Jezioro Siercz (Siercze)

/ 3 zdjęć


Jest to malownicze jezioro, położone na Mazurach, w powiecie Kętrzyńskim. Gospodarzem jest PZW Olsztyn. Zaliczane do Linowo-szczupakowych naturalnych zbiorników powierzchniowych. Jego powierzchnia wynosi 61,95 ha lustra wody. Linia brzegowa jest średnio urozmaicona. Kształt jeziora przypomina nerkę, o wymiarach; długość ok. 1,5 km, a największą szerokość 0,8 km. Brzegi są płaskie i porośnięte wąskim pasem trzcin (od 2 m do ko 7m), otoczone w większości lasem nadleśnictwa Srokowo, a w pozostałej części polami uprawnymi. Jego średnia głębokość to ko 1,7m, zaś maksymalna 2,30m. Powierzchnia tafli wody wyniesiona jest na ok.; 120 m n.p.m. Na jeziorze od strony północnej znajduje się niewielka wyspa, oddzielona od brzegu wąskim pasem trzcin i wody. Dno stosunkowo równe, z wybrzuszeniami ko 30-50 cm, częściowo piaszczyste, w pozostałej części muliste i porośnięte rdestnicą. Jezioro Siercze charakteryzuje się bujną roślinnością, a postaci lilii, żabienicy, wywłócznika, osoka aloesowa moczarka kanadyjska i rogatek sztywny.
Ryby jakie tam występują to; okoń, szczupak, karaś złoty (zwany pospolitym), lin, leszcz, płoć, krasnopióra, krąp. Występuje tam rak szlachetny i małża. Jezioro jest też zarybiane, karpiem, amurem u sumem....
Z ptaków wodnych występujących na jeziorze najbardziej widoczne są łabędzie, a na wyspie kormorany, występują tam też perkozy i spotkać można kaczki krzyżówki, oraz rybitwy. Na brzegach jeziora widać też ślady działalności bobrów. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy, czemu możemy zawdzięczać jej prawie kryształową sprężystość.
Od strony północno-wschodniej jeziora położony jest "Księżycowy Dworek" (pałac Ewy Braun), w nim nożna znaleźć zakwaterowanie i wyżywienie, jak też wypożyczyć jedną z 2 łódek. Przed dworkiem, na brzegu jeziora jest też ogólnodostępna plaża. Dojazd jest dość dobry, gdyż prowadzi do niego wąska droga asfaltowa. Która łączy w/w dworek i plażę z drogą główną Kętrzyn – Radzieje/Węgorzewo.
Jezioro mogę polecić nie tylko do wędkowania, ale też do nurkowania jak i podziwiania pięknych zachodów słońca ,czy wypoczynku nad wodą. Niedaleko, bo po drugiej stronie głównej drogi (po przeciwnej stronie miejscowości Gierłoż) ok 0,6-1 km, znajduje się J, Moj, zaliczane do sandaczowo-leszcowego. Jak też przy okazji można zwiedzić siedzibę Hitlera, słynne bunkry w Gierłoży.Jezioro Siercz (Siercze) opis łowiska:

Akwen: Jezioro Siercze »
GPS: N 54o 4' 36" E 21o 28' 15"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Kętrzyński » Gmina: Kętrzyn
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Olsztyn » (zobacz porozumienia Okręg PZW Olsztyn 2024r »)
Regulamin połowu:Obowiązuje; Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb - PZW.
Noclegi w pobliżu: Martiany - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Olsztyn

 

4.3
Oceń
(6 głosów)

Jezioro Siercz (Siercze) mapa:- opinie i komentarze

Darek SDarek S
0
Jezioro dość ładne, często tam się kompie na plaży. I czasami wędkuje... (2013-11-05 22:45)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
+1
W tym roku Morsy zadbali o plażę. I zaczyna być dość fajnie... (2014-06-26 12:23)
damianorybciadamianorybcia
0
polecam (2016-03-13 18:37)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy