Jezioro Sumin

/ 5 komentarzy / 3 zdjęć


Sumin jest kolejnym pięknym i interesującym pod wzgledem wędkarskim jeziorem Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego. Jego powierznia to bliskao 100 ha, natomiast głębokość jest nie większa niż 8 metrów.
Woda ma kolor brunatno - zielonkawy. Wokół jeziora są torfowiska i podmokłe lasy, w związku z czym brzeg jest dosyć trudno dostępny. Znajduje się tu jedna, niezbyt mała plaża.

W okresie letnim jest tu spore zagęszczenie turystyczne. Właściwie nie ma to większego znaczenia, bo aby złowić coś konkretnego niezbędna jest łódka, którą wypłyniemy na jezioro. Lecz uwaga, brakuje tu typowej bazy wędkarskiej z wypożyczalnią łódek, więc łódek do dyspozycji jest znacznie mniej niż chętnych wękujących.

W jeziorze żyją takie ryby jak: krąp, wzdręga, leszcz, płoć, ukleja. Sporo jest także karpi, linów, karasi srebrnych. Licząc na drapieżniki możemy złowić szczupaka, suma, okonia i sandacza, a także sumika karłowatego, którego jest podobno ogrom, ale trafiają się także duże okazy.

Przy bujnie zarośniętym trzciną wypłyceniu, w okolicach przybrzeżnego lasu brzozowego, w miejscu zwanym "brzozową górką" znajduje się dobre łowisko karpia i karasia zlocistego, a także sandacza. Na przeciwko plaży są łowiska karasia srebrzystego, lina, drobnego leszcza i kolucha.

Na nęcenie warto poświęcić kilka dni, bo wówczas ryby biorą jak szalone ;)Jezioro Sumin opis łowiska:

Akwen: Jezioro Sumin »
GPS: N 51o 22' 27" E 23o 8' 31"
Położenie: Województwo: Lubelskie » Powiat: Włodawski » Gmina: Urszulin
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Chełm » (zobacz porozumienia Okręg PZW Chełm 2024r »)
Noclegi w pobliżu: Urszulin - meteor
Tagi łowiska: LUBELSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Chełm

 

4
Oceń
(5 głosów)

Jezioro Sumin mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

Bugowy LowcaBugowy Lowca
0
Naprawde dobre łowisko lecz mało dostępne.Bez łódki lub pontonu nie ma szans.
(2009-12-31 17:09)
seboaseboa
0
sa tu ładne sumy i niemałe sandacze
(2010-02-28 22:21)
pabloswidnikpabloswidnik
0
wędkuje na tym jeziorze od dzieciństwa , znam prawie każdy zakamarek jezioro jest naprawdę świetne łowisko tylko jeden problem kłusownicy i nikt nic z tym nie robi !!
(2010-06-19 08:56)
strunayostrunayo
0

Kilkanascie lat temu wedkowalem tam glownie wakacyjnie z pontonu. Po kilkudniowym neceniu trafialy sie karpie i to nawet spore. Trzciny rozkladaly sie jakby kajaki plywaly po nich, bywaly i liny.

Teraz po lekturze opisu na portalu wybralem sie na jednodniowe wedkowanie. Grubszej ryby nic, pewnie nadal trzeba duzo necic. Drobnej ploci, leszcza i krapia na kilogramy. Wieczorkiem bardzo ladny sumik karlowaty zwany na lubelszczyznie "koluchem".

Jeziorko przywoluje u mnie mile wspomnienia i kiedys chcialbym sie tam wybrac na kilka dni "z wedka na karpia" a pisze w cudzyslowie jako analogia do popularnej ksiazeczki z lat osiemdziesiatych.

Pozdrawiam.

(2010-06-29 21:56)
gregor03gregor03
0
pierwszy raz tam byłem i od razu trafiłem na siatke a na brzegu na własciciela ktory mowił ze ma dwie postawione w biały dzien i gdzie jest pzw karty sie płaci a tacy siatkami rybe wybieraja pewnie codziennie
(2011-05-19 22:44)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy