Jezioro Sztumskie.

/ 7 komentarzy / 8 zdjęć


Jezioro Sztumskie czy też Zajezierskie ma ok. 50 ha powierzchni, jego maksymalna głębokość to 24,6 m, a średnia to prawie 7 m.

Brzegi są lekko wzniesione i łagodnie schodzą do wody. Wzdłuż brzegu północno-wschodniego biegnie trakt spacerowy. Od strony zachodniej znajdują się pola i łąki. Bezpośrednio nad brzegiem rosną kępy wierzb i wąski pas olchy. Roślinność szuwarowa, jak występuje na jeziorze to przede wszystkim trzcina, porasta ona brzegi płatami zajmując niewielkie powierzchnie, rzadko wąskim pasem. Brzegi jeziora najlepiej dostępne są od strony północno-wschodniej. Jego dno jest raczej piaszczyte, jedynie miejscami bywa muliste.

W jeziorze ryby jakie można złowić to głównie: okoń, szczupak, płoć, leszcz, karp, karaś srebrzysty, lin, węgorz i ukleja. Sandacza jest bardzo mało, ale jest za to dużo jazgarza.
Połowy ułatwia kilka niewielkich pomostów wędkarskich, a także jesden duży, który znajduje się na przystani.Jezioro Sztumskie. opis łowiska:

Akwen: Jezioro Sztumskie »
GPS: N 53o 54' 55" E 19o 1' 54"
Położenie: Województwo: Pomorskie » Powiat: Sztum » Gmina: Sztum
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Elbląg » (zobacz porozumienia Okręg PZW Elbląg 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Sztum - meteor
Tagi łowiska: POMORSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Elbląg

 

4
Oceń
(11 głosów)

Jezioro Sztumskie. mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

karol25malborkkarol25malbork
0
gdzie mogę wykupic pozwolenie na wędkowanie na tym jeziorze (2010-11-07 21:42)
jagulinekjagulinek
0
Oczywiscie w PZW
(2011-04-30 19:30)
stubekstubek
0

Czytam jakież to nie wspaniałe jezioro z obfitościa ryb.. Płotka i owszem, karp którego wpuszczono jakies dwa lata temu jest właśnie łupiony, szczupaczki tez niedawno wpuszczone jak sie okazuje w wiekszości wylapane, no bo jak juz taki dziadzio zlapie, to gdzie by tam wypuścic a zeźreć trzeba. Serce mi sie kraje, gdy slysze niejedna opinie o pseudowedkarzach nieszanujących rybostanu tego pieknego jeziora.
Niestety doputy, dopuki nie zaczną sie tutaj pojawiać kontrolujący z PSR lub SSR, to jezioro bedzie stanowic tylko i wyłącznie piekny obiekt na zdjęciach i malowidlach ...

A może by tak utworzyc Społeczna Straż Rybacką, własnie w naszym kole sztumskim?? :)

Pozdrawiam serdecznie, wszystkich kolegów po kiju :))   

(2011-11-23 13:46)
mlodystmmlodystm
0
Fakt faktem jest taki, ze na Sztumskim nigdy podczas zasiadki nie złapałem tego wegorza, na Wisle złowilem 4 wegorze na 5razy , a na Sztumskim co dwa dni w wakacje jestem i zadnego ;/
Karasia fakt nałowilem troche mniejsze, wieksze. Leszcze czy tez krapie sie trafialy, płoteczki ponizej wymiaru. 7lat temu trafilem karpia 6kg i to wszystko... Szczupaka ze sztumskiego nie wyciagnalem ani jednego...
(2011-11-26 00:32)
krzceg6210krzceg6210
0
Jezioro Sztumskie to bardzo zeutrofizowany zbiornik (zanieczyszczony). To do niego jest odprowadzanych ok. 80% ścieków z terenu Sztumu. Występują w nim przez większą część roku deficyty tlenowe. Przypominam zimę 1995/1996 kiedy węgorze wychodziły na lód. Te gorsze jezioro dzierżawi PZW . Te lepsze zum Beispiel Barlewickie od prawie zawsze należało do PGRyb, a później do spólki rybackiej. I co bankrunctwo. Jest przetrag. Jako wędkarz ze Sztmu proszę o obiektywizm. Co było na Barlewickim każdy mieszkaniec Sztumu wie: kłusownictwo, brak zarybień i ochrony. Pozdrawiam - mieszkaniec Sztumu. (2012-06-22 21:48)
stubekstubek
0
Ma kolega krzceg6210 racje, co do tych ścieków to nie wiem jak dokładnie wygląda ich gospodarka, chciałbym abys sie mylił:) Ale Barlewickie byc może znów obiejmie PZW, może nie bedzie tak xle i cos sie odrodzi, byle kłusownictwa nie było i tych niby "odłowów kontrolowanych". Na Sztumskim niestety brakuje banalnej rzeczy a mianowicie SLIPu, może opiekunowie tej wody zajmą się w końcu stworzeniem czegokolwiek? (2012-07-10 16:31)
kubinistmkubinistm
0
Kolega Stubek ma całkowitą racje wydaje mi się że jeżeli sami nie zadbamy o to co "nasze" to niedługo żeby coś złapać na terenie Sztumu trzeba będzie się udać do sklepu rybnego chociaż i tam też zawsze pustki , myślę że ten pomysł trzeba by jakoś spróbować zainicjować i popchnąć dalej Pozdrawiam Wszystkich "A może by tak utworzyc Społeczna Straż Rybacką, własnie w naszym kole sztumskim?? :)" (2013-06-05 22:07)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy