Zaloguj się do konta

Jezioro Siercz (Siercze)

Jest to malownicze jezioro, położone na Mazurach, w powiecie Kętrzyńskim. Gospodarzem jest PZW Olsztyn. Zaliczane do Linowo-szczupakowych naturalnych zbiorników powierzchniowych. Jego powierzchnia wynosi 61,95 ha lustra wody. Linia brzegowa jest średnio urozmaicona. Kształt jeziora przypomina nerkę, o wymiarach; długość ok. 1,5 km, a największą szerokość 0,8 km. Brzegi są płaskie i porośnięte wąskim pasem trzcin (od 2 m do ko 7m), otoczone w większości lasem nadleśnictwa Srokowo, a w pozostałej części polami uprawnymi. Jego średnia głębokość to ko 1,7m, zaś maksymalna 2,30m. Powierzchnia tafli wody wyniesiona jest na ok.; 120 m n.p.m. Na jeziorze od strony północnej znajduje się niewielka wyspa, oddzielona od brzegu wąskim pasem trzcin i wody. Dno stosunkowo równe, z wybrzuszeniami ko 30-50 cm, częściowo piaszczyste, w pozostałej części muliste i porośnięte rdestnicą. Jezioro Siercze charakteryzuje się bujną roślinnością, a postaci lilii, żabienicy, wywłócznika, osoka aloesowa moczarka kanadyjska i rogatek sztywny.
Ryby jakie tam występują to; okoń, szczupak, karaś złoty (zwany pospolitym), lin, leszcz, płoć, krasnopióra, krąp. Występuje tam rak szlachetny i małża. Jezioro jest też zarybiane, karpiem, amurem u sumem....
Z ptaków wodnych występujących na jeziorze najbardziej widoczne są łabędzie, a na wyspie kormorany, występują tam też perkozy i spotkać można kaczki krzyżówki, oraz rybitwy. Na brzegach jeziora widać też ślady działalności bobrów. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy, czemu możemy zawdzięczać jej prawie kryształową sprężystość.
Od strony północno-wschodniej jeziora położony jest "Księżycowy Dworek" (pałac Ewy Braun), w nim nożna znaleźć zakwaterowanie i wyżywienie, jak też wypożyczyć jedną z 2 łódek. Przed dworkiem, na brzegu jeziora jest też ogólnodostępna plaża. Dojazd jest dość dobry, gdyż prowadzi do niego wąska droga asfaltowa. Która łączy w/w dworek i plażę z drogą główną Kętrzyn – Radzieje/Węgorzewo.
Jezioro mogę polecić nie tylko do wędkowania, ale też do nurkowania jak i podziwiania pięknych zachodów słońca ,czy wypoczynku nad wodą. Niedaleko, bo po drugiej stronie głównej drogi (po przeciwnej stronie miejscowości Gierłoż) ok 0,6-1 km, znajduje się J, Moj, zaliczane do sandaczowo-leszcowego. Jak też przy okazji można zwiedzić siedzibę Hitlera, słynne bunkry w Gierłoży.

Opis łowiska

Mapa

Czytaj więcej