane pstrągi potokowe. Znane są też przypadki złowienia z pod lodu głowacic.

Najciekawsze łowiska znajdziemy w cofce zbiornika powyżej mostu w Kurowie, gdzie trafia się sandacz, leszcz, grzana, kleń i rzadziej świnka. Okolice Znamirowic i Tabaszowej, na lewym brzegu, słyną z połowu dużych leszcz i płoci. W prawobrzeżnych zatokach, koło Siennej i Bartkowej, oprócz sandaczy, szczególnie pod lodem łowi się okonie, płocie i leszcze.

Cofka jeziora
Gatunki ryb: leszcz, sandacz, okoń, kleń, płeć, szczupak, ukleja, jelec, jazgarz; rzadziej brzana, karp i świnka.

W zależności od poziomu spiętrzenia jeziora rzeka spowalnia bieg na wysokości Rdziostowa w zimie lub przy ujściu potoku Smolnik w lecie. Nurt Dunajca jest wyczuwalny jeszcze na wprost zalewowej wyspy uformowanej przez namuły, zwanej prze wędkarzy Tajwanem, a więc znacznie poniżej mostu w Kurowie. Zarówno prawy jak i lewy brzeg cofki są łatwo dostępne, oprócz odcinków poniżej Smolnika. Przy wysokim stanie jeziora różnowskiego możliwość dotarcia do wody kończy się na wysokości ujścia tego potoku.

*Plusy łowiska
Duży asortyment ryb reofilnych (prądolubnych) i mieszkańców wód stojących. Dobry dojazd do większości stanowisk. Poza Kurowem umiarkowana presja wędkarska.

*Minusy łowiska
Słabo rozwinięta baz turystyczna. Mocno zaśmiecone foliowymi opakowaniami i innymi śmieciami brzegi.


Najciekawsze miejscówki:
• Lewy brzeg: fragment rzeki wzdłuż toru kolejowego koło Marcinkowic obfituje w leszcze, sandacze, klenie, brzany, jelce, okonie, bolenie; spotykane sporadycznie świnki i pstrągi potokowe
• Powyżej mostu w Kurowie: sandacz, leszcz, płeć, karp
• Na prawym brzegu, koło kamieniołomu w Dąbrowie i przy byłm lotnisku sportowym – sandacz, kleń, brzana, szczupak, karp, płoć, lin.

Najlepsze okresy połowu
• Czerwiec i późna jesień – sandacz
• Od wczesnej wiosny do lipca – leszcze
• Lipiec i sierpień – karpie

Uwagi praktyczne:
• Na obydwu brzegach, aż do ujścia Stolnika, jest wiele stanowisk umożliwiających łowienie na klasyczną przepływankę
• Dojazdy do łowiska na prawym brzegu prowadzi przez Chełmiec Chełmie kierunku Marcinkowic. W Rdziostowie należy wąską, asfaltową drogą skręcić w prawo.


Lewy (zachodni) brzeg Jeziora Rożnowskiego
Gatunki ryb: leszcz, sandacz, okoń, kleń, płoć, szczupak, ukleja, jelec, jazgarz; rzadziej brzana, karp i świnka

Łąki na wysokości Tęgoborzy, od jesieni do wiosny zalane wodą, są jednym z najlepszych późnojesiennych łowisk sandaczy. Latem prowadzą przez nie ścieżki do wąskiego w tym miejscu jeziora, skąd łodzią lub pontonem można łatwo przepłynąć do Zbyszyc, położonych na przeciwległym brzegu. Poniżej ujścia potoku Świdnik, droga wiedzie brzegiem jeziora do Znamirowic i Tabaszowej. Po lewej stronie asfaltówki wznoszą się leśiste, strome wzgórza, towarzyszące jezioru do samej zapory. Poniżej Tabaszowej nie ma możliwości poruszania się brzegami jeziora. Do najwęższego miejsca zbiornika, zwanego Szyją na Bani i dalej ku zaporze prowadzą dróżki, możliwe do pokonania tylko dobrym rowerem lub piechotą.

* Plusy łowiska
Dużo urokliwych miejsc do wędkowania, usytuowanych wśród lesistych zboczy i skalnych urwisk. Umiarkowana presja wędkarska. Możliwość zakwaterowania i biwakowania nad wodą w miejscach do tego przeznaczonych.

*Minusy łowiska
W miejscach nie sprzątanych naniesione wodą śmieci. Nie wolno biwakować na dziko.

Najlepszy okres połowu:

*Płocie i leszcze- wiosna
*Sandacze- od czerwca do listopada
*Okonie- wiosna i w zimie spod lodu


Najciekawsze miejscówki

• Gdy woda opadnie, na wysokości Tęgoborzy warto zadać sobie trud i dotrzeć piechotą, mijając łany sitowia, nad bardzo wolno płynącą wodę. Są tu jedne z najlepszych łowisk sandaczy, dużych płoci, leszczy i mieszańcy tych gatunków.
• Zatoka w Znamirowicach oferuje przede wszystkim duże płocie i leszcze.
• W Tabaszowej, z uwagi na trudniejszy dojazd do jeziora, łowi nieco mniej wędkarzy, ale ci, którzy tu dotrą, rzadko wracają bez ryby. Góry i las schodzą do samego jeziora i tylko na nielicznych płaskich cyplach powstało kilka małych ośrodków wypoczynkowych. Można tu złowić wszystko, co żyje w jeziorze. Okolice Tabaszowej upodobały sobie szczupaki i bolenie, polujące na drobnicę w licznych malutkich zatoczkach, w których kończa bieg leśne strumienie.


Uwagi praktyczne
• Do Tabaszowej z Krakowa dojedziemy kierując się w lewo na szczycie wzniesienia w miejscowości Just. Ponieważ jest kilka możliwości dojazdu do najbliższej wody o drogę należy pytać mieszkańców wsi. Jest tam czynna wędkarska plaża z bufetem i sklepikiem oferującym zanęty i przynęty.
• W okolicach Tabaszowej w cieple, przedburzowe noce możną natrafić na wyrośniętego suma (80-90 cm), którym zarybiano jezioro.
• Z uwagi na brak plaż w Tęgoborzy można wędkować spokojnie nawet w lecie
• Woda w Znamirowicach jest od lat zwyczajową areną zmagań uczestników zawodów wędkarskich.

Źródło: Centrum Informacji Turystycznej Ziemia Sądecka
www.cit.com.plJezioro Rożnowskie opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Rożnowski »
GPS: N 49o 43' 56" E 20o 42' 52"
Położenie: Województwo: Małopolskie » Powiat: Nowosądecki » Gmina: Gródek nad Dunajcem
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Nowy Sącz » (zobacz porozumienia Okręg PZW Nowy Sącz 2023r »)
Regulamin połowu:Nie wolno wędkować ryb z brzegów Małpiej Wyspy (poprawnie – Grodzisko) i przed samą zaporą. Wolno wędkować z zarejestrowanych łodzi i pontonów.


Noclegi w pobliżu: Gródek nad Dunajcem - meteor
Tagi łowiska: MAŁOPOLSKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Nowy Sącz

 

4.6
Oceń
(14 głosów)

Jezioro Rożnowskie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

amuramur
0
Przepięknie i prawdziwie opisane łowisko i krajobraz w okół jeziora moim zdaniem nic dodać nic ująć.Jeśli gospodarz Łowiska uporał by się z tymi śmieciami wokół,to tylko promować i zachęcać brać wędkarską do wędkowania tam.Serdecznie pozdrawiam osobę piszącą, bo opisane miejsce jest od lat moim ukochanym. (2008-12-12 13:53)
u?ytkownik22572u?ytkownik22572
0
Piękna okolica, szkoda tylko że ludzie odwiedzający ten piękny zakątek, tak go zaśmiecają.. Może po prostu jest za mało koszy na śmieci nad wodą? Sam nie znalazłem nic takiego.
Woda rybna, już pierwszego dnia złowiłem sandacza, sporo okonia, tylko nie potrafiłem dobrać się do boleni. Łatwo też wypożyczyć łódź , przynajmniej w Gródku. (2009-08-16 09:48)
mn1504mn1504
0
Są śmieci naniesione przez rzekę ale jest też masę pozostałości czytaj śmieci po gnojach wędkarzach, opakowania po przynętach,puszki po piwie ,cała gama plastikowych opakowań byle jakiego pochodzenia.Ja zawsze uważałem wędkarzy za grupę ludzi z charakterem ,pomyliłem się.Obserwując łowiska czasami można dostać zawału ,ja tego po prostu nie rozumiem, jak można nie szanować tego naszego wspólnego dobra, jakim jest natura.Łowiska faktycznie ładne.
(2010-05-01 11:27)
odelodel
0

Właśnie się wybieram nad to Jezioro, poprawiła sie sytuacja z leszczem w tym akwenie?

Co do śmieci to faktycznie jest tego, jestem przekonany że prawdziwy wędkarz nie zostawia po sobie syfu.

Lecz są miejsca gdzie woda i brzeg nie jest zaśmiecony (skałki od strony Rożnowa)

 

(2010-05-06 12:08)
piotr_kmpiotr_km
0
Naprawdę dobre łowisko , można złowić duże leszcze i płocie na makaron .
Pływają tu dorodne sandacze ,a okoni jest naprawdę dużo .
polecam
(2010-05-23 10:20)
u?ytkownik59819u?ytkownik59819
0
Witam
Dobre łowisko to było przed powodziami. Nie dało się wrócić bez dużego sandacza..albo i kilku. Teraz jest znacznie gorzej, najpierw wyginęły leszcze (tasiemiec) teraz resztkę sandacza dobiła chyba powódz (zrzut pod zaporę w Rożnowie) tak że trudno było złowić wymiarową rybę i to na najlepszych miejscach w cofce Dunajca. Z niepokojem czekam na kolejny sezon:-(
(2010-12-13 22:37)
skalpelskalpel
0
Doskonałe łowisko (2012-04-19 15:18)
gruby168gruby168
0
Panowie wybieram się tam 13 sierpnia dali byście namiar gdzie jaka miejscowość na tym zalewie z kolegą chcemy się rozbić na dziko zdala od pola namiotowego i co by sklep byl i gdzie zrobić dopłatę POZDRAWIAM (2012-08-04 12:54)
MsKamiruMsKamiru
0
To jest moje pierwsze łowisko na którym łowiłem i będę łowił... Na razie złowiłem tam tylko okonie na spina i leszcza z gruntu :) Znaczy jednego złowiłem i to nie na moją wędkę bo koleś zostawił, a ja mu zwinąłem bo poszedł do sklepu po robaczki :P Chciałbym tam złowić sandacza :) Widziałem jak łowili w mojej miejscówce sandacze więc może na bocznego teraz będę łowił i pójdzie jakiś sandaczyk :) Ja mam domek na przeciwko tej stacji dla łódek, żaglówek policja z tamtąd wypływa ... Jak ktoś łowi na tym brzegu to wie że tam są takie kamolce zeby nie przechodzili na teren tych nowych domków i tam jest pierwszy pomost koło kamoli i potem jest drugi i ja łowie na tym drugim od kamolów i ide w prawo w strone tam gdzie robią jakies roboty ...:) (2012-10-31 18:46)
MsKamiruMsKamiru
0
PS: nie wiedziałem ze tam szczupaki są :P (2012-10-31 18:46)
pino199pino199
0
Powiem tak widoki ładne ryby to są nie będę ukrywał ale głównie białoryb z drapieżnika nic nie brało tydzień nad jeziorem i nic. A było nasz 5 osób i różne metody połowu. Smieci co niemiara nawet lodówka sobie pływała, a do tego goście na motorówkach człowiek na łodce czuje się jak by miał zwymiotować jak taki na pełnym gazie przejedzie buja jeszcze przez 10 minut po tym jak przepłynie tragedia (2021-10-14 20:03)
bertholdberthold
0
Na tej wyspie w latach 80-tych i 90-tych łowiliśmy ze 100 razy i to nic że jechaliśmy ze Śląska 200km było fajnie jak diabli potem przerwa dosyć długa i wyjazd chyba rok 2012 masakra to był ostatni mój wypad i nawet wędek nie rozwineliśmy bo gdzie byś się nie zatrzymał to albo ogrodzenie albo goguś z biletami latał za wszystko chcieli opłatę i nie chodzi o te kilka zł ale o zasady , zrobiło się jakoś smutno że komuna minęła gdzie człowiek czuł się wolny tak wolny . (2021-11-16 16:42)

skomentuj ten artykuł