Jezioro Szarcz – Pojezierze Lubuskie

/ 3 komentarzy / 3 zdjęć


Jezioro Szarcz – Pojezierze Lubuskie.

Jezioro Szarcz leży w miejscowości Pszczew w dorzeczu Obry, Warty i Odry, region fizycznogeograficzny Bruzda Zbąszyńska w obrębie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.
Misa jeziorna o gruszkowatym kształcie, północna część mocno zarośnięta roślinnością pływającą. Zgodnie z wymogami SOJJ Jezioro Szarcz zaliczono do II klasy czystości.

W latach 70 XX wieku jezioro zostało zagospodarowane na potrzeby turystyki i rekreacji. Liczna zabudowa rekreacyjna zlokalizowana jest na krańcu południowo-wschodnim i zachodnim, tylko częściowo bezpośrednio granicząc z linią brzegową. Powodem są mocno zarośnięte brzegi, które uniemożliwiają łowienie bezpośrednio z brzegu. Dno do głębokości sześciu metrów pokryte jest dywanem roślin co uniemożliwia łowienie z dalekimi wyrzutami, brania będziemy mieli, ale ryby nie wyciągniemy. Na tym jeziorze jedynym skutecznym sposobem jest łowienie z łodzi.

W latach 80 XX wieku w jeziorze występowała sielawa, po której pozostało wspomnienie. W latach 90 XX wieku wpuszczono do jeziora suma, który niestety zdążył się już wytrzeć, gdyż w zeszłym roku można było złowić okazy metrowej długości. Jezioro jest typowo okoniowe i szczupakowe, występuje również lin, karp, leszcz, płoć. Co do leszczy to można wyciągnąć sztuki nawet 4÷5kg, lecz jest to niewątpliwie sztuka, którą nie wszyscy posiedli. Karpie i to bardzo duże widziałem tylko pływając pod wodą w akwelunku. Występują również duże, a nawet bardzo duże okonie o masie powyżej kilograma. Nocą można wybrać się na węgorze, których niestety z roku na rok również jest coraz mniej.

Jezioro przez długie lata nawiedzane było przez kłusowników, którzy niestety spustoszyli populację ryb. W ostatnich latach zaobserwowałem pozytywne nastawienie Stróżów Prawa, którzy coraz częściej przeprowadzają kontrole na jeziorze, może coś z tego będzie.

Opiekunem jeziora jest Koło PZW w Pszczewie.Jezioro Szarcz – Pojezierze Lubuskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Szarcz Duży »
GPS: N 52o 29' 25" E 15o 46' 10"
Położenie: Województwo: Lubuskie » Powiat: Międzyrzecz » Gmina: Pszczew
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Gorzów Wlkp. » (zobacz porozumienia Okręg PZW Gorzów Wlkp. 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Pszczew - meteor
Tagi łowiska: LUBUSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Gorzów Wlkp.

 

4.2
Oceń
(11 głosów)

Jezioro Szarcz – Pojezierze Lubuskie mapa:- opinie i komentarze

tygrystygrys
0
Witam Łowiłem w tym jeziorze w latach 1995-1996 wtedy dość ciekawe łowisko, szczupak. okoń występował licznie osiągając niezłe wymiary. Lin karp płoć nie sprawiały kłopotu co do leszcza to owszem łowiłem takie od 1,5-2kg. Jezioro dość mocno zarośnięte dlatego łódź jest bardzo pomocna. (2012-04-03 09:27)
kris1966nkris1966n
0
byłem tam w 2011roku szału nie było zaledwie kilka płotek ( nie płoci), kontrola straży rybackiej i policji wodnej owszem. jezioro ładne (2014-04-23 21:41)
u?ytkownik145251u?ytkownik145251
0
Jeżdżę tam od małego, kiedyś było to jezioro pełne ryb (szczupak, karp, lin, leszcz, węgorz itp.) Obecnie nie jest to ciekawe pod względem ryb jezioro, zdarzają się okazałe szczupaki, liny i okonie ale to już nie to co wtedy. Żeby złowić oś ciekawego potrzeba min. tygodnia i jednostki pływającej (brzegi bardzo porośnięte). Ja mimo to jeżdżę tam z przyzwyczajenia, piękne okolice i 4 atrakcyjne ośrodki turystyczne. Głównie poluję na okonie (boczny trok) i biało ryb (płocie przede wszystkim). Co jakiś czas trafia się coś lepszego :) (2015-01-22 13:28)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy